Hohaj

Okładka książki Hohaj
Elisabeth Rynell Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Seria: Terytoria Skandynawii literatura piękna
198 str. 3 godz. 18 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Terytoria Skandynawii
Tytuł oryginału:
Hohaj
Wydawnictwo:
słowo/obraz terytoria
Data wydania:
2009-02-05
Data 1. wyd. pol.:
2009-02-05
Liczba stron:
198
Czas czytania
3 godz. 18 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374538947
Tłumacz:
Ewa Mrozek-Sadowska
Tagi:
literatura szwedzka
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
90 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
720
215

Na półkach:

Muszę przyznać, że Hohaj to powieść przedziwna. Autorka przenosi nas gdzieś na daleką północ Szwecji, gdzie wioski są bardzo rzadko rozłożone, mieszka bardzo mało ludzi a wielką rolę odgrywa przyroda.

Główni bohaterowie to Ina – dziewczyna, która mieszka z ojcem po śmierci matki i jest przez niego poniżana, maltretowana i gwałcona. Nie potrafi się uwolnić z tej zależności, przekonana, że już na zawsze należeć musi do tego człowieka.
Aron to tajemniczy włóczęga, zagadkowy i samotny, który odnajduje schronienie w jednym z gospodarstw życzliwych ludzi. Dostaje od nich pracę i może normalnie żyć. Głównym wątek to historia miłości tych dwojga opisana przez pewną wdowę, która po śmierci ukochanego zaszywa się w śnieżnej leśnej głuszy i trafia do domu Iny. Tu próbuje odnaleźć samą siebie, zrozumieć siebie i swój związek z mężem, który poddaje dogłębnej analizie.

Jest tu wiele bólu i poczucia winy, każdy z bohaterów nosi w sobie piętno, karze się za przeszłość, co nie pozwala normalnie żyć.

W tej powieści naprawdę niewiele się dzieje, dialogów jest bardzo mało, bohaterów poznajemy przez pryzmat ich wędrówki w głąb siebie. Widzimy ich rozterki i wewnętrzne walki, jakie muszą stoczyć w imię szczęścia i przyszłości. Pełno tu wspomnień i marzeń jednocześnie. Bo Hohaj właśnie o tym mówi: o zaglądaniu w głąb siebie, o spojrzeniu na bliskich jakoś tak inaczej, o pokonaniu w pewnym sensie strachu przed miłością. Opowiada o odkrywaniu na nowo siebie, partnera i tego, co tych oboje łączy. W końcu opowiada o samotności i próbie odkupienia, o przemijaniu i strachu.
Zachwycił mnie wątek wędrówki, podróży, tej realnej prawdziwej, ale przede wszystkim tej metafizycznej, zmysłowej, podróży do wnętrza samego siebie i co za tym idzie podróży w stronę miłości i szczęścia.

Sama fabuła to taka dość prosta opowiastka, nie zachwyciła mnie siłą uczuć i emocji. Nie przypadła mi do gustu również opowieść – wyznania wdowy. Są ckliwe i do tego były ciągiem luźnych, nie uporządkowanych myśli i skojarzeń, utrudniały zrozumienie. Rozczarowało całkowicie niezrozumiałe zakończenie, nie wpisujące się w konwencję i sens całej powieści. Albo wręcz przeciwnie, takie miało być, wieloznaczne…

Znacznie bardziej wciągają opisy surowej, twardej przyrody, opisy krajobrazów okolic, czy ogólnie specyfiki tych regionów. Ta cisza i spokój bijące z każdej strony pozwalały się wyciszyć jednocześnie porażając chłodem skandynawskiego klimatu.

Do tego nie wolno zapomnieć o języku, jakim ta powieść jest napisana. Bardzo sugestywny, poetycki, kontrastujący z surowością skandynawskiego klimatu i atmosfery panującej na tych śnieżnych terenach i w sercach bohaterów a jednocześnie uzupełniający przyrodę i krajobrazy.

Hohaj trzeba poczuć, trzeba się przenieść duchem na te północne zaśnieżone tereny, trzeba odetchnąć tamtejszym powietrzem i odczuwać tę powieść zmysłami, bez realizmu i trzeźwości umysłu.

Muszę przyznać, że Hohaj to powieść przedziwna. Autorka przenosi nas gdzieś na daleką północ Szwecji, gdzie wioski są bardzo rzadko rozłożone, mieszka bardzo mało ludzi a wielką rolę odgrywa przyroda.

Główni bohaterowie to Ina – dziewczyna, która mieszka z ojcem po śmierci matki i jest przez niego poniżana, maltretowana i gwałcona. Nie potrafi się uwolnić z tej...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    109
  • Chcę przeczytać
    96
  • Posiadam
    35
  • Skandynawia
    8
  • Ulubione
    5
  • Literatura skandynawska
    3
  • Kraje nordyckie
    2
  • 2018
    2
  • 2010
    1
  • B: Lekturynka
    1

Cytaty

Więcej
Elisabeth Rynell Hohaj Zobacz więcej
Elisabeth Rynell Hohaj Zobacz więcej
Elisabeth Rynell Hohaj Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także