rozwiń zwiń

Czarny charakter

Okładka książki Czarny charakter
Łukasz Stachniak Wydawnictwo: Znak Horyzont literatura piękna
512 str. 8 godz. 32 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Znak Horyzont
Data wydania:
2017-03-27
Data 1. wyd. pol.:
2017-03-27
Liczba stron:
512
Czas czytania
8 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324042067
Tagi:
literatura polska okupacja Polska Warszawa
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Labirynt. Antologia Łukasz Krzyżanowski, Maciej Perkowski, Łukasz Stachniak, Maciej Wojtala, Aleksander Zawada, Piotr Zwierzchowski
Ocena 5,0
Labirynt. Anto... Łukasz Krzyżanowski...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
100 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
638
221

Na półkach: ,

https://wiewiorkawokularach.blogspot.com/2022/01/czarny-charakter-lukasz-stachniak.html

Gdy ktoś rzuca hasło literatura mafijna, w mojej głowie od razu pojawia się Ojciec chrzestny Mario Puzo. Okazuje się jednak, że i na polskim rynku, od naszego rodzimego autora można znaleźć pozycję, która jest naprawdę przyzwoita i znakomicie wpisuje się w nurt tej literatury (i nie mówię tu o tych wszystkich erotykach mafijnych, których ostatnio był wysyp w księgarniach). A tą książką jest Czarny charakter Łukasza Stachniaka.

Ładeczek Lajzer to kilkuletni syn podrzędnego poborcy haraczu, nasz główny bohater i jednocześnie narrator tej historii. Mieszka w Warszawie, tej z okresu międzywojnia, na Krochmalnej. Jego rewir to najgorsze ulicy stolicy, rojące się od burdeli, mordowni i domów gry. W jednym z domów uciech, gdzie jego dziadek spędzał radosne chwile zapomnienia, chłopiec poznaje swojego rówieśnika, sierotę, Innocentego, zwanego Ineczkiem. Dzieciaki przypadają sobie do gustu na tyle, że od tamtej pory są nierozłączni i oboje zostają pomocnikami Łokcia, który roztacza nad nimi opiekę. Jednocześnie chłopcy rozpoczynają swój własny, mniejszy proceder wymuszania haraczu, z którego zabierają wszystkie pieniądze dla siebie, ale robią to tak przemyślnie, że nie wchodzą w drogę Łokciowi. I mimo gwałtownych zmian, jakie w końcu dopadają Ładeczka i Ineczka, chłopcy cały czas trzymają się razem, dorastając i żyjąc na bakier z prawem.

Mój problem z tą książką polegał na tym, że przez całą pierwszą część zastanawiałam się, o co właściwie w niej chodzi i co autor miał na myśli, pisząc ją. Jedna trzecia historii to tak naprawdę opowieść o przedwojennej Warszawie i jej światku przestępczym. Łukasz Stachniak kreśli w niej poszczególne zależności między opiekunami i co grubszymi rybami, wyjaśnia wzajemne animozje i sympatie, przedstawiając bardzo skomplikowany układ warszawski, który swoimi mackami sięga poza granice stolicy. Dopiero od drugiej części zaczyna nam się rysować jakaś wyraźniejsza akcja i fabuła nabiera rumieńców, przez co książkę dużo łatwiej się czyta.

Czasowo Czarny charakter został podzielony na trzy etapy – Warszawa z okresu międzywojnia, Warszawa w czasie II wojny światowej, a potem w okresie stalinizmu. Każdy z nich charakteryzuje się innymi cechami, w każdym miasto wygląda inaczej, a główni bohaterowie przechodzą transformacje wraz ze stolicą. Nie poddają się, napędzani chęcią życia i pragnieniem zemsty na tych, którzy ich skrzywdzili, nieważne, czy były to konkurencyjne bandy przestępców, czy hitlerowcy. Autor świetnie potrafił oddać różny klimat z tych czasów, co zostało podkreślone także użyciem gwary tego półświatka. Początkowo nie czytało mi się tego łatwo, gdyż nowych słów na jednej stronie potrafiło pojawić się kilka, ale z czasem przywykłam i nawet jeśli nie pamiętałam, co dokładnie znaczy które określenie, to z kontekstu łatwo było się domyślić.

Stachniak nie bawił się w owijanie w bawełnę. Już na etapie międzywojennym dowiadujemy się, że politycy i rządzący naszym krajem korzystali z usług mafii warszawskiej, która brała również udział w powstaniu listopadowym. W okupowanej Warszawie, gdy Ładeczek z Ineczkiem produkują podrabiane dokumenty dla Żydów, by wyprowadzić ich ze stolicy, gdy przekradają się do getta, by ratować starozakonnych, gdy ukrywają mienie żydowskie (oczywiście, czerpiąc z tego niemałe korzyści), obserwujemy okropieństwa wojny. Autor nie bał się zaznaczyć, że tak samo jak hitlerowcy, tak i Polacy rozkradali mienie Żydów, których wywożono z getta do obozów zagłady. Podkreślał też poczucie obowiązku wobec wspólnoty, jakie mieli Ładeczek z Innocentym – mimo młodego wieku obaj zdawali sobie sprawę, że za jednego zabitego na ulicy Niemca zginie w krwawym odwecie stu mieszkańców Warszawy, dlatego też zaniechali na długi czas aktywnego oporu pod postacią zamachów na nazistach.

Jeśli macie ochotę na opowieść o mafii, o trzech Warszawach – niby takich samych, a jednak różnych – i o tym, do czego może doprowadzić chęć zemsty, sięgajcie po Czarny charakter Łukasza Stachniaka. Debiut tego warszawiaka zostawi was z szeroko otwartą buzią na koniec książki, bo jej finał wywraca całą lekturę na lewą stronę. Ja byłam zaskoczona, więc myślę, że i wy się zdziwicie.

https://wiewiorkawokularach.blogspot.com/2022/01/czarny-charakter-lukasz-stachniak.html

Gdy ktoś rzuca hasło literatura mafijna, w mojej głowie od razu pojawia się Ojciec chrzestny Mario Puzo. Okazuje się jednak, że i na polskim rynku, od naszego rodzimego autora można znaleźć pozycję, która jest naprawdę przyzwoita i znakomicie wpisuje się w nurt tej literatury (i nie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    232
  • Przeczytane
    118
  • Posiadam
    58
  • Teraz czytam
    8
  • 2018
    6
  • Ulubione
    6
  • Literatura polska
    2
  • 2017
    2
  • Kryminał
    2
  • Polska
    2

Cytaty

Więcej
Łukasz Stachniak Czarny charakter Zobacz więcej
Łukasz Stachniak Czarny charakter Zobacz więcej
Łukasz Stachniak Czarny charakter Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także