Elementarz stylu w typografii

978-83-927308-0-4
typografia, grafika
poradniki
nunachopin

Wszyscy typografowie DTP powinni przeczytać tę książkę. Nie jest to tylko kolejna publikacja na ten temat, lecz lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy zajmują się tą dziedziną, a przede wszystkim dla tych, którzy stawiają w niej pierwsze kroki. Książka Roberta Bringhursta, napisana przez prawdziwego eksperta, jest szczególnie cenna w czasach, w których typografię uważa się często za środek wyrazu indywidualności typografa. Jak mówi Bringhurst: „Dobra typografia jest jak chleb: pozwala się podziwiać, szanować i spożywać po troszeczku".

Ascella | 2012-10-03

Biblia typografów, czarująca (ale i trudna przy pierwszym podejściu) gawęda-encyklopedia, wizualne arcydzieło (gdyby tylko jeszcze okładka była twarda, a nie pół-miękka, otrzymalibyśmy ideał). W trakcie lektury przechodziły mnie dreszcze zachwytu nad pismem, nad skomplikowanym światem liter, światem słabo znanym, chwilami przerażającym, ale i cudownym. Bringhurst świetnie uzupełnia się z "Kompletnym przewodnikiem po typografii" Jamesa Feliciego, który zawiera więcej wskazówek praktycznych na temat składania. "Elementarz" jest bardziej teoretyczny, ale również przydatny.

loobeensky | 2012-03-14

Arcydzieło, którym można przy okazji wyłączać sobie poczucie upływu czasu. Językowo rzecz na najwyższym poziomie, bardziej powieść o historii oraz zastosowaniu pisma, niż cokolwiek innego. Nie istnieje druga taka książka.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Na półkach: Przeczytane, Typografia
Przeczytana: grudzień 2010

Przepiękna, niemal filozoficzna książka o składaniu książek.

Pozycja obowiązkowa dla maczających palce w projektowaniu książek.

izaska | 2017-04-03
Justyna Liczko | 2016-10-20
Na półkach: Przeczytane, Edytorstwo, 2017
Przeczytana: 19 kwietnia 2017
Divine detail*

„Typografia” to kompletny podręcznik traktujący o składzie tekstu – pod tym względem przywodzi na myśl opus magnum Bringhursta, lecz została napisana w zupełnie odmienny sposób; sami autorzy określają ją jako „spis twierdzeń”.