rozwiń zwiń

My poddani. Antypodręcznik historii Niemiec

Okładka książki My poddani. Antypodręcznik historii Niemiec
Bernt Engelmann Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie reportaż
426 str. 7 godz. 6 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
1976-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1976-01-01
Liczba stron:
426
Czas czytania
7 godz. 6 min.
Język:
polski
Tagi:
Niemcy historia
Średnia ocen

                8,5 8,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
598
590

Na półkach:

Niezwykle ciężko trafić na takie opracowanie, widziane z perspektywy oddolnej. Autor skupił się na tych najbiedniejszych, czyli na ludziach, którzy odczuwali jarzmo możnowładców. Ucisk feudałów był na tyle silny, że na przestrzeni wieków wybuchały bunty chłopskie i mieszczańskie – tak mało o tym wiemy, a w tej książce zostały one opisane. Wobec ludu stosowano zabieg psychologiczny pozwalający utrzymywać go w karbach. Mianowicie panujący był dla ludzi niewidoczny, więc urzędnicy bądź duchowni mogli go usprawiedliwiać tym, że był dobry, wszechpotężny, ale nie wszystkowiedzący, dlatego nie zawsze był w stanie zauważyć krzywdy jakie szlachta wyrządzała poddanym. Do szkół wiejskich kierowano inwalidów wojennych, by pełnili rolę nauczycieli, którzy surową karnością nauczali dzieci postaw służalczej uniżoności i bezwarunkowego posłuszeństwa metodami wojskowymi. Bernt Engelmann nie wyrażał się pochlebnie o władcach, którzy uciemiężali swój lud, a króla Fryderyka nazywał nonszalancko "Starym Frycem". Natomiast Otto von Bismarck wcale nie był dobrodziejem, tylko wzbudzał takie pozory, który w razie sprzeciwu miał zawsze w odwodzie wojsko i służby porządkowe do pacyfikacji niepokornego ludu. Autor przedstawił sytuacje obu wojen światowych, w tym III Rzeszę Adolfa Hitlera, a między nimi demokrację republiki weimarskiej. To zupełnie inne spojrzenie na historię.

Niezwykle ciężko trafić na takie opracowanie, widziane z perspektywy oddolnej. Autor skupił się na tych najbiedniejszych, czyli na ludziach, którzy odczuwali jarzmo możnowładców. Ucisk feudałów był na tyle silny, że na przestrzeni wieków wybuchały bunty chłopskie i mieszczańskie – tak mało o tym wiemy, a w tej książce zostały one opisane. Wobec ludu stosowano zabieg...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    15
  • Posiadam
    6
  • Przeczytane
    3
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
    1
  • History
    1
  • Niemcy
    1
  • # Posiadam
    1
  • 04 Popularnonaukowe
    1
  • # Ebook
    1
  • Monografie i opracowania historyczne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki My poddani. Antypodręcznik historii Niemiec


Podobne książki

Przeczytaj także