Palące szkło

978-83-242-1284-2
Ewa Kowynia
Auchwitz Sinti wspomnienia

więcej Więcej

Antykwaryczne wykopaliska takiego kalibru cieszą- świadectwo Otto Rosenberga wysłuchane i spisane przez Urlicha Enzensbergera to jak nic wyjątkowo cenny dokument o Zagładzie. Dlaczego? O tym jak to wszystko się rozpętało i o swoim pobycie w obozach koncentracyjnych i obozach pracy opowiada Sinto z krwi i kości (nie Żyd, nie Polak!), berlińczyk, członek mniejszości...

Kolejne świadectwo zbrodni nazistowskiej oczami niemieckiego Sinto, członka wędrownej grupy etnicznej, pokrewnej Romom i wraz z nimi określanej mianem Cyganów. Otto Rosenberg był więźniem obozów w Auschwitz, Buchenwald, Bergen- Belsen. Wspomnienia spisane są w pierwszej osobie, uzupełnione kilkoma rodzinnymi zdjęciami, poparte są przypisami ze źródeł niemieckich...

Tego rodzaju książek nie oceniam.
Są to wspomnienia Otto Rosenberga, niemieckiego cygana Sinto, z okresu wojny.
Książkę miała w swojej biblioteczce koleżanka, a ja byłam ciekawa relacji cygana z obozu w Auschwitz.
Czytałam już o skrzywdzonych Polakach, Żydach, czy Niemcach, którzy tej wojny nie chcieli.
I nie będę weryfikować czyje krzywdy są większe. Zło pozostaje złem.

Nie będę powtarzała opisu książki Otto Rosenberga. Każdy może bowiem przeczytać ten, który został zamieszczony przez wydawnictwo.

Zastanawiałam się nad tytułem podobnie jak >>Duch-Puszczy„Palące szkło” – czy to jakaś metafora? W tekście nie ma o tym mowy. Jakiś trop dał mi słownik, według którego niemiecki tytuł Das Brennglas oznacza „soczewkę wypukłą”.

Gdyby nie to, że Otto Rosenberg był Sinto, pewnie prowadziłby w Berlinie spokojne, choć ubogie życie pod opieką swej babki. Jak ono wyglądało, dowiadujemy się z pierwszych partii jego wspomnień, powstałych pół wieku po wojnie. Klan Rosenbergów nie wędrował po całych Niemczech, jego przedstawiciele mieszkali co prawda w wozach, ale ustawiali je na wynajmowanych berlińskich...

• Biografie, wspomnienia, pamiętniki, dzienniki, listy, rozmowy
  • Wakacje lipiec-sierpień 2013
  • Hitler
  • Obozy koncentracyjne
  • Moje papierowe :)
  • Biografie, wspomnienia, listy
  • Obozy koncentracyjne Niemcy

Dodaj cytat z książki Palące szkło