Najnowsze artykuły
- ArtykułyFestiwal Literatury Azjatyckiej w Warszawie – listopadowe wydarzenie pełne kulturalnych atrakcjiLubimyCzytać4
- ArtykułyZmarł jeden z najważniejszych arabskich pisarzy. Mówił o sobie jako o „Palestyńczyku z wyboru”Anna Sierant2
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Cicha lokatorka” Clémence MichallonLubimyCzytać1
- ArtykułyWybrano debiut roku. Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza dla Grzegorza BogdałaKonrad Wrzesiński1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Natalia Goraj
4
6,9/10
Pisze książki: filozofia, etyka, popularnonaukowa
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,9/10średnia ocena książek autora
205 przeczytało książki autora
510 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Ludy starożytnej Persji Natalia Goraj
7,3
Całkiem zgrabna kompilacja kilku tekstów o mitologii perskiej (irańskiej),które dostępne są na naszym rynku. Rzuciły mi się w oczy pewne podtytuły, np. "Nasiona życia" czy porównania (most Czinwat jako ostrze noża) pochodzące z książki prof. Składankowej. Książka pomogła mi trochę zapanować nad różnymi rozbieżnościami i różnicami w ujęciach tej mitologii u różnych autorów, a także uporządkować materiał. Nad poprawnością całej kompilacji czuwała konsultantka z Zakładu Iranistyki UW--tego samego, gdzie pracuje (pracowała, będąc czynną zawodowo) prof. Składankowa.
Niewątpliwym atutem tej (mimo wszystko wtórnej) pozycji jest uwzględnienie w materiałach (które obejmują w sumie 12 pozycji literaturowych) Księgi Królewskiej Ferdousiego, która jest drugim najważniejszym po Aweście materiałem źródłowym. Tak więc oprócz referowania uznanych opinii, autorka miała też wgląd w źródła, co jest ważne.
Być może dzięki temu poznałem kilka faktów, których wcześniej nie znałem, np. w jaki sposób Garszasp naraził się Atarowi, jak zginął Afrasjab, dlaczego Sijawusz wziął na wojnie 100 zakładników, jaki był powód konfliktu między Esfandjarem i Rustamem. Ponadto w zakresie fundamentów religii dowiedziałem że pod mostem Czinwat płynęła Rzeka Łez, poznałem szerszy opis Waju i Mitry.
Zabrakło mitów romantycznych: o Wis i Raminie, o Chosrowie i Szirin.
Ogólnie, nie żałuję, że przeczytałem.
Hindusi Natalia Goraj
6,7
Bardzo dobrze się czyta, dużo cennych informacji, książka na pewno warta polecenia. Zresztą cała seria jest bardzo ciekawa, to był strzał w 10. Widać, że Rzepie zależało na poziomie - każda książka ma adnotację o konsultacji naukowej, co według mnie bardzo podnosi wartość. Widać też, że książki miały ułożony klucz, wszystkie pisane są według konkretnego schematu, autorzy tym bardziej się więc spisali! Przyznam się szczerze, że w tej konkretnej książce urzekły mnie zdjęcia, są po prostu unikatowe, zdaje się, że są zrobione przez autorkę, a nie tak jak zazwyczaj zakupione w agencjach. Takich popularnonaukowych pozycji powinno być w Polsce o wiele więcej… Książka z wielu powodów zasługuje na ocenę bardzo dobrą: napisana jest bardzo ładnym językiem, zawiera całe mnóstwo informacji nie tylko o mitach i wierzeniach Hindusów, ale także o ich kulturze, obyczajach. Pisana z dużą uwagą i starannością, posiada wiele informacji, których w innych pozycjach popularnych o Indiach zwyczajnie nie ma, autorka na szczęście nie powielała schematów i nie wałkowała po raz setny tych samych informacji, które są w każdej książce o Indiach. Książka posiada jeszcze jedną ważną cechę - jest napisana zrozumiale dla “laika”, ale jest też cennym zbiorem informacji dla kogoś, kto o Indiach wie więcej. Polecam z czystym sumieniem.