Jedyna rewolucja

83-86530-80-4
Wojciech Sady
rewolucja duchowa

Na półkach: , , , , , ,

Po przeczytaniu "Wolności od Znanego" nie sądziłem, że może być znacznie lepiej. Chcąc - nie chcąc (a sam autor z pewością nie chciałby gdyż odrzucał ideę posiadania uczniów czy autorytetów) Jiddu Krishnamurti stał się moim nowym guru. Z takim stylem pisania, z taką intensywnością Prawdy się jeszcze nigdy przedtem nie spotkałem. Mówi się, że Krishnamurti chciał aby człowiek zobaczył siebie jako fakt a nie przez pryzmat ocen, ideałów, porównań. Wiele czytałem na temat tego, że nie powinno się oceniać, wartościować, porównywać - zwłaszcza własnej osoby. Teraz widzę dopiero, że wszyscy tzw. nauczyciele nie potrafili przekazać tego inaczej niż jako wiedzę intelektualną, a przynajmniej ja nie potrafiłem tego inaczej przyjąć. I to co się mówi o autorze jest całkowitą prawdą albowiem prześwietla on człowieka na wylot, nie daje szans iluzjom i samooszukiwaniu się. Prześwietla także społeczną moralność nazywając ją niemoralnością. Można sądzić, że Krishamurti potępia wiarę i religie. On jednak ich nie potępia, tylko wskazuje na fakty, które są dla nich druzgocące - znajduje się więc w innym wymiarze niż potępianie. W wymiarze piękna, miłości, jedności z przyrodą. W pewnym momencie, gdy pisze o propagandzie społecznej stawia Boga na równi z... mydłem. Nie sposób tego opisać. Jedno jest dla mnie pewne: to co L. Feuerbach rozpoczął wiele lat temu czyniąc swą mistrzowską analizę pochodzenia religijności, dziś Krishnamurti wieńczy dzieło. Chrześcijanie (w ogóle ludzie wierzący, jakiekokolwiek wyznania) nie powinni sięgać po Krishnamurtiego gdyż zniszczy on wiarę w Boga i zostawi człowieka bez żadnej pociechy w skrajnej samotności, a to może być dla jego iluzji i przywiązań niebezpieczne. Z resztą jestem przekonany, że żaden wierzący człowiek nie przeczyta nawet jednej strony z tej książki - gdyż po prostu się na autora obrazi.

• Duchowość
  • Spirituality