Boraczek

Okładka książki Boraczek
Éva Sebők Wydawnictwo: Nasza Księgarnia baśnie, legendy, podania
224 str. 3 godz. 44 min.
Kategoria:
baśnie, legendy, podania
Tytuł oryginału:
Boholy
Wydawnictwo:
Nasza Księgarnia
Data wydania:
1987-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1987-01-01
Liczba stron:
224
Czas czytania
3 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
8310085656
Tłumacz:
Stefan Pęksa
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
18 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
347
120

Na półkach:

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami żyli sobie Rumorowie z (cztery razy większymi) Wielkimi Tubylcami. Kraina ta ograniczona była stromym, granitowym pasmem gór Kamczaru, którego grzbiety były wiecznie ośnieżone, a latem i zimą iglicy ich najwyższego szczytu uczepiała się czapa chmur. Drugi łańcuch tworzyły pokryte wiecznym śniegiem góry Kubiczaru. Otaczały one ową fantastyczną krainę przycupniętą wśród liściastych lasów Płaskowapnowyżu wokół jeziora. I może nie byłoby całej tej historii, gdyby daleki przodek Wielkich Tubylców Leontyn Wielki nie wybrał się na odkrywczą eskapadę, wespół z paroma Rumorami, po czym ... przepadł bez wieści. Wiadomo było jedynie, że ostatni raz widziani byli w piwnicy zamku, który był rodowym gniazdem Wielkich Tubylców.
Mijały lata, może wieki, aż nieszczęsny Boraczek stracił pracę, z powodu nieznajomości arytmetyki. Miał jednak dobrych przyjaciół - Płatka i Maczka, którzy pomogli w uzyskaniu posady pomocnika u Wielkich Tubylców. Któregoś dnia tytułowy bohater natrafił w zamku na tajemniczy mur, odgradzający część piwnicy. Szybko skojarzył go z usłyszaną wcześniej legendą o Leontynie Wielkim. Postanowił go zbadać, a gdy okazało się, że za nim znajduje się korytarz, zdecydował o organizacji ekspedycji, wespół z przyjaciółmi - Maczkiem i Płatkiem, oraz szkolnym kolegą Boraczka - kataryniarzem Opusem. Czeka przygoda, każdej chwili szkoda - więc doczytajcie, co wyniknie z wyprawy, czy grupie przyjaciół uda się rozwiązać zagadkę sekretnego zniknięcia Leontyna Wielkiego, czy wrócą i jaki związek z tym wszystkim ma skała i Osypisko?

Książka może nie powala, ale uważam, że jest bardzo dobra. Irytuje kilkakrotne przenoszenie akcji bez poinformowania czytelnika, że nie jesteśmy już (na przykład) w zamku Wielkich Tubylców, ale w bloku zamieszkanym przez Rumorów. Daje to wrażenie pewnego niedopracowania, również światowi przedstawionemu brakuje szczegółów: choćby opowieści o tym, kim są Rumorowie? Gdzie jest ta kraina - w zupełnie fantastycznej rzeczywistości, czy może tuż obok nas (jak w cyklu o Narnii, czy ,,Akademii pana Kleksa'')? Powieści brak ,,tego czegoś'', co wbiłoby w fotel czy ziemię, czegoś co ma wspomniana wielka powieść Jana Brzechwy.
Bohaterowie to dzieci w przebraniu dorosłych, a wszak pracują - to kolejne niedopracowanie. Ciekawa jest za to wycieczka, zwłaszcza powrót, wtedy akcja wyraźnie przyspiesza, a fabuła staje się wciągająca. Dobrze sportretowani zostali bohaterowie, mający wyraźną, niepapierową osobowość. Ciekawe są filozoficzne uwagi o czasie. Warto zwrócić uwagę na osuwającą się skałę, której rozwarcie się stanowi początek, a ostateczne zamknięcie koniec opowieści. Mimo wszystkich mankamentów: warto przeczytać, zawsze to ciekawa wizja baśniowego świata.

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami żyli sobie Rumorowie z (cztery razy większymi) Wielkimi Tubylcami. Kraina ta ograniczona była stromym, granitowym pasmem gór Kamczaru, którego grzbiety były wiecznie ośnieżone, a latem i zimą iglicy ich najwyższego szczytu uczepiała się czapa chmur. Drugi łańcuch tworzyły pokryte wiecznym śniegiem góry Kubiczaru. Otaczały one ową...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    19
  • Chcę przeczytać
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Posiadam
    2
  • Posiadamy
    1
  • Węgierskie
    1
  • Biblioteczka dzieciaków
    1
  • Ulubione
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Boraczek


Podobne książki

Okładka książki Nordyckie opowieści Agnes Ársól Bikowska, Kinga Eysturland, Emiliana Konopka, Anna A. Prorok
Ocena 10,0
Nordyckie opow... Agnes Ársól Bikowsk...
Okładka książki Rolf Krake i pogromca smoka Álvaro Marcos, Juan Carlos Moreno
Ocena 7,0
Rolf Krake i p... Álvaro Marcos, Juan...
Okładka książki Egil i wyspa siedmiu królestw Juan Carlos Moreno, Javier Yanes
Ocena 7,3
Egil i wyspa s... Juan Carlos Moreno,...
Okładka książki Rolf Krake i pogromca berserkerów Juan Carlos Moreno, Guillermo Zapata
Ocena 6,8
Rolf Krake i p... Juan Carlos Moreno,...
Okładka książki Hervör i ognisty miecz Eva Hibernia, Juan Carlos Moreno
Ocena 6,8
Hervör i ognis... Eva Hibernia, Juan ...

Przeczytaj także