Kollokacja

Okładka książki Kollokacja
Józef Korzeniowski Wydawnictwo: Universitas Seria: Klasyka Mniej Znana literatura piękna
169 str. 2 godz. 49 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Klasyka Mniej Znana
Wydawnictwo:
Universitas
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1952-01-01
Liczba stron:
169
Czas czytania
2 godz. 49 min.
Język:
polski
ISBN:
8324202404
Średnia ocen

                6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
96 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
0
0

Na półkach: , , , , , ,

7/10
Józef Korzeniowski (nie mylić z jego imiennikiem, Josephem Conradem) to prawdopodobnie jeden z najbardziej niedocenianych polskich pisarzy XIX wieku, którego dzieła jedną nogą znajdują się w epoce romantyzmu (zwłaszcza w nurcie czarnego romantyzmu), drugą wkraczają już w pozytywizm.

"Kollokacja" to najbardziej znana powieść z zapomnianej twórczości Korzeniowskiego. Jej głównym wątkiem jest miłość panicza Józefa Starzyckiego i panny Kamili, córki przebiegłego prezesa. Równie ważne jest jednakże tło, czyli życie polskiej prowincjonalnej szlachty na Wołyniu. Choć fabuła powieści w zasadzie bardzo przypomina typowy "romans dla pensjonarek", to Korzeniowski okazuje się zaskakująco dobrym literatem. Jego język jest nadzwyczaj plastyczny i mało archaiczny jak na czasy przed pozytywizmem (pod tym względem przewyższa chociażby bardziej cenionego Żeromskiego). Jest to też prawdopodobnie pierwszy polski twórca piszący w nurcie realizmu, co widać chociażby w sposobie charakterystyki postaci i stosunków społecznych w wołyńskiej wsi Czaplice i pomiędzy miejscowymi ziemianami, wraz z obecnością przedsiębiorczych Żydów (zaskakująco pozytywnie przedstawionych).

Powieść i jej optymistyczna wymowa z pochwałą stateczności charakteru i wczesnokapitalistycznej przedsiębiorczości nieopartej na chciwości nie jest może szczególnie głęboka, ale Korzeniowski stara się, by jego opowieść była po prostu ciekawa. Fabuła z kilkoma wątkami jest poprowadzona zgrabnie, bez rozwodzenia się nad rzeczami nieistotnymi, a także nie toczy się przewidywalnymi torami. Nie jest to arcydzieło, ale bardzo przyjemna powieść, niesłusznie zapomniana wraz z całą (nie tylko prozatorską) twórczością Korzeniowskiego.

7/10
Józef Korzeniowski (nie mylić z jego imiennikiem, Josephem Conradem) to prawdopodobnie jeden z najbardziej niedocenianych polskich pisarzy XIX wieku, którego dzieła jedną nogą znajdują się w epoce romantyzmu (zwłaszcza w nurcie czarnego romantyzmu), drugą wkraczają już w pozytywizm.

"Kollokacja" to najbardziej znana powieść z zapomnianej twórczości Korzeniowskiego....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    169
  • Chcę przeczytać
    54
  • Posiadam
    18
  • Literatura polska
    4
  • Studia
    3
  • Romantyzm
    3
  • Literatura polska
    2
  • 2019
    2
  • Ebook
    2
  • 2021
    2

Cytaty

Więcej
Józef Korzeniowski Kollokacja Zobacz więcej
Józef Korzeniowski Kollokacja Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także