Powstanie Spartakusa 73-71 p.n.e

Okładka książki Powstanie Spartakusa 73-71 p.n.e
Bernard Nowaczyk Wydawnictwo: Bellona Seria: Historyczne Bitwy historia
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historyczne Bitwy
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311110229
Średnia ocen

                5,6 5,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,6 / 10
74 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4369
741

Na półkach:

Zasłużona dla popularyzowania historii wojskowości seria „Historyczne Bitwy” wydawnictwa „Bellona” zawiera, niestety, pozycje o bardzo różnej jakości. Ta należy do zdecydowanie słabszych (chociaż trafiają się jeszcze gorsze). Przypomina rozprawkę napisaną przez w miarę pilnego, ale niezbyt zdolnego ucznia/studenta. Tak też prezentuje się w przybliżeniu jej poziom naukowy. Otrzymujemy garść podstawowych informacji o powstaniu Spartakusa, informacji, które znaleźć można również w innych opracowaniach. Praca została jednak napisana po dyletancku, oparto ją na kilku dziełach autorów antycznych (to można zrozumieć, źródła mamy, jakie mamy) oraz nielicznych opracowaniach. Wszystkie wykorzystane źródła i opracowania wydano w języku polskim (a literatura światowa dotycząca powstania Spartakusa prezentuje się całkiem bogato). O braku profesjonalizmu B. Nowaczyka świadczy nie tylko bibliografia ale również w rozczulający sposób napisany wstęp, w którym wspomina „jak przez mgłę” lekturę powieści wykorzystujących motyw powstania, by wyrazić następnie zdziwienie, że jedyna dotycząca tematu polskojęzyczna pozycja ściśle naukowa (jedyna zresztą, którą wykorzystuje) wydana została w nakładzie 300 egzemplarzy. To od dawna normalny nakład tego rodzaju specjalistycznych monografii naukowych, całkiem nawet, w tym wypadku, wysoki. Większych błędów merytorycznych o zasadniczym znaczeniu nie zauważyłem (i to stanowi główny plus opracowania), kilka pomniejszych i owszem (np. Lucjuszowi Korneliuszowi Sulli Autor odmówił przynależności do rodu patrycjuszowskiego – fachowy znawca tematu znalazłby zapewne więcej podobnych usterek).
Niezbyt udała się B. Nowaczykowi konstrukcja książki. Obszerna prezentacja tła politycznego opisywanych bitew to stała cecha wielu pozycji serii, traktujących o starciach w epoce starożytnej oraz średniowiecznej – z braku szczegółowych relacji o samych bataliach trzeba w jakiś sposób wyrabiać wierszówkę. Z tego powodu nie czyniłbym więc B. Nowaczykowi szczególnych zarzutów. Zadziwia natomiast powrót do omawiania dziejów politycznych Rzymu już po ukazaniu wydarzeń powstania Spartakusa. W końcowym rozdziale Autor zajmuje się bowiem... przejściem państwa rzymskiego od ustroju republikańskiego do jedynowładztwa. Ze Spartakusem większego związku to nie ma. Jako podsumowanie widziałbym raczej przedstawienie starożytnej i późniejszej tradycji dotyczącej powstania i jego przywódcy. Zmieniała się ona bowiem w sposób diametralny, dawny buntownik i zbrodniarz stał się z czasem bohaterem. I nie jest prawdą, że został zapomniany i nie funkcjonuje w szerszej świadomości współczesnych. Przykładowo, imieniem Spartakusa nazywano partie polityczne, a współcześnie zawody i kluby sportowe (chociaż ich kibice zapewne niekoniecznie zdają sobie z tego sprawę).

Zasłużona dla popularyzowania historii wojskowości seria „Historyczne Bitwy” wydawnictwa „Bellona” zawiera, niestety, pozycje o bardzo różnej jakości. Ta należy do zdecydowanie słabszych (chociaż trafiają się jeszcze gorsze). Przypomina rozprawkę napisaną przez w miarę pilnego, ale niezbyt zdolnego ucznia/studenta. Tak też prezentuje się w przybliżeniu jej poziom naukowy....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    98
  • Chcę przeczytać
    42
  • Posiadam
    35
  • Historia
    7
  • Historyczne Bitwy
    7
  • historia
    5
  • Historyczne bitwy
    4
  • Historia - Starożytność
    2
  • Bellona - Bitwy Historyczne
    2
  • Ulubione
    2

Cytaty

Więcej
Bernard Nowaczyk Powstanie Spartakusa 73-71 p.n.e Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne