To „Zośki” wiara! Gawęda o Harcerskim Batalionie AK „Zośka”, tom 4 cz. 2

Okładka książki To „Zośki” wiara! Gawęda o Harcerskim Batalionie AK „Zośka”, tom 4 cz. 2 Barbara Wachowicz
Barbara Wachowicz Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM reportaż
reportaż
Oficyna Wydawnicza RYTM
2010-09-06
2010-09-06
ZHP batalion Zośka Barbara Wachowicz powstanie warszawskie powstańcy

Druga część opisywania zośkowców przez Panią Barbarę Wachowicz. Pomimo że książka ta nie jest najtańszą i zbyt dostępną warto ją zakupić. Niepublikowane dotąd zdjęcia i poruszające historie. Dla miłośników historii PW i ogólnie II wś jak znalazł! Powodzenia w czytaniu! <3

Na półkach: , , , , , ,

Wspaniała książka, przybliżająca nam sylwetki powstańców batalionów "Zośka" i "Parasol". Treść głęboko wzrusza, skłania do refleksji, jeśli ktoś jest równie wrażliwy jak ja, na zagadnienie tragicznego okresu II wojny światowej, Powstania Warszawskiego, walczących w nim młodych ludzi.

Byli oni tacy jak my - młodzi, z planami na przyszłość, lecz... zapewne posiadający więcej "lepszych" cech, niż współcześni ludzie. To umiłowanie Ojczyzny, braterstwo, odwaga, honor, wiele talentów - sprawia, że jeszcze bardziej podziwiam Ich osoby, którym nie dane było żyć w wolnej Polsce. I większość z Nich przegrała nierówną walkę ze złem, z hitleryzmem.
Krzyś Baczyński, wspaniały poeta, wrażliwy młody mężczyzna; Krysia Zakurzona, bracia Długoszowscy, Milewscy, Wojtek Omyła, piękny i mądry Książę, bracia Lenartowie, Jan Jaworowski, oraz śliczne dziewczęta z batalionów... To niektóre postacie, których losy przybliża nam niezrównana Barbara Wachowicz.

Potrafi ona zawrzeć w paru zdaniach to, co najbardziej porusza czytelnika, a jednocześnie nie jest wygórowanie patetyczne. Jest po prostu prawdziwe i sądzę, że nie tylko dzisiejsza młodzież powinna poznać - tych Bohaterów, ale także każdy z nas, Polaków. Bo to dzięki tej szlachetnej młodzieży, rzuconej na szaniec jak kamienie - możemy dziś żyć bez jarzma okupanta. Oni dali najwyższą cenę za wolność. Ich matki, rodziny również cierpiały, gdy Ich Dzieciom (sporo z Nich) nie dane było się odnaleźć, mieć mogiły...

Dzięki takim książkom Oni żyją. I mam nadzieję, że nie zostaną zapomnieni, bo jak mawiał Marszałek Piłsudski: "Kto nie szanuje przeszłości, nie ma prawa do przyszłości".
Cześć Ich pamięci.

• II wojna światowa