rozwiń zwiń

Marvel Zombies. Tom 1

Okładka książki Marvel Zombies. Tom 1
Robert KirkmanMark Millar Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Marvel Zombies (tom 1) komiksy
464 str. 7 godz. 44 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Marvel Zombies (tom 1)
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2023-09-27
Data 1. wyd. pol.:
2023-09-27
Liczba stron:
464
Czas czytania
7 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328161320
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Spawn: Compendium, vol 4 Bing Cansino, Greg Capullo, Jon Gof, Brian Haberlin, David Hine, Brian Holguin, Robert Kirkman, Szymon Kudrański, Erik Larsen, Rob Liefeld, Mike Mayhew, Todd McFarlane, Rodel Noora, Whilce Portacio, Khary Randolph, Philip Tan, Geirrod Van Dyke
Ocena 7,0
Spawn: Compend... Bing Cansino, Greg ...
Okładka książki Outcast: Opętanie #6 - Scaleni Paul Azaceta, Robert Kirkman
Ocena 5,9
Outcast: Opęta... Paul Azaceta, Rober...
Okładka książki Invincible 12 Robert Kirkman, Ryan Ottley, Cory Walker
Ocena 8,3
Invincible 12 Robert Kirkman, Rya...
Okładka książki Oblivion Song, tom 4 Lorenzo De Felici, Robert Kirkman
Ocena 7,0
Oblivion Song,... Lorenzo De Felici, ...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Ciemność Hubert Boulard, Vincent Mallié
Ocena 7,4
Ciemność Hubert Boulard, Vin...
Okładka książki Punisher Epic Collection: Kingpin rządzi Mike Baron, Erik Larsen, Shea Anton Pensa, Whilce Portacio, Roger Salick, Larry Stroman
Ocena 7,3
Punisher Epic ... Mike Baron, Erik La...
Okładka książki Thor. Tom 1 Donny Cates, Nic Klein, Aaron Kuder
Ocena 7,1
Thor. Tom 1 Donny Cates, Nic Kl...
Okładka książki Avengers. Era Khonshu. Tom 7 Jason Aaron, Javier Garrón, Ed McGuinness
Ocena 7,4
Avengers. Era ... Jason Aaron, Javier...
Okładka książki Empireum. X-Men Vita Ayala, Ed Brisson, Andrea Broccardo, Matteo Buffagni, Gerry Duggan, Jonathan Hickman, Tini Howard, Jorge Molina, Benjamin Percy, Zeb Wells, Leah Williams
Ocena 6,4
Empireum. X-Men Vita Ayala, Ed Bris...
Okładka książki Miły dom nad jeziorem Jordie Bellaire, Álvaro Martínez Bueno, James Tynion IV
Ocena 7,6
Miły dom nad j... Jordie Bellaire, Ál...

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
19 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
239
58

