Pozytywizm

Okładka książki Pozytywizm Henryk Markiewicz
Okładka książki Pozytywizm
Henryk Markiewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Wielka Historia Literatury Polskiej popularnonaukowa
popularnonaukowa
Wielka Historia Literatury Polskiej
Wydawnictwo Naukowe PWN
2010-01-01
1980-01-01
literatura polska pozytywizm historia literatury

Okładka książki Hayden White w Polsce: Fakty, krytyka, recepcja Maciej Bugajewski, Ewa Domańska, Jerzy Kałążny, Bartłomiej Krupa, Henryk Markiewicz, Danuta Minta-Tworzowska, Jakub Muchowski, Iwan Peshkov, Jan Pomorski, Jörn Rüsen, Dariusz Andrzej Sikorski, Edward Skibiński, Paweł Stróżyk, Marek Wilczyński, Tomasz Wiśniewski
Hayden White w... Maciej Bugajewski, ...
Okładka książki Bolesław Prus. Artysta, myśliciel, świadek epoki Henryk Markiewicz, Jerzy Snopek
Bolesław Prus.... Henryk Markiewicz, ...
Okładka książki Humanistyka. W czasach pop Józef Majewski, Henryk Markiewicz
Humanistyka. W... Józef Majewski, Hen...

"Okres historii literatury polskiej przedstawiony w tej książce nazywany bywa zazwyczaj okresem pozytywizmu lub realizmu". To pierwsze książkowe zadnie (zaczerpnięte ze wstępu) mówi w najbardziej ogólny sposób o czym dzieło traktuje i co opisuje. Pozytywizm to niezwykle interesujący okres w ojczystej historii literatury i ta książka rewelacyjnie go ukazuje.
W książce znajdziemy szesnaście numerowanych rozdziałów. Mówią one kolejno: o podłożu społeczno-politycznym i nadbudowie ideologicznej pozytywizmu, o warunkach rozwoju literatury tegoż okresu, o pozytywistycznej publicystyce, powieściach i nowelach, dramacie, poezji, literaturze popularno-ludowej, literaturze dla dzieci i młodzieży, prozie dokumentalnej w pozytywizmie, o krytyce oraz historii literatury i sztuki w tymże okresie, o historiografii, etnologii i etnografii, językoznawstwu, filozofii, psychologii, pedagogice, socjologii, pracach encyklopedycznych i słownikowych, działalności przekładowej w okresie pozytywizmu, a także o zmierzchu i dziedzictwie pozytywizmu w kulturze polskiej. Na końcu książki znajdziemy niezwykle rozbudowane części z notami biograficznymi oraz wskazówkami bibliograficznymi. Mocną stroną tego dzieła są między innymi doskonale dopasowane ilustracje. Jest ich ponad dwieście.
"Jako dokonanie kulturotwórcze i jako warstwa tradycji narodowej posiada pozytywizm doniosłość miary najwyższej, o żywotności wciąż nieprzedawnionej". Zgadzam się całkowicie z tym zdaniem autora. Jest to ostatnie zdanie z ostatniego (szesnastego) rozdziału. Warto pozytywizm lepiej poznać. Z tą książką pozytywizm odsłoni wiele swoich tajemnic. To książkowe dzieło świetnie go opisuje.

W książce...

Czytane X lat temu, gdy przerabiałem pozytywizm w technikum. Dostałem w prezencie od przyjaciółki, więc wdzięcznie stoi na półce ;)

Moja ulubiona epoka literacka! I najlepiej opisana epoka z całej serii Wielkiej Historii Literatury Polskiej. :)

Język może trochę zbyt zawiły, ale to nie zmienia faktu, że książka posiada ogromną wartość

Moja kochana epoka literacka i jej kompendium - tyle mogę dodać

Moja kochana epoka literacka i jej kompendium - tyle mogę dodać

Markiewicz zaprosił w tej książce na wycieczkę po literackim świcie pozytywizmu.

• Studia
  • Literaturoznawstwo