Fantastyczne samobójstwo zbiorowe

Kojro
2007-01-01
2007-01-01
Bożena Kojro
literatura fińska samobójstwo czarna komedia

więcej Więcej

Z taką czułością, zrozumieniem i jednocześnie żeby było zabawne, to o depresji i myślach samobójczych trzeba umieć pisać. Plus, trochę empatycznej satyry wobec Finów jako narodu, okazuje się, że pod pewnym względami całkiem podobnych do nas.

Co wynika z chęci pożegnania się z życiem? Mimo wydawałoby się dołującego początku powieść zamienia się w poszukiwanie sensu życia i to zbiorowe. Piękna powieść!

Arto Paasilinna, fiński pisarz jest autorem książki ,,Fantastyczne samobójstwo zbiorowe", z którą miałam okazję zapoznać się w ostatnim czasie.

Jeśli chodzi o fińską twórczość, nie mam w tym temacie zbyt dużego doświadczenia. Gdy sięgam po daną powieść kieruję się przede wszystkim jej fabułą, a nie nazwiskiem autora, chyba, że jest to jeden z moich ulubionych twórców. W...

Genialne! Nadzwyczaj przewrotna opowieść o ludziach, którym się wydaje, że nade wszystko pragną śmierci. Więcej nie napiszę, bo spoiler ;)
Płakałam ze śmiechu. Zachwycajaca książka!

Gdyby to trochę podrasować to byłby świetny materiał na film. W sumie średniak ale przyjemny.

Ociekająca ironią fabuła może nie wciąga tak bardzo, ale lekki styl pisania sprawia, że czytać się chce. Wszechobecny czarny humor kładzie uśmiech na twarz mimo że zakończenie zdaje się dość przewidywalne. Bardzo przyjemna lektura.

Książka jest dobrze napisana , zawiera dużo humorystycznych fragmentów. Autor w ciekawy sposób opisuje jak zmienia się podejście do życia ludzi i jak różne sytuacje życiowe wpływają na psychikę człowieka. Polecam

Książkę bardzo mi polecano, chwalono i mówiono o niej w samych pozytywach. Gdy ją czytałam, to miałam mieszane uczucia. Nie zachwyciła mnie tak jak oczekiwałam po opiniach znajomych.
Jednak gdy opowiedziałam o niej kolejnej osobie, nagle okazała się bardzo fajna. Jakby dopiero wypowiedzenie opinii o książce sprawiło, że ją doceniłam i znalazłam w niej wiele ciekawych...

Przewidywalne, ale wciąż bardzo przyjemne.

Doskonała i bezwzględnie optymistyczna lektura! Uwielbiam!

• Literatura fińska
  • Skandynawia