Diabeł przychodzi nocą

Okładka książki Diabeł przychodzi nocą Jerzy Edigey
Okładka książki Diabeł przychodzi nocą
Jerzy Edigey Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Cykl: Ewa wzywa 07... (tom 72) kryminał, sensacja, thriller
Ewa wzywa 07... (tom 72)
Wydawnictwo Iskry
1974-01-01
1974-01-01

114/180/2023
Lubię kryminały. Pasjami, jak to się dawniej mówiło. Czasami jednak czuję przesyt pieprzeniem, za przeproszeniem. Popatrzcie na klasyków: Sjowall/Wahloo, Christie, Conan Doyle... Czy oni wielce babrają się w psychice bohatera? Czy mącą wątkami nieistotnymi, czy namnażają postaci drugo-, trzecio- i siedemsetosiemdziesiątpięcioplanowymi? No właśnie.
A od dobrych kilku lat dostajemy opasłe tomiszcza, jakby autorom od strony płacili... A może płacą? Długo nie zwracałam na to uwagi, do czasu aż umęczyłam się z dwiema częściami sagi o Lipowie (nie tymi najnowszymi, troszkę wcześniej). I teraz grubaśne kryminały budzą we mnie niechęć.
Dlatego lubię sobie na odtrutkę wziąć np. coś z milicyjnych kryminałów z PRL. Dłubanina, rozpytywanie, wertowanie starych dokumentów, powolne dochodzenie do celu. Tego oczekuję od kryminału: kto zabił i dlaczego.
A rozterki policjanta czy detektywa, jakieś jego prywatne problemy... sorry, od tego są powieści obyczajowe.

114/180/2023
A od dobrych...

Na półkach: , , , , , , ,

W latach 1955-1957 na terenie Wrocławia zabito trzech mężczyzn. Na kanwie tych autentycznych wydarzeń powstała książka autorstwa Jerzego Edigeya.
Pistolet to belgijski FN kaliber 6,35.
Ofiarami padli: wrocławski jubiler i przedsiębiorca budowlany.
Natomiast trzecie morderstwo, popełnione na pracowniku wytwórni filmowej, miało zagadkowy charakter.
Major Krzyżewski skrupulatnie rozwiązuje zagadkę, która ma podłoże w okresie wojny.

Powieść milicyjna stała się jedna z odmian powieści kryminalnej XX wieku, publikowana w latach 1955–1991 w krajach komunistycznych Europy Środkowo-Wschodniej. Dochodzenie prowadzone przez milicjanta / adwokata / sędziego w sprawie przestępstwa kryminalnego / zbrodni, by ukazać jego schemat / działanie , przyczyny i okoliczności.
Reżim komunistyczny, ideologia, koloryt socrealizmu, propaganda, walka z kapitalizmem, inicjatywą prywatną , przedstawicielami średniego aparatu państwowego.
Powieść milicyjna była odpowiedzią na światowe klasyki kryminalne i kapitalistyczne twórczości Agaty Christie, Edgara Wallace’a.
Przedstawiciele gatunki i prekursorzy:
9. Maciej Słomczyński vel Kazimierz Kwaśniewski
10. Krzysztof Teodor Toeplitz vel Krzysztof Deuter
11. Andrzej Wydrzyński vel Artur Morena
12. Zygmunt Zeydler-Zborowski.

Jerzy Edigey vel Jerzy Waldemar Korycki (1913 - 1983)
polski pisarz, adwokat i działacz społeczny pochodzenia tatarskiego.
Pochodzenie z tatarskiej rodziny szlacheckiej (herbu Koryca),osiadłej na Litwie w XVI wieku. Literacki pseudonim „Edigey” przyjął od zawołania „Edigiej-Emirza”, przodka emira Edigeya, który przewodził plemieniu Mangytów i Złotej Ordzie w latach 1400 do 1412.
W życiu zajmował się rożnymi profesjami od dziennikarstwa, prawa czy trenowania wioślarzy z zasługami dla sportu.
W 1962 roku postanowił na debiut literacki, rok poźniej wydano "Czek dla białego gangu", kilka powieści zostało sfilmowanych czy przełożonych na słuchowiska radiowe. Napisał około 50 pozycji, przetłumaczonych na wiele języków mniej

Pistolet to belgijski FN kaliber 6,35.
Ofiarami padli: wrocławski jubiler i przedsiębiorca budowlany.
Major Krzyżewski...

Opowiadanie zostało napisane ciekawie, dynamicznie i choć to typowa produkcja bez większych ambicji, wypada całkiem dobrze. Oczywiście motyw genialnego milicjanta, który dzięki żmudnemu śledztwu znajduje dowody winy, stanowi główny filar utworu. Wydarzenia autor umieścił w latach 1955-1958, ale nie ma w opowiadaniu ani słowa odwołania do tego okresu polskiej historii. I to nie dziwi. Akcja toczy się we Wrocławiu, ale z odwołaniami do Bytomia, Gliwic i Lwowa. I to już dziwi. W opowieści pojawia się Armia Krajowa, lecz bez kontekstu negatywnego. Zamiast potępienia jest informacja o denuncjatorach i zdrajcach pracujących dla Gestapo. I to też pewne zaskoczenie. Wreszcie zakończenie nie jest jednoznaczne i to także wyróżnia opowiadanie spośród wielu podobnych.
Podsumowując - pozornie typowy utwór o dzielnych milicjantach, ale z dodatkami na tyle interesującymi, że warto przeczytać. Zwłaszcza, jeśli ktoś zna realia czasów opisanych i czasów pisania utworu.

Opowiadania Jerzego Edigeya wydane w cyklu "Ewa wzywa 07" są, oszczędnymi w formie, fabularyzowanymi relacjami z autentycznych śledztw milicyjnych. "Diabeł przychodzi nocą" opowiada o seryjnym mordercy grasującym we Wrocławiu w latach 50. Trzy morderstwa, trzy pozornie niezwiązane ze sobą ofiary: jubiler, kierownik transportu w wytwórni filmowej, przedsiębiorca. Wszyscy zastrzeleni tą samą bronią. Brak świadków, motywów, śledztwo stoi w miejcu. Rok później ktoś zabija z tego samego pistoletu psa. Wśród znajomych jego właściciela pojawia się znajome nazwisko...

• Kryminał
  • Ha, mam! :)
  • Szatan
  • SERIA EWA WZYWA
  • Sensacja/Kryminał
  • FORMA: Powieści
  • KRYMINAŁ, SENSACJA, THRILLER

Dodaj cytat z książki Diabeł przychodzi nocą