Polowanie

Okładka książki Polowanie
Enki BilalPierre Christin Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Mistrzowie Komiksu komiksy
komiksy
2002-01-01
Marek Puszczewicz
polowanie bilal komunizm

Patronaty LC

Okładka książki Metal Hurlant #1/2023 Enki Bilal, Jean-Pierre Dionnet, Jean Giraud
Ocena 0,0
Metal Hurlant ... Enki Bilal, Jean-Pi...
Okładka książki Metal Hurlant #1/2022 Enki Bilal, Caza, Robert Crumb, Jean-Pierre Dionnet, Philippe Druillet, Jean-Claude Gal, Jean Giraud, Jacques Lob, Jean-Claude Mézières, Dan O'Bannon, François Schuiten, Luc Schuiten
Ocena 8,1
Metal Hurlant ... Enki Bilal, Caza, R...

Mogą Ciebie zainteresować

Dopiero z tego portalu dowiedziałem się że te postacie są fikcyjne, to tylko pokazuje jak dobrze są one przedstawione. Komiks nie ma jakiejś super fabuły, ale robi robotę atmosferą, ciężką i pełną napięcia. Wiedziałem że ktoś będzie upolowany, ale do końca nie wiedziałem kto.

Lubię kreskę Bilala, chociaż gęby są zbyt podobne. Dziwny komiks, widać po nim czasy, w których powstał. Historia właściwie nie istnieje, bardziej jako tło do przedstawienia postaci i specyfiki komunizmu. Dla miłośników. Dla mnie nie bardzo, choć wzbudza chęć większego poznania tamtych złych czasów.

Zima roku 1983. Eminencje Państw Układu Warszawskiego spotykają się w Bieszczadach na trwającym trzy dni polowaniu. Wspominają swoje życie, komentuję rzeczywistość i powoli wdrażają w życie pewien plan…

Enki Bilal to twórca znany i ceniony. Belgradzki rysownik zasłynął głownie zekranizowaną przez siebie samego Trylogią Nikopola (film pt. Kobieta Pułapka). Ale to Polowanie właśnie należy do największych dzieł nie tylko w jego karierze, ale też i w historii komiksu europejskiego w ogóle. Nie jest to jednak historia dla przeciętnych czytelników komiksów. Poważna, ciężka, mocna, kontrowersyjna… Magazyn komiksowy Produkt uznał ją za najlepszy komiks roku 2002, porównując do Mausa, i nie można mu w tym odmówić słuszności.

Scenariusz to spokojna, leniwa narracja pełna rozmów, ale też i napięcia, które narasta z kolejnymi stronami. Nie brak w niej jednak brutalności, która, pomimo sporej dozy krwi, mieści się głownie w brudnych dialogach i nic nie znaczących gestach.

Prawdziwą jednak siłą, są tu rysunki Bilala. Zimne, surowe, szczegółowe… Filmowo wręcz poprowadzone długie ujęcia i plenery wzbudzają zachwyt, szczególnie las we mgle, który po prostu wciąga czytelnika.

Wielki to komiks, wielki, choć nie wszystkie elementy się w nim udały. Całości dopełniają dobre dodatki/epilog – nieco zbyt patetycznie napisane, ale nie mniej znaczące niż cała reszta, uzupełnione biogramami postaci historycznych występujących w komiksie.

Nie jest to jednak dzieło dla wszystkich, jak już pisałem. Przeciętny czytelnik nie zachwyci się tak trudnym albumem, a nie oko przyzwyczajone do typowych ilustracji, nie doceni w pełni geniuszu Bilala. Jednak nie dla nich jest on skierowany, a ja ze swej strony polecam go wszystkim tym, którzy w komiksie potrafią cenić wielkie wartości i marzę o tym, żeby za jego ekranizację wziął się Wojtek Smarzowski, bo to naprawdę jego klimaty.

To, co urzeka w komiksach Bilala, to jego niesamowite kadry rysunkowe, potwierdzające, że w dzieciństwie dostał tłuste pastele i ani jednej białej kartki ;-)

Świetny rysunek i fabuła, dopełniają się, tworząc gęstą atmosferę, w której czytelnik stopniowo odkrywa drugi (ale główny) obiekt polowania. Postaci mają tak starannie nakreślone biografie, że trudno wręcz uwierzyć, że są one fikcyjne.

Na półkach: , , , ,

Dobry komiks pokazujący dwa oblicza polowania, ciekawie zarysowane postacie i ich historie, trochę jednak skrótowo na koniec, zabrakło większych emocji.

Dodaj cytat z książki Polowanie