rozwiń zwiń

Szwedzkie wojny 1611-1632 tom I cz. 2

Okładka książki Szwedzkie wojny 1611-1632 tom I cz. 2
Szwedzki Sztab Generalny Wydawnictwo: Napoleon V historia
298 str. 4 godz. 58 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Napoleon V
Data wydania:
2015-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Liczba stron:
298
Czas czytania
4 godz. 58 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378894292
Średnia ocen

                8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
723
113

Na półkach: ,

Tom dotyczy głównie lat 1609-1617 (do pokoju w Stołbowie).
Książka, której brakuje nieco jakiejś myśli przewodniej, wniosków końcowych, przemyśleń autorskich.
Jest szczegółowym zapisem ruchów i poboru poszczególnych oddziałów szwedzkich w konflikcie w Rosji podczas wielkiej Smuty i ciągnącej się wojny po wyborze na cara - Michała Romanowa.
Autorzy w gonitwie o szczegółowość opisów liczbowych (np. 15 sań, 120 reniferów czy 105 żołnierzy) tracą bystrość obserwacji i wyciągania jakichś wniosków przyswajalnych dla czytelnika. Autorzy nie starają się o żadne ubarwienia tekstu, obrazy starć i bitew w ogóle nie są "plastyczne". Najciekawsze, że w książce można niemal przegapić bitwę pod Kłuszynem 1610 roku. Bitwę, która obaliła cara z rodziny Szujskich i spowodowała nagły przypływ miłości bojarów do kandydatury Władysława - cara z Polski.
Nie jest więc to książka łatwa i przyjemna, a raczej taka bardzo "rachunkowa" i sucha.

Z drugiej strony wytrwalszy czytelnik uzyskuje obraz zaangażowania Szwecji w Rosji podczas "polskich Dymitriad" i prób uzyskania tronu dla Władysława i Zygmunta III Wazy.
Najciekawsze w tym porównaniu Szwecji i RON w konflickie w Rosji było to, że przyjęli podobną strategię co do kandydatur swoich królewiczów. Część Rosji (Nowogród i okolice) chętnie widziałaby Karola Filipa na carskim stolcu, ale Szwedzi (podobnie jak Zygmunt III) obawiali się o życie królewicza i forsowali wbrew swemu dowódcy polowemu (De la Gardie) i opinii bojarów, kandydaturę króla Szwecji. Całkiem przypomina to spór Zygmunta III Wazy z własnym hetmanem Żółkiewskim (hetman forsował kandydaturę królewicza Władysława, a Zygmunt uparł się przy własnej osobie). Obydwaj królowie forsowali więc wbrew woli samych Rosjan, własne osoby, co nie mogło przynieść im sukcesu. Inna sprawa, że tyle osób zostało wytrutych i w inny sposób zgładzonych, że królowie Szwecji i RON, chyba wykazali właściwe podejście co do obsadzania stolca moskiewskiego. Koniec końców każdy nie rosyjski car skończyłby pewnie marnie.

Wartościowe dla czytelnika, jest spojrzenie na względnie małe zaangażowanie w Rosji ze względu na równoczesne zagrożenie ze strony Danii i ledwie wygasły konflikt z Polską w Inflantach. Szwecja musiała walczyć i zabezpieczać kilka frontów. Mimo tego udało jej się (podobnie jak w Estonii), wyszarpać i utrzymać kilka twierdz - co jest świadectwem dobrej taktyki "ubogiej" Szwecji. Te drobne sukcesy wzmiacniały wolę do dalszego wyszarpywania ziem od RON i zwiększały doświadczenie wojsk i wodzów szwedzkich.

Tom dotyczy głównie lat 1609-1617 (do pokoju w Stołbowie).
Książka, której brakuje nieco jakiejś myśli przewodniej, wniosków końcowych, przemyśleń autorskich.
Jest szczegółowym zapisem ruchów i poboru poszczególnych oddziałów szwedzkich w konflikcie w Rosji podczas wielkiej Smuty i ciągnącej się wojny po wyborze na cara - Michała Romanowa.
Autorzy w gonitwie o...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    7
  • Przeczytane
    2
  • Posiadam
    2
  • 🕒 Historia
    1
  • Niesamowite książki
    1
  • 📣 Ach! Moja kolekcja
    1
  • XVII wiek
    1
  • Ulubione
    1
  • Przeczytane na studia
    1
  • Wojskowość powszechna
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Szwedzkie wojny 1611-1632 tom I cz. 2


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne