rozwiń zwiń

Pułapka ateizmu

Okładka książki Pułapka ateizmu
Zofia J. Zdybicka SJK Wydawnictwo: Wydawnictwo św. Tomasza z Akwinu filozofia, etyka
309 str. 5 godz. 9 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Wydawnictwo św. Tomasza z Akwinu
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
309
Czas czytania
5 godz. 9 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360144565
Tagi:
filozofia zdybicka ateizm pseudoateizm antyteizm
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wprowadzenie do filozofii Piotr Jaroszyński, Stanisław Kamiński, Mieczysław Albert Krąpiec OP, Andrzej Maryniarczyk, Zofia J. Zdybicka SJK
Ocena 7,5
Wprowadzenie d... Piotr Jaroszyński,&...
Okładka książki Spór o prawdę Tadeusz Biesaga SDB, Henryk Kiereś, Mieczysław Albert Krąpiec OP, Andrzej Maryniarczyk, Vittorio Possenti, Jan Sochoń, Zofia J. Zdybicka SJK
Ocena 10,0
Spór o prawdę Tadeusz Biesaga SDB...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
663
586

Na półkach: ,

O ile sympatyzuję z perspektywą wywodzenia silnie ateizującego trendu w filozofii (wcześniej to tylko sporadyczne epizody) od „oświecenia” (zaciemnienia), to Kartezjusza i Kanta bym w to nie mieszał. Zdybicka bardzo lakonicznie przyznaje, że to, do czego Kartezjusz się przyczynił, nie było jego intencją, ale przez całą książkę przedstawia go, jako źródło antytetistycznego nurtu (jak się później okazuje, powtarzając za Karolem Wojtyłą).
Zdybicka ma za złe Kartezjuszowi, że przedłożył świadomość przed poznaniem, wnętrze przed zewnętrzem, ale czy Św Augustyn nie wypowiadał się podobnie?: „Nie chodź na rynek, wejdź w siebie, we wnętrzu człowieka mieszka prawda”. Z resztą przyjmując metodę Zofii Zdybickiej, możemy Św Augustyna obciążyć zaistnieniem protestantyzmu.

Bardzo dużo tu uproszczeń i redukcji. O ile osoba posiadająca filozoficzną wiedzę, bez trudu to dostrzeże, ale i wykaże się wyrozumiałością, o tyle przeciętny czytelnik ulegnie fałszywym mniemaniom. To sprawia, że ową książką mogą posłużyć się najwyżej tomiści – jest bardzo jednostronna i płaska.

Są też błędy rzeczowe, np. przypisanie Epikura do kategorii absolutnego ateizmu, asertorycznego, zaprzeczającego istnieniu Boga, kiedy on sam bogów nie odrzucał, a proponował najwyżej formę ateizmu praktycznego (tu bogowie nie ingerują, a tam będziemy się martwić później – zresztą bogowie po śmierci zrobią co zechcą, na co wpływu nie mamy, więc po co się martwić na zaś już tutaj?), choć też nie bardzo, skoro zachęcał do kontemplacji nad bogami i uczestniczenia w praktykach religijnych – stanowczo sprzeciwiał się tylko straszeniu bogami, co często ma miejsce do dziś, szczególnie w kręgach silnie tradycjonalistycznych.

Fatalna jest również redakcja książki, która posklejana jest z samodzielnych artykułów, przez co trzy rozdziały są praktycznie o tym samym, ale w ogóle jest wiele powtórzeń.

No i sam tytuł okazał się tylko pustym sloganem, nie mającym wiele wspólnego z treścią, bo ta jest tylko wycinkiem (pobieżnym szkicem) z historii ateizmu wśród czołowych filozofów pokartezjuszowskich. Kto zna historię filozofii, to niewiele skorzysta.

O ile sympatyzuję z perspektywą wywodzenia silnie ateizującego trendu w filozofii (wcześniej to tylko sporadyczne epizody) od „oświecenia” (zaciemnienia), to Kartezjusza i Kanta bym w to nie mieszał. Zdybicka bardzo lakonicznie przyznaje, że to, do czego Kartezjusz się przyczynił, nie było jego intencją, ale przez całą książkę przedstawia go, jako źródło antytetistycznego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4
  • Posiadam
    3
  • Chcę przeczytać
    1
  • Filozofia
    1
  • Kościół
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pułapka ateizmu


Podobne książki

Przeczytaj także