Będę tobą

Jarek Westermark

Wyróżniona opinia i

Będę tobą

przeczytanych książek 956 napisanych opinii 745

"Będę tobą" Janelle Brown to poruszająca opowieść o skomplikowanej więzi między bliźniaczkami, która zostaje wystawiona na największą próbę. Wciągająca mieszanka psychologicznego thrillera z kalifornijskim klimatem tworzy niezwykłe tło dla historii, w której główna bohaterka, Sam, musi zmierzyć się nie tylko z własnymi demonami, ale także odkryć tajemnice, które prowadzą do zaginięcia jej siostry. Autorka w sprytny sposób łączy wątki obyczajowe z elementami suspensu, tworząc pełną napięcia narrację, która trzyma w niepewności aż do ostatnich stron. Świetnie skonstruowane postaci i zaskakujące zwroty akcji sprawiają, że książka trzyma w napięciu do samego końca.

Brown w mistrzowski sposób układa puzzle fabularne, stopniowo odsłaniając tajemnice z przeszłości bohaterek i prowadząc przez labirynt zawiłych relacji rodzinnych i emocjonalnych. Nie brak tu momentów wzruszenia, gdy bohaterowie muszą zmierzyć się z własnymi słabościami i borykać się z trudnymi wyborami. Ponadto autorka błyskotliwie eksploruje tematy uzależnień, tożsamości i rodziny, dodając głębi i znaczenia narracji.

Jednym z najmocniejszych punktów tej powieści jest wyrazisty portret głównej bohaterki, Sam, która przeżywa intensywną ewolucję emocjonalną i duchową w miarę, jak próbuje rozwiązać zagadkę zniknięcia swojej siostry. Jej wewnętrzna walka i determinacja sprawiają, że czytelnik natychmiast się z nią utożsamia i śledzi jej losy z zapartym tchem.

Choć niektóre wątki mogą być przewidywalne, Brown zdołała stworzyć intrygującą historię, która trzyma w napięciu i prowadzi przez zaskakujące zwroty akcji. "Będę tobą" to lektura, która zadowoli zarówno fanów thrillerów psychologicznych, jak i miłośników literatury obyczajowej, oferując niezapomnianą podróż przez emocjonalne labirynty ludzkiej psychiki.

Podsumowując, "Będę tobą" to pełna napięcia i emocji powieść, która wciąga czytelnika od pierwszych stron i nie pozwala mu oderwać się aż do zakończenia. Janelle Brown mistrzowsko balansuje pomiędzy różnymi gatunkami literackimi, tworząc opowieść o więziach rodzinnych, uzależnieniach i poszukiwaniu tożsamości, która porusza i zaskakuje. Silne postacie, złożona fabuła i tajemnicza aura sprawiają, że "Będę tobą" to lektura godna polecenia dla każdego, kto lubi dobrze skonstruowane, wielowątkowe historie z mocnym przesłaniem.

"Będę tobą" to zagmatwana, tajemnicza historia bliźniaczek, która nasunęła mi wiele tematów do zastanowienia.
Sam i Elli, kiedyś dziecięce gwiazdy seriali telewizyjnych, znane i rozpoznawane; teraz, każda z nich żyje osobno, z daleka od siebie. Sam próbuje zrobić karierę w Hollywood, ale przez uzależnienia i alkoholizm nie jest w stanie zrealizować swoich dziecięcych marzeń. Ella, ta zrównoważona, prowadzi własną firmę i niedawno adoptowała córkę. Pewnego dnia, Sam otrzymuje wiadomość, że jej siostra zniknęła. To wydarzenie staje się dla Sam momentem, w którym musi zrewidować swoje dotychczasowe życie. Poszukiwania siostry to droga do poznania samej siebie, ale także siostry i stosunków, które je łączą. Okazuję się również, że życie Elli skrywa wiele tajemnic.
Świetna książka. Autorka nie bała się poruszyć trudnych tematów jak uzależnienie, alkoholizm, niepłodność. To ważne problemy, o których warto mówić.
Polecam!

Ksiazka dającą do myślenia. Historia bliźniaczek, opowiedziana z perspektywy każdej z nich. Polecam.

Dobre, i z każdej perspektywy boleśnie prawdziwe.

Dobre, i z każdej perspektywy boleśnie prawdziwe.

