rozwiń zwiń

Prekariat i nowa walka klas

Średnia ocen

                6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Nowy Obywatel nr 41 (92) Anna Adamowicz, Roman Adler, Piotr Bogdański, Krzysztof Brzeźniak, Wojciech Jasiński, Paweł Kaczmarski, Jarosław Kamiński, Monika Kostera, Piotr Krupa, Michał Kukuła, Filip Leśniewicz, Kacper Leśniewicz, Szymon Majewski, Michał Maleszka, Anna Musiała, Remigiusz Okraska, Piotr Ostrowski, Felix Syrovatka, Angelika Szelągowska-Mironiuk, Jarosław Urbański, Agata W., Konrad Wernicki
Ocena 9,0
Nowy Obywatel ... Anna Adamowicz, Rom...
Okładka książki Przeciwko wyzyskowi i dewastacji. Inicjatywa Pracownicza wobec kryzysu klimatycznego i ekologicznego Maria Dębińska, Lorenzo Feltrin, Jakub Grzegorczyk, Matt Huber, Paweł Nowożycki, Anna Siekierska, Jarosław Urbański, Antoni Wiesztort
Ocena 8,0
Przeciwko wyzy... Maria Dębińska, Lor...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
23 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
545
74

Na półkach: ,

Ta książka jest dokładnie taka, jak współczesna lewica – nijaka, pozbawiona konkretnej wizji i pełna abstrakcyjnych ogólników. Pierwsza część „Prekariatu…” to typowa praca naukowa: zaczyna się od określenia metodologii badań i solidnej porcji definicji, a następnie pojawia się litania odwołań do innych autorów, teorii i statystyk. Klasyczne akademickie pustosłowie. Druga część ma już charakter bardziej popularny, ale i w niej próżno szukać czegoś odkrywczego, oprócz banalnych, zaczerpniętych z gazet opisów sytuacji robotników w Polce i na świecie. Brak w tym wszystkim wniosków i śladów jakiegokolwiek programu. A przecież autor - co sam wielokrotnie podkreśla - nie jest tylko naukowcem, lecz również aktywistą zaangażowanym w walkę o ochronę praw pracowniczych.

I tu docieramy do sedna problemu, o którym wspomniałem już na początku. Dzisiejsza lewica zupełnie straciła kontakt z rzeczywistością i przestała reprezentować interesy ludzi pracy. Zamiast skoncentrować się na problemach ekonomicznych, marnotrawi swe siły na niedorzeczne rozważania. Debatuje nad liczbą płci występujących w przyrodzie, ustala, jaką pozycję należy przyjąć podczas sikania lub usilnie dowodzi, że dryf kontynentów jest jawnym przykładem dyskryminacji kobiet. Sama się w ten sposób ośmiesza i oddaje pole prawicy. Zwykłym ludziom kojarzy się już tylko z wielkomiejskim snobizmem oraz bogaczami znudzonymi własnym luksusem.

Żeby jednak była jasność: uważam, że lewica jest dziś – w realiach coraz bardziej bezwzględnego kapitalizmu – bardzo, ale to bardzo potrzebna. Chyba nawet najbardziej od XIX wieku. Sęk w tym, że w obecnej formie jest całkowicie bezużyteczna i zamiast bicia ideologicznej piany powinna zaoferować konkretny program i konkretne rozwiązania.Przeciętny robotnik lub szeregowy pracownik korporacji, gdy upomni się o podwyżkę, bardzo często słyszy od swojego pracodawcy prostą odpowiedź: „jak ci się nie podoba, to wyp…laj!”. Byłoby dobrze, gdyby organizacje lewicowe również zdobyły się na podobną prostotę i na nowo zajęły tym, do czego zostały pierwotnie stworzone – walką o godne warunki pracy i ochroną interesów ekonomicznych zwykłych ludzi.

Ta książka jest dokładnie taka, jak współczesna lewica – nijaka, pozbawiona konkretnej wizji i pełna abstrakcyjnych ogólników. Pierwsza część „Prekariatu…” to typowa praca naukowa: zaczyna się od określenia metodologii badań i solidnej porcji definicji, a następnie pojawia się litania odwołań do innych autorów, teorii i statystyk. Klasyczne akademickie pustosłowie. Druga...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    67
  • Przeczytane
    34
  • Posiadam
    10
  • Ekonomia
    2
  • E-book
    2
  • Naukowe (bez oceny)
    1
  • Poszukuję i chce kupić
    1
  • Ulubione
    1
  • Społeczenstwo
    1
  • Polityka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Prekariat i nowa walka klas


Podobne książki

Przeczytaj także