Pan Tadeusz. Prawda i legenda

G&P
1999-01-01
1999-01-01
esej historia w literaturze

Największym walorem tej książki jest język - melodia dla uszu. Piękna polszczyzna okraszona cytatami nie tylko z "Pana Tadeusza".

Poznajemy blaski i cienie naszej epopei, jej historię, która nie wróżyła takiej przyszości, pierwowzory bohaterów, odpowiedniki miejsc, sens wyidealizowanej atmosfery, która miała dodać Polamom otuchy. Szkoda że ta książka powstała tak późno, bo może współcześni Mickiewiczowi zrozumieliby, dlaczego powstała.

"Pan Tadeusz", piękno tego poematu, opiera się na słowie, na bogactwie środków poetyckich, dlatego wszelkie próby ekranizacji były zadaniem wyjątkowo trudnym. Czy się udało? Wiesław Kot uważa, że ostatnia próba, Andrzeja Wajdy, nie jest bez wad, ale jest też najlepsza. A to za sprawą tego, że Wajda był także artystą malarzem i postarał się słowo przełożyć na obraz.

Polecam, bo tekstowi towarzyszą liczne ryciny i zdjęcia ilustrujące omawiany temat.

Niedawno miałam okazję posłuchać wykładu Wiesława Kota "Pan Tadeusz w pięciu smakach". Przez dwie godziny autor interesująco, barwnie i zabawnie opowiadał o potknięciach geniusza.
Zachęcona i ubawiona postanowiłam sięgnąć po książkę, która nie tylko dotyczy zabawnych pomyłek wieszcza, ale też przybliża naszą narodową epopeję. Warto było poczytać o postaciach i ich rzeczywistych odpowiednikach, o realiach historycznych, przyrodzie, ekranizacjach.
Książka jest bardzo ładnie wydana, zawiera wiele ilustracji i zdjęć.

Dzięki tej książce możemy poszerzyć swą wiedzę na temat naszej epopei narodowej.Wiesław Kot w przystępny sposób konfrontuje ze sobą literacki świat stworzony przez Mickiewicza z postaciami i wydarzeniami,które były inspiracją dla poety.Warto zajrzeć.

• Przeczytane w 2014
  • Może kiedyś...