Typografia książki. Podręcznik projektanta

Oficjalne recenzje i

Divine detail*

Link do recenzji

756 104 32

Dużo informacji, świetnie przedstawione przykłady i piękne wydanie. To jedna z bardziej konkretnych książek o typografii. Synteza informacji świetna dla początkujących.

Prawdziwe i rzetelne kompendium wiedzy o przygotowaniu książki od A do Z.

Prawdziwe i rzetelne kompendium wiedzy o przygotowaniu książki od A do Z.

<3 <3 <3

<3 <3 <3

Kompletny. Doskonały. Znakomicie zaprojektowany.

Komplementy o doskonałości tej biblii projektujących książki do druku można mnożyć bez końca. Więc może po prostu zróbmy wakat na stronie verso i rozpocznijmy nowy rozdział na stronie recto już po lekturze "Typografii książki".

Kompletny.
Doskonały.
I znakomicie zaprojektowany podręcznik, sam będący światłym przykładem sztuki edytorskiej.

.:exile:.

Kompletny. Doskonały. Znakomicie zaprojektowany.

Kompletny.
Doskonały.
I znakomicie zaprojektowany podręcznik, sam będący światłym przykładem...

Na półkach: , , , ,

Abolutnie moja "Biblia", jeśli chodzi o typografię i skład książek. Serdecznie polecam recenzję Roberta Chwałowskiego: http://www.typografia.ogme.pl/recenzje/item/typografia-ksiazki

Podpisuję się pod nią w całej rozciągłości.

Podpisuję się pod nią w całej rozciągłości.

Epicki podręcznik dla każdego, kto styka się na co dzień z typografią i składem tekstu. Słowo "podręcznik" jest tu najbardziej adekwatne. Nie znajdziemy tu historii słowa pisanego, druku czy kontekstów historycznych związanych z pismem i jego krojami. Autorzy określają "Typografię książki" jako "spis twierdzeń” i trudno się z nimi nie zgodzić. Czy to źle? Absolutnie nie! A jeśli szukasz wywodów o piśmie i jego historii, jestem przekonany, że na rynku znajdzie się co najmniej kilka pozycji zaspokajających zapotrzebowanie na taką wiedzę. Wydawnictwo d2d.pl (warto dodać: jedno z niewielu, starannie dobranych) to klasyczna książka do nauki, niemal całkowicie wyczerpująca temat. Opisy zagadnień, ogrom przykładów i poruszanej problematyki - można faktycznie odnieść wrażenie, że obcuje się ze swego rodzaju słownikiem, w dodatku po mistrzowsku opracowanym. "Typografia książki", jak na podjęty temat przystało, jest przepięknie, urzekająco wręcz złożona. Detal, użyte fonty, papier, nawet paleta barw! Za każdym razem sięgając po tę książkę, najpierw daję sobie moment na oswojenie się z majstersztykiem dtp-owej roboty włożonej w to wydawnictwo. Polecam ogromnie! Pokuszę się o stwierdzenie, że nie ma tej chwili na naszym rynku pozycji o równej wartości dla każdego grafika pracującego z literkami.

Pierwsze wrażenie oscylowało między ekstatycznym zachwytem a namiętnym i głębokim pożądaniem: zaprawdę, jeśli ktoś ma wątpliwości, sam wygląd tej książki jest najlepszym dowodem na to, że żądza wnika przez oko. Typografia tej książki jest po prostu piękna, a trzymać w rękach tak wydany tom to po prostu czysta przyjemność i nie dość będzie zachwytów nad klasą, klasą w czystej postaci, jaka przemawia przez każdy detal. Ile jest tak doskonale wydanych książek? Mi przychodzą na myśl jeszcze te sygnowane przez słowo/obraz terytoria...

Dalej było, cóż... jak w przypadku pięknych kobiet, które przy bliższym poznaniu zniechęcają brakiem fantazji i polotu. Proszę nie zrozumieć mnie źle, bowiem merytorycznie trudno "Typografii książki" cokolwiek zarzucić. Zastrzeżenia pojawiają się przy formie. Tak, uważam, że lektura i używanie podręczników typografii może być fantastyczną zabawą, a sam temat można traktować kreatywnie, z humorem, a nawet poetyckim i filozoficznym zacięciem - ale niestety, nie tutaj.
O typografii w skali mikro traktuje "Detal w typografii", o typografii w skali makro książek jest wręcz zatrzęsienie, o layoucie nie mniej, nawet kwestie poprawności językowej znalazły stosowne omówienie (podobnie zresztą pasjonujące), a od niedawna możemy pochwalić się doskonałym poradnikiem traktującym o współpracy z drukarnią napisanym przez Andrzeja Gołębia. Wszystkie zagadnienia poruszane w wyżej wymienionych pracach omówione zostały także w "Typografii książki" - i teraz pojawia się całkiem zasadne pytanie, czy jeśli wszystkie te problemy zostały już omówione w innych książkach, to na ile funkcjonalny będzie jeden duży (czytaj: siłą rzeczy mniej dokładny) zbiorczy tom.
Miałam też niewielkie zastrzeżenie co do przykładów ilustrujących problemy i ich rozwiązania. Nie wymagam, żeby książka o typografii była kolorowiutka, lśniąca i pełna obrazeczków, ale są przecież podręczniki o "dyskretnym" wyglądzie, które na równie "dyskretnych" przykładach obrazują te same problemy, a o ile przystępniej (starsze wydania książek Robin Williams, żeby daleko nie szukać).

Reasumując, jako podręcznik kompletnie "Typografii książki" nie widzę, chociaż od strony formalnej nie można zarzucić autorom nic (chyba że założenie, że rzetelna wiedza musi być podana w sposób możliwie drętwy i nużący). Jako ozdoby biblioteki pożądam tej książki szczerze i namiętnie.
Nie wykluczam też, że może stanowić ostatnią deskę typograficznego ratunku. Ale tego nikomu nie życzę.

zachwycona !!! :D

zachwycona !!! :D

Typografia nową fotografią. Teraz dziewczyny chcą składać książki. Na pewno znacie jakąś dziewczynę, która chce się zajmować typografią - wkrótce będzie ich na pęczki. Może nawet tyle samo, co dziewczyn od fotografii właśnie czy od dizajnu nawet! Trzeba zacisnąć zęby.

Dodaj cytat z książki Typografia książki. Podręcznik projektanta