Ellie i Sam to jednojajowe blizniaczki .Identyczne z wygladu i trodne do odroznienia. Od dziecinstwa byly aktorkami Hooliwood i tak zarabialy na zycie .Dla Sam zycie na wiecznym swieczniku powodowalo stres i ciagle stany depresyjne ktore leczyla narkotykami i alkoholem .Gdy dorosly ich drogi sie rozeszly i kazda zaczela zyc po swojemu.Pewnego dnai Sam zostaje poproszona o podjecie opieki nad siostrzenica czym jest zdziwiona.Niestety okazuje sie ,ze Ellie tez miala problemy zwiazane z popularnoscia i szukajac wyciszenia i aprobaty normalnych ludzi trafila do " sekty" .Aby pomoc siostrze Sam musi wkupic sie w laski organizacji i udawac ,ze jest Ellie. Niestety nie wszystko idzie tak jak sobie to zaplanowala a zycie zaczyna pisac zupelnie nowy scenariusz. Swietna ksiazka. Trzyma w napieciu do samego konca.

„Będę tobą” opowiada historię dwóch bliźniaczek, które kiedyś były gwiazdami dziecięcej telewizji. Sam od lat młodzieńczych miała problemy z alkoholem i narkotykami, więc nie raz trafiała na odwyk. A jej kariera się rozsypała. Natomiast druga bliźniaczka Elli prowadzi normalne, poukładane życie. Jednak ten obrazek staje się nieaktualny, bo Elli postanawia wyjechać na kilka dni do spa, by wrócić do siebie po rozstaniu z mężem. Rodzice kobiet proszą Sam o pomoc w opiece nad dwuletnią wnuczką, gdyż pobyt jednej z bliźniaczek w kurorcie mocno się przedłuża. Sam odczuwa, ze coś jest nie tak, coś przytrafiło się jej siostrze. Postanawia pomóc rodzinie, mimo iż posiadają słabe relacje, a z siostrą nie miała kontaktu od ponad roku. Sam chce sama odnaleźć siostrę.

„Będą tobą” to powieść głównie o relacjach siostrzanych, pragnieniu bycia matką, różnicach charakteru, jak i marzeniach oraz ciemnych stronach showbiznesu. Jej uniwersalność na pewno będzie na czasie przez bardzo długi czas. Do tego, jest to znakomita książka obyczajowa z dobrze zbudowanym napięciem. Widać, że historia jest nie tylko napisana w sposób interesujący, ale także wzbudza w czytelniku ciekawość, jak potoczą się losy bliźniaczek.

Jeżeli Was zainteresowałam to zachęcam, bo jest to książka ciekawa i godna polecenia.

Kolejna z zaległości za mną. Nie znałam wcześniej, twórczości Autorki, więc tym bardziej ucieszyłam się na możliwość poznania nieznanej mi dotąd Pisarki. O czym jest ta lektura i jakie są moje wrażenia po jej przeczytaniu? Zapraszam do zapoznania się z moją opinią.

Akcja dzieje się na terenie Santa Barbary i Los Angeles. Dwie siostry bliźniaczki - Ellie i Sam Logan, już od najmłodszych lat były sławnymi aktorkami dziecięcymi. Wtedy też łącząca je więź stopniowo zaczęła się psuć. Wszystko diametralnie się zmieniło, gdy Ellie postanowiła zerwać z karierą aktorską. Ustatkowała się, została stateczną żoną prawnika i wreszcie odżyła. Czuła się wreszcie sobą i odpowiadał jej los, jaki sama sobie wybrała. Sam natomiast postanowiła dalej rozwijać swoją karierę aktorską w Hollywood. Jednak nikt już nie był zainteresowany jedną z bliźniaczek. Dziewczyna popadając w coraz większy marazm, wpadła w uzależnienie od narkotyków i alkoholu. I choć niejednokrotnie próbowała wyjść na prostą, bywając na odwykach, finalnie nigdy ich nie ukończyła. Zawsze kończyło się tak samo - urwany film i wymieszanie wszelkich możliwych używek.

Wszystko diametralnie się zmienia, gdy nagle okazuje się, że Ellie zniknęła. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że pozostawia z bliskimi swoją dopiero co adoptowaną dwuletnią córeczkę Charlotte. Splot różnych wydarzeń sprawia, że dziewczynką zaczyna zajmować się Sam, która już od ponad roku jest trzeźwa. Mimo braku kontaktu z siostrą, bliźniaczka ma instynkt, że Ellie nie zniknęła przypadkowo. Gdy podejmuje własne śledztwo, okazuje się, że wszystkie tropy prowadzą do grupy samopomocowej o nazwie Gen Fem, której przewodzi tajemnicza dr Cindy Medina... . Aby dowiedzieć się, co się stało z Ellie, Sam musi zagrać swoją najtrudniejszą rolę. Musi się wcielić w swoją zaginioną siostrę... I choć wcześniej, robiła to już wielokrotnie, to obecnie stawka jest zdecydowanie większa.... Co odkryje Sam ? Czy uda jej się odnaleźć siostrę? Czy zamiana wyjdzie na jaw? Czy między siostrami może jeszcze zapanować zgoda i uczucie, jakie łączyło je w dzieciństwie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie właśnie podczas czytania.

Zacznę od tego, że ta powieść to połączenie obyczajówki z psychologią oraz z elementami thrillera. Poznajemy tutaj wiele trudnych tematów takich jak : handel komórkami jajowymi, uczestnictwo i przynależenie do sekty czy genetykę i łączące więzi rodzeństwo jednojajowe. Dowiadujemy się, jakie są blaski i cienie życia pod cudze dyktando, a także jak skrywane głęboko w nas pragnienia mogą doprowadzić do tragicznych w skutkach decyzji... Przyznam się, że czytałam tę książkę z dużym zainteresowaniem i z bardzo dużą uwagą śledziłam losy bohaterek. Zastanawiałam się, gdzie są granice i kiedy tak naprawdę okaże się, że zostały przekroczone... Polubiłam obie siostry i bardzo im obu kibicowałam by na nowo odnalazły siebie nazwazajem. Czy im się to udało? O tym musicie przekonać się sami ;)

Bardzo mi się podobała cała historia, jednak mam jedno ale. Mianowicie jestem rozczarowana finałem. Miałam nadzieję na więcej akcji i zaskoczeń. Tymczasem... się nie doczekałam. A szkoda. Po prostu zabrakło mi trochę emocji w tym zakończeniu i ciężko pogodzić mi się z tym, w jaki sposób Autorka zakończyła tę historię. Jest to jednak moja subiektywna ocena, a Wy po przeczytaniu książki możecie mieć całkowicie inne odczucia ;) Mi po prostu czegoś zabrakło, mimo że cała historia jest świetna. I to jest dla mnie minus, który sprawił że przyznaję 8 ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10 punktów ;) Was natomiast serdecznie zachęcam do przeczytania lektury i do podzielenia się własnymi spostrzeżeniami ;)

[Współpraca barterowa z Wydawnictwo AGORA oraz portalem Lubimyczytac.pl

"Będę tobą" Janelle Brown opowiada o bliźniaczkach, których jedyną cechą wspólną jest DNA. Sam I Ellie dorastały w świetle reflektorów jako dziecięce gwiazdy Hollywood, lecz tylko ta pierwsza umiłowała grę aktorską, a druga, nie mogąc się odseparować od wpływu siostry, zmuszała się do życia, którego wcale nie pragnęła. Sam uwielbiała się wyróżniać, rozpływać się w sławie, podziwie, uznaniu, a Eleanor dążyła do normalności i zwyczajnej codzienności otoczonej otuliną spokoju. W pewnym momencie ich los się rozwidlił. Jedna brnęła na piedestał, lecz jednocześnie uległa porywającemu na dno nałogowi. Narkotyki, alkohol definitywnie pogrążył marzenia o zaistnieniu wśród znamienitych aktorów I na pierwszych stronach gazet. Druga z bliźniaczek została florystką, spełniała się jako żona prawnika oraz matka adoptowanej Charlotte. Harmonia codzienności ze spokojem ducha nie trwały jednak długo, czego konsekwencje wypłynęły w postaci niemałych tarapatów. ​

Aby nie obnażyć fabuły, ograniczę się do wzmianki, że rodzice sióstr w chwili utracenia sensownego kontaktu z Ellie wezwali Sam (zamiast policję),a ta z kolei powzięła inicjatywę, by wszcząć śledztwo na własną rękę. Autorka nie wysiliła się w wymyślaniu przeszkód, zagwozdek, wyzwań dla szarych komórek Sam (może dlatego, że znokautowała je ciągnącym się od dzieciństwa nałogiem od obfitej mieszanki substancji psychoaktywnych) Rozwiązywanie sprawy przez bohaterkę odbyło się sprawniej niż w Hogwarcie, choć bez czarów. Samantha po prostu odbywała podróż będącą sekwencją fortunnych przypadków- odpowiedzi objawiały się jak za machnięciem różdżki.​

