Montaillou. Wioska heretyków 1294-1324

Okładka książki Montaillou. Wioska heretyków 1294-1324
Emmanuel Le Roy Ladurie Wydawnictwo: Vesper historia
412 str. 6 godz. 52 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Vesper
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1988-01-01
Liczba stron:
412
Czas czytania
6 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377311745
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Człowiek w nauce współczesnej. Rozmowy w Castel Gandolfo Ernst-Wolfgang Böckenförde, Gerhard Ebeling, Hans-Georg Gadamer, Aleksander Gieysztor, Emmanuel Le Roy Ladurie, Emmanuel Levinas, Robert Spaemann, Charles Taylor, René Thom, Józef Tischner, Carl Friedrich von Weizsäcker
Ocena 7,3
Człowiek w nau... Ernst-Wolfgang Böck...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 2/1981 (118) Maksymilian Berezowski, Marek Dębowski, Joanna Durczak, Jean Giono, Eugène Guillevic, Pierre-Jakez Hélias, Eugeniusz Kabatc, Emmanuel Le Roy Ladurie, Małgorzata Łukasiewicz, Barbara Majewska, Henryk Markiewicz, Aleksandra Olędzka-Frybesowa, Zbigniew Podgórzec, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Gary Snyder, Władimir Nikołajewicz Toporow, Józef Waczków, Denis de Rougemont
Ocena 0,0
Literatura na ... Maksymilian Berezow...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
89 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
32
24

Na półkach:

Bardzo dobra pozycja, chociaż nieco chaotyczna. W książce śledzimy losy mieszkańców wioski, której większość (a przynajmniej bardzo duża część mieszkańców) była wyznawcami kataryzmu. Kataryzm w tym czasie już dogorywał i opisani bohaterowie byli jego ostatnimi przedstawicielami. Książkę stworzono na podstawie dokumentacji inkwizycji kierującej procesem przeciw mieszkańcom.
Jakie wnioski się z niej nasuwają? Pod względem moralności przeciętny katar niezbyt się wyróżniał. Też lubił bogactwo, płodził dzieci i nie odmawiał sobie życia erotycznego. Co innego z doskonałymi, ale i wśród nich zdarzały się jednostki dalekie od katarskiego ideału. We wsi panował pewien ekletyzm religijny. Katarski pasterz nie wahał się składać daniny św. Antoniemu. Większość ludzi, niezależnie czy katolików czy katarów podchodziło do wiary poważnie, ale zdarzali się także wolnomyśliciele negujący w czysto naturalistyczny sposób zmartwychwstanie ciał czy głoszący ateizm. Religia nie przeszkadzała także w wierze w przesądy. Wierzono, że zachowanie pukla włosów czy obciętych paznokci zmarłej głowy rodziny pozwoli zachować szczęście. Powodzenie herezji były związane także z tym, że Kościół wymagał dziesięcin z jagniąt, a także innych usług, których mieszkańcy wsi nie zamierzali wykonywać.
Interesująca jest także sama analiza struktury wsi. Możemy dowiedzieć się, jak wyglądało życie pasterza i z jakimi kłopotami musiał się mierzyć. Opisano także podział obowiązków między kobiety, a mężczyzn oraz przebieg dzieciństwa.
Jak wspomniałem na początku, książka jest trochę chaotyczna. Wynika to z faktu, że czasami bohaterem jest wieś jako społeczność, a innym razem koncentruje się na pojedynczym bohaterze. Za najciekawsze uważam fragmenty skupiające się na pasterzu Piotrze Maurym. Może w nich zobaczyć, jak wyglądała pasterska mentalność, której rdzeń stanowiło pojęcie fatum. Widzimy także, jak układały się stosunki pasterzy z pracodawcami, a także z resztą mieszkańców, którzy często zabraniali wypasu na ich ziemiach. Staje się także zrozumiałe, dlaczego kataryzm był atrakcyjny dla paserzy, którzy praktycznie w ogóle nie byli przywiązani do dóbr materialnych.

Bardzo dobra pozycja, chociaż nieco chaotyczna. W książce śledzimy losy mieszkańców wioski, której większość (a przynajmniej bardzo duża część mieszkańców) była wyznawcami kataryzmu. Kataryzm w tym czasie już dogorywał i opisani bohaterowie byli jego ostatnimi przedstawicielami. Książkę stworzono na podstawie dokumentacji inkwizycji kierującej procesem przeciw...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    217
  • Przeczytane
    116
  • Posiadam
    41
  • Historia
    22
  • Średniowiecze
    10
  • Teraz czytam
    9
  • Ulubione
    7
  • Historyczne
    5
  • Chcę w prezencie
    3
  • 2014
    2

Cytaty

Więcej
Emmanuel Le Roy Ladurie Montaillou. Wioska heretyków 1294-1324 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne