rozwiń zwiń

Od Lutra do Mohyły. Polska wobec kryzysu chrześcijaństwa 1517–1684

Okładka książki Od Lutra do Mohyły. Polska wobec kryzysu chrześcijaństwa 1517–1684
Ambroise Jobert Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN religia
333 str. 5 godz. 33 min.
Kategoria:
religia
Tytuł oryginału:
De Luther à Mohila la Pologne dans la crise de la chrétienté, 1517-1648
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza VOLUMEN
Data wydania:
1994-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1994-01-01
Liczba stron:
333
Czas czytania
5 godz. 33 min.
Język:
polski
ISBN:
8321111815
Tłumacz:
Elżbieta Sękowska, Zofia Libiszowska
Tagi:
Historia Europy Nowożytność Religia Chrześcijaństwo
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
402
383

Na półkach: , , ,

Niezwykle przenikliwe i nietuzinkowe spojrzenie na polską reformację w XVI i XVII wieku.

Jobert napisał teoretycznie książkę jakich dziś jest już wiele, po prostu spojrzał na dzieje reformacji w Polsce. Przybliża nam ich losy, pokazuje ważne postacie i wydarzenia milowe w jej rozwoju, a później w powolnym zwijaniu się. Nawet dziś książka ma sporą siłę, dzięki zupełnie innej narracji. To paradoks ale dla mnie to najbardziej z polskich spojrzeń na reformacje (a Autorem jest Francuz), dla której punktem odniesienia są realia Rzeczpospolitej Obojga Narodów – a więc problemy tłumaczeń Biblii na języki narodowe (zatem nie tylko Polski, mamy też Skarynę), w ogóle recepcja reformacji wśród silnego u nas prawosławia, relacje katolicyzmu z wyznaniami niechrześcijańskimi. Jobert odrywa się zatem od typowo zachodnioeuropejskich pojęć i pokazuje ją jako typowo polsko zjawisko. W tym znajduje też późniejsze słabości. Życie religijne i duchowe nie było tu silne, reformacja ma zatem w większym stopniu charakter polityczny niż duchowy. Koncentruje się także głównie na klasach posiadających (szlachta i mieszczaństwo), a chłopi traktowani są jako zasób.

Autor przybliża też relacje ludzi tego okresu – głównych zwolenników Rzymskiego-katolicyzmu i nowych Kościołów. Tamten świat był o wiele mniejszy niż dziś, główni oponenci często znali się osobiście.

Jobert niezwykle celnie pokazuje też źródła sukcesów Jezuitów w Polsce którzy tą duchową słabość potrafili wykorzystać. Oprócz oczywiście upadku (A historia chrześcijaństwa w Polsce to historia triumfu kontrreformacji) pokazane są jednak bardzo interesująco wątki pozytywne jak wkład w narodziny oświecenia dzięki Socynianom, ale także tradycje tolerancji i dialogu międzywyznaniowego który niosły w sobie mniejszościowe kościoły protestanckie. Oczywiście tolerancja już w XVIII wieku stopniowo była zapominana, a tradycje dialogu i ekumenizmu udało zaś wprowadzić się do głównego nurtu społecznego naszym kościołom protestanckim dopiero w XX wieku.

To bardzo inspirująca książka.

Niezwykle przenikliwe i nietuzinkowe spojrzenie na polską reformację w XVI i XVII wieku.

Jobert napisał teoretycznie książkę jakich dziś jest już wiele, po prostu spojrzał na dzieje reformacji w Polsce. Przybliża nam ich losy, pokazuje ważne postacie i wydarzenia milowe w jej rozwoju, a później w powolnym zwijaniu się. Nawet dziś książka ma sporą siłę, dzięki zupełnie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6
  • Przeczytane
    6
  • Posiadam
    3
  • Historia
    1
  • XVII wiek
    1
  • POPULARNO-NAUKOWE
    1
  • XVI wiek
    1
  • 2020
    1
  • Reformacja
    1
  • 022
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Od Lutra do Mohyły. Polska wobec kryzysu chrześcijaństwa 1517–1684


Podobne książki

Przeczytaj także