Ludy starożytnej Persji

Okładka książki Ludy starożytnej Persji
Natalia Goraj Wydawnictwo: New Media Concept Cykl: Mitologie świata (tom 24) filozofia, etyka
filozofia, etyka
Mitologie świata (tom 24)
New Media Concept
2008-01-01
2008-01-01
mitologia persja

Okładka książki Ludy Czarnej Afryki Joanna Cieślewska, Natalia Goraj, Joanna Kałużna-Ross, Magdalena Turowska-Rawicz
Ocena 6,4
Ludy Czarnej A... Joanna Cieślewska,&...

Ocena 6,4
Ludy Czarnej A... Joanna Cieślewska,&...
Okładka książki Ludy Oceanii Robert Andrzej Dul, Katarzyna Liwak-Rybak
Ocena 6,7
Ludy Oceanii Robert Andrzej Dul,...

Chylę czoła przed tą pozycją, naprawdę. Persja to bardzo trudny temat, a tutaj udało się napisać coś fajnego dla osób, które nie są z tematem zwiazane. Dużo można się dowiedzieć i uporządkować sobie wiedzę.

Całkiem zgrabna kompilacja kilku tekstów o mitologii perskiej (irańskiej), które dostępne są na naszym rynku. Rzuciły mi się w oczy pewne podtytuły, np. "Nasiona życia" czy porównania (most Czinwat jako ostrze noża) pochodzące z książki prof. Składankowej. Książka pomogła mi trochę zapanować nad różnymi rozbieżnościami i różnicami w ujęciach tej mitologii u różnych autorów, a także uporządkować materiał. Nad poprawnością całej kompilacji czuwała konsultantka z Zakładu Iranistyki UW--tego samego, gdzie pracuje (pracowała, będąc czynną zawodowo) prof. Składankowa.
Niewątpliwym atutem tej (mimo wszystko wtórnej) pozycji jest uwzględnienie w materiałach (które obejmują w sumie 12 pozycji literaturowych) Księgi Królewskiej Ferdousiego, która jest drugim najważniejszym po Aweście materiałem źródłowym. Tak więc oprócz referowania uznanych opinii, autorka miała też wgląd w źródła, co jest ważne.
Być może dzięki temu poznałem kilka faktów, których wcześniej nie znałem, np. w jaki sposób Garszasp naraził się Atarowi, jak zginął Afrasjab, dlaczego Sijawusz wziął na wojnie 100 zakładników, jaki był powód konfliktu między Esfandjarem i Rustamem. Ponadto w zakresie fundamentów religii dowiedziałem że pod mostem Czinwat płynęła Rzeka Łez, poznałem szerszy opis Waju i Mitry.
Zabrakło mitów romantycznych: o Wis i Raminie, o Chosrowie i Szirin.
Ogólnie, nie żałuję, że przeczytałem.

Bardzo ciekawe

Bardzo ciekawe

Mimo pominiętych kilku faktów dość dobra :)

Mimo pominiętych kilku faktów dość dobra :)

Dodaj cytat z książki Ludy starożytnej Persji