To „Zośki” wiara! Gawęda o Harcerskim Batalionie AK „Zośka”, tom 4 cz. 2

Okładka książki To „Zośki” wiara! Gawęda o Harcerskim Batalionie AK „Zośka”, tom 4 cz. 2
Barbara Wachowicz Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM reportaż
reportaż
Oficyna Wydawnicza RYTM
2010-09-06
2010-09-06
ZHP batalion Zośka Barbara Wachowicz powstanie warszawskie powstańcy

Co tu napisać?...

To jest jedna z najważniejszych książek mojego życia.
A jej bohaterowie wciąż żyją w mojej pamięci.
Wiernej pamięci.

Co tu napisać?...

To jest jedna z najważniejszych książek mojego życia.
A jej bohaterowie wciąż żyją w mojej pamięci.
Wiernej pamięci.

Druga część opisywania zośkowców przez Panią Barbarę Wachowicz. Pomimo że książka ta nie jest najtańszą i zbyt dostępną warto ją zakupić. Niepublikowane dotąd zdjęcia i poruszające historie. Dla miłośników historii PW i ogólnie II wś jak znalazł! Powodzenia w czytaniu! <3

Dla mnie, wychowanej w kulcie pokolenia Kolumbów, to bez wątpienia jedna z najważniejszych książek. Czytałam ją tyle razy, że jej bohaterowie są dla mnie jak rodzina.
Styl nieodżałowanej Barbary Wachowicz jest absolutnie unikalny. To bardzo osobista gawęda, przetykana poezją, bogactwem zdjęć.

Książka jest jedną z najważniejszych w mojej biblioteczce także z tego powodu, że znajduje się na niej dedykacja Autorki. Osobista i mądra i...tak, napisana fioletowym flamastrem.

Bardzo polecam cały cykl "Wierna rzeka harcerstwa".

Na półkach: , , , , , ,

Wspaniała książka, przybliżająca nam sylwetki powstańców batalionów "Zośka" i "Parasol". Treść głęboko wzrusza, skłania do refleksji, jeśli ktoś jest równie wrażliwy jak ja, na zagadnienie tragicznego okresu II wojny światowej, Powstania Warszawskiego, walczących w nim młodych ludzi.

Byli oni tacy jak my - młodzi, z planami na przyszłość, lecz... zapewne posiadający więcej "lepszych" cech, niż współcześni ludzie. To umiłowanie Ojczyzny, braterstwo, odwaga, honor, wiele talentów - sprawia, że jeszcze bardziej podziwiam Ich osoby, którym nie dane było żyć w wolnej Polsce. I większość z Nich przegrała nierówną walkę ze złem, z hitleryzmem.
Krzyś Baczyński, wspaniały poeta, wrażliwy młody mężczyzna; Krysia Zakurzona, bracia Długoszowscy, Milewscy, Wojtek Omyła, piękny i mądry Książę, bracia Lenartowie, Jan Jaworowski, oraz śliczne dziewczęta z batalionów... To niektóre postacie, których losy przybliża nam niezrównana Barbara Wachowicz.

Potrafi ona zawrzeć w paru zdaniach to, co najbardziej porusza czytelnika, a jednocześnie nie jest wygórowanie patetyczne. Jest po prostu prawdziwe i sądzę, że nie tylko dzisiejsza młodzież powinna poznać - tych Bohaterów, ale także każdy z nas, Polaków. Bo to dzięki tej szlachetnej młodzieży, rzuconej na szaniec jak kamienie - możemy dziś żyć bez jarzma okupanta. Oni dali najwyższą cenę za wolność. Ich matki, rodziny również cierpiały, gdy Ich Dzieciom (sporo z Nich) nie dane było się odnaleźć, mieć mogiły...

Dzięki takim książkom Oni żyją. I mam nadzieję, że nie zostaną zapomnieni, bo jak mawiał Marszałek Piłsudski: "Kto nie szanuje przeszłości, nie ma prawa do przyszłości".
Cześć Ich pamięci.