Najsłabszą cechą "Będę tobą" była sztuczność, która przebijała się przez strony jak atrament. Przede wszystkim mam na myśli sztuczność w stanach emocjonalnych I umysłowych Ellie. W dziecięcej gwiazdeczce filmowej realia showbiznesowe nie pozostawiły żadnej lekcji życiowej ani odporności psychicznej- co trudno przełknąć, analizując powieść w ujęciu psychologicznym. Prześwitywały przez jej zachowanie oraz wypowiedzi naiwność, infantylizm, niedobór logiki. Za wspólny tego mianownik uznać można poziom inteligencji. Egzaltacja w wyrażaniu emocji i trącąca o absurd percepcja realiów wzbudzały momentami pytanie, czy aby na pewno tylko Sam faszerowała się narkotykami. ​

Powieść została skategoryzowana jako kryminał, lecz moim zdaniem uzupełnia literaturę obyczajową z nutami kryminalnymi w tle. Fabuła początkowo mnie zainteresowała niejasnościami, znakami zapytania wykluwającymi się w głowie, splątaniem różnych spraw. Im bliżej finału, tym nudniej. Zakończenie było dość rozczarowujące. Jego desygnatem mogłaby być na przykład miotła zamiatająca wszelkie brudy pod dywan w zawrotnym tempie lub gumka do gumowania ścierająca obrazek przeszłości bez pozostawienia żadnego śladu ołówka.

Książki tej autorki to, w mojej opinii, nie są klasyczne thrillery a raczej obyczajówki z ciekawym wątkiem. Nie zmienia to faktu że dobrze się to czyta ...ale dla fanów thrillerów może pozostać niedosyt...taka szczypta doprawienia potrawy :)

"Będę tobą" to trzecia powieść Janelle Brown wydana w Polsce. O autorce zrobiło się głośno za sprawą "Oszustki" - dobrze przyjętego thrillera. Czy "Będę tobą" okaże się równie dobrą powieścią?
Sam i Elli to siostry bliźniaczki, które kiedyś łączyła niezwykła więź. Jednak, kiedy zostały nastoletnimi gwiazdami Hollywood ich relacje stopniowo się rozluźniały, aż stały się sobie całkowicie obce. Sam chciała kontynuować karierę aktorską, jednak popadła w uzależnienie od narkotyków i alkoholu. Elli wybrała spokojne i ułożone życie. Została żoną prawnika i założyła firmę florystyczną. Sytuacja między bliźniaczkami zmienia się, kiedy Elli nagle znika, a Sam musi zaopiekować się jej adoptowaną córeczką Charlotte.
Głównymi bohaterkami powieści są Sam i Elli. To siostry bliźniaczki, identyczne z wyglądu jednak pod względem charakteru zupełnie różne. W dzieciństwie często zamieniały się tożsamościami i udawały siebie nawzajem, rozumiały się bez słów. Z czasem odrębność ich charakterów doprowadziła do tego, że stały się sobie obce. Moim zdaniem wykreowanie tych postaci jest największą zaletą tej powieści. Autorka stworzyła bohaterki z krwi i kości, z wadami i zaletami, z dobrze rozbudowaną warstwą emocjonalną. Te emocje czuć na każdej stronie książki.
"Będę tobą" to połączenie powieści obyczajowej z thrillerem psychologicznym. Książkę czyta się przyjemnie i szybko. Podzielona została na trzy części. Narratorem pierwszej części jest Sam. To od niej dowiadujemy się o przeszłości bliźniaczek, ich wzajemnej relacji i o tym jak się zmieniała na przestrzeni lat. Z perspektywy Sam poznajemy również bieżące wydarzenia. W drugiej części, z relacji Elli poznajemy jej życie i jej widzenia na relację z bliźniaczką. Ona również kontynuuje opowiadanie dalszej części historii. Ostatnia część to ponownie relacja Sam i jej perspektywa na teraźniejszość i przyszłość. Dzięki takiemu podziałowi powieści możemy lepiej wczuć się w emocje bohaterek, poznajemy je głębiej i lepiej rozumiemy motywy, które kierują ich działaniem.
Janelle Brown poruszyła w powieści bardzo ciekawy temat relacji i więzi bliźniaków. Pokazała, że dwie z wyglądu identyczne osoby mogą być zupełnie różne, a te same wydarzenia oddziałują na nie zupełnie odmiennie, kształtując ich osobowość. Autorka porusza również temat dziecięcego show-biznesu. Na celownik bierze również przynależność do organizacji/sekt i metody ich oddziaływania na jednostkę. Tematy są ciekawe i uatrakcyjniają powieść.
"Będę tobą" Janelle Brown to warta polecenia pozycja. Jej atutem jest ciekawy temat dobrze skonstruowane kreacje głównych bohaterek. Książka potrafi zainteresować już od pierwszej strony, zaskoczyć i potrzymać nas w niepewności.

• Recenzenckie
  • Kryminał, sensacja, thriller