Na półkach: ,

Bywają takie motywy w popkulturze, które wcześniej czy później, przewijają się w niemal każdym uniwersum. Jednym z nich są oczywiście zombie. Motyw żywych trupów był już tyle razy stosowany, że naprawdę ciężko wymyślić coś świeżego w tym temacie. Jak w takim razie poradzili sobie autorzy wprowadzający te umarlaki do świata Domu Pomysłów?
“Marvel Zombies t. I” to zbiór komiksów różnych autorów, wśród których znajdziemy, np. Roberta Kirkmana czy Marka Millara. Fabułę komiksów możemy śledzić z dwóch różnych perspektyw. Z jednej strony, głównymi bohaterami jest Fantastyczna 4. Zapatrzony we własny geniusz Reed Richards (Pan Fantastyczny) otwiera portal do równoległego świata, który zgodnie z jego przewidywaniami jest zamieszkały przez znanych mu superbohaterów. Problem w tym, o czym dowiaduje się zdecydowanie zbyt późno, że na skutek tajemniczego wirusa wszyscy oni zamienili się w krwiożercze zombie, które tylko czekały na możliwość skonsumowania kolejnego świata. Druga linia fabularna, to właśnie Ci niezbyt żywi bohaterowie. Wbrew pozorom nie utracili oni bystrości umysłów, więc czytelnik ma niecodzienną okazję poznawać równolegle historię, od ich strony.
Przyznaję, że oczekiwania względem tych komiksów miałem dosyć wysokie. Jakby nie patrzeć Robert Kirkman to geniusz który stworzył kultowe uniwersum zombie „The Walking Dead” oraz nowatorską superbohaterską serię „Invincible”. Komiks, który łączy jego dwa ulubione motywy musiał okazać się arcydziełem prawda? Otóż, nie jest to niestety takie proste.
Zacznijmy od samej koncepcji fabularnej. Ta wydaje się dosyć świeża. Uczynienie z superbohaterów myślących zombie, mających swoje ambicje czy rozterki moralne nadaje komiksowi głębi. W mojej ocenie jednak akcja w świecie N potoczyła się jednak nieco za szybko. Rozumiem nadprzyrodzone moce superbohaterów, ale naprawdę ogołocili Ziemię z niemal wszystkiego co żyje w dosłownie 1 dzień?! Ponadto odnoszę wrażenie, iż ogólnie są za potężni. Przeciwnicy, z którymi się mierzą, padają niekiedy zdecydowanie szybciej niż wskazywałby na to lore. Kolejna sprawa to funkcjonowanie „martwych” herosów. Teoretycznie wirus mógł dotknąć wyłącznie ich. Dlaczego jednak, jedni się zmieniali, a inni, jak np. Dr Strange czy Profesor X, nie? Niestety nie zostało to wyjaśnione. I wreszcie sprawa dotycząca supermocy. Autor przytomnie pozbawił Wolverine’a czy Spidermana zdolności regeneracji, natomiast np. Pan Fantastyczny nadal może się rozciągać, a Baner zmieniać w Hulka. Biorąc pod uwagę delikatność ich coraz bardziej gnijącego ciała wydaje się to cokolwiek zastanawiające.
Natomiast, zeszyty z wątkami fabularnymi poświęconymi Fantastycznej 4 są całkiem sensownie skrojone. Millar poprowadził nieco sztampową, ale mimo wszystko wciągającą historię, która z pewnością fanom Marvela przypadnie do gustu. Jedyne “ale” jakie mogę tu mieć to pewien zasygnalizowany pomysł, który autor jakby w międzyczasie porzucił. Mam na myśli to, że wiekowo zespoły Fantastycznej 4 dzieli kilkanaście lat, co podobno miało przekładać się na różnice w umiejętnościach i mocy zwłaszcza w przypadku Pana Fantastycznego i Niewidzialnej Kobiety. O ile początkowo to rzeczywiście da się odczuć, tak dosyć szybko ta “ogromna przepaść” po prostu znika.
O fabule, która dotyczy zeszytów Black Panthery ciężko jest mi powiedzieć cokolwiek poza tym, iż stanowi niejako jeden z wielu składowych całej historii. Nie jest ani specjalnie ciekawa, ani przejmująca. Trzeba uczciwie przyznać, iż Reginald Hudlin próbował uczynić historię bohatera z Wakandy dramatyczną, co wyszło w mojej ocenie raczej kliszowo i nudno.
Strona graficzna tego zbioru to prawdziwa perełka. Fakt, iż Marvel pozwolił, np. Kirkmanowi na pełną wolność twórczą i zobrazował jego pomysły dało oszałamiający efekt. Kreska jest intrygująca i zróżnicowana. Co niezwykłe dla komiksów Domu Pomysłów, jest niezwykle brutalnie, turpistycznie, momentami wprost obrzydliwie. Sam autor wspomina, że był ciężko zdziwiony na jak wiele mu w tej kwestii pozwolono. Poruszając kwestię wizualną nie sposób nie wspomnieć o cudownym pomyśle jaki tu zastosowano. Otóż, poproszono grupę rysowników o przerobienie wielu niezwykle rozpoznawalnych okładek marvelowskich komiksów na tematykę Zombie. W efekcie w każdym przypadku mamy pokazany oryginał i przeróbkę wraz z komentarzem autorów. Wiele z tych rysunków to prawdziwe arcydzieła!
Podsumowując, z jednej strony pomysł wprowadzenia żywych trupów do uniwersum Marvela wydawał się świeży i wizualnie intrygujący. Z drugiej, niedociągnięcia fabularne i specyfika tematu sprawiają, iż w mojej ocenie koncept szybko straci swój rozmach. Niemniej, dam jeszcze szansę tym komiksom, bo mimo wszystko jestem ciekaw jak owa seria się rozwinie.
P.S Dla czystej formalności wspomnę, że z racji na opisywaną powyżej brutalność itd. Ta seria dedykowana jest wyłącznie dorosłym czytelnikom.

Bywają takie motywy w popkulturze, które wcześniej czy później, przewijają się w niemal każdym uniwersum. Jednym z nich są oczywiście zombie. Motyw żywych trupów był już tyle razy stosowany, że naprawdę ciężko wymyślić coś świeżego w tym temacie. Jak w takim razie poradzili sobie autorzy wprowadzający te umarlaki do świata Domu Pomysłów?
“Marvel Zombies t. I” to zbiór...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    23
  • Chcę przeczytać
    14
  • Posiadam
    11
  • Komiksy
    7
  • Marvel
    3
  • 2023
    2
  • Papierowa
    1
  • Horror/thriller
    1
  • Przeczytane w 2023
    1
  • Komiks
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Marvel Zombies. Tom 1


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...
Okładka książki Księga Dżungli Jean-Blaise Djian, Rudyard Kipling, TieKo
Ocena 7,0
Księga Dżungli Jean-Blaise Djian, ...
Okładka książki Quo Vadis Patrice Buendia, Cafu, Henryk Sienkiewicz
Ocena 6,0
Quo Vadis Patrice Buendia, Ca...

Przeczytaj także