Randkowanie według Jane Austen

2011-03-04
2011-03-04
Aldona Możdżyńska-Biała
Jane Austen związek randka

Poradnik o związkach XXI wieku.

Jak znaleźć odpowiedniego mężczyznę w dzisiejszych czasach? Zdecydowanie jest to trudniejsze niż kiedyś. Media i filmy romantyczne, bombardują nas tym jak powinien wyglądać związek, zapominając, że nie jesteśmy celebrytami tylko zwyczajnymi ludźmi, a to co jest w mediach jest tylko tłem w związkach naszych znajomych.

Randkowanie powinno być przyjemnością i czymś co przychodzi naturalnie. Niestety w rzeczywistości jest nieco inaczej. Nasze oczekiwania niweczy rzeczywistość i zniechęcamy się. Co się stało ze związkami ludzkimi? Dlaczego tak trudno nam nawiązać poważną relację, a dużo łatwiej kogoś rzucić?

Od czasów regencji w których żyła Austen, sporo się zmieniło jednak prawdy zawarte w jej książkach zdecydowanie nie. Książki Austen są streszczone (nie trzeba znać ich fabuły) związki bohaterów opisane i podane przykłady współczesne. Nie warto kupować kota w worku: szacunek, poczucie humoru, odpowiedzialność, umiejętność przyznania się do błędów i próba ich naprawienia - to są filary na których powinien opierać się związek (tak miłość też w to wchodzi) ale zanim do tego dojdzie powinny pojawić się te rzeczy, które wymieniłam.

Nigdy nie czytałam poradników, ale ten warto. Jest napisany współcześnie, dla kobiet żyjących tu i teraz. Konkretne treści, przykłady i co warto podkreślić - krótkie rozdziały. Mnie czytało się go szybko i przyjemnie a rady przekazane w nim na pewno będą aktualne jeszcze wiele lat.

Poradnik o związkach XXI wieku.

Randkowanie powinno być...

A ja kolejny raz muszę wyjść przeciw większości głosów.

W recenzji, którą napisałam pod "Dumą i uprzedzeniem" były słowa o tym, że powieść wydała mi się poradnikiem młodej damy. Byłam więc miło zaskoczona widząc w sklepie (nie)poradnik Henderson i czując, że ktoś odebrał Austen podobnie do mnie.

Książkę czytało mi się przyjemnie, jak zbiór głównych myśli w dziełach Austen i przełożonych na dzisiejszą rzeczywistość. Absolutnie nie zgodzę się, że treść namawia do bycia kimś innym niż się jest i że autorka przedstawia obraz takiego "randkowania", które daje efekt w dzisiejszej ilości rozwodów! Jeśli ktoś ją tak zrozumiał, to niestety, całkiem na opak albo jest osobą, które nie lubią zbyt mocno analizować zachować w kwestii uczuć, by były po prostu odpowiednie w skali Austenowskiej. Autorka przedstawiła moim zdaniem logiczne zasady, o których w wielu domach się nie mówi i uznaje, że są w domyśle, a które w odpowiednim czasie mogłyby dać dziewczynom dużo wiary w siebie i zrozumienia, że miłość to coś, co tak naprawdę jest całym napędem w życiu, ale jednocześnie czekanie na nią pozwala w sobie rozwijać takie cechy jak cierpliwość, poznanie własnej wartości, równowagę gdy ktoś już zwraca na nie uwagę i im to okazuje oraz przeciwstawienie się opiniom, że wszyscy już kogoś mają więc i ty powinnaś.

Przede wszystkim jednak mówi o bardzo ważnej rzeczy w dzisiejszych czasach powierzchowności i wiary w "im bardziej skupiam się na sobie i nie przywiązuję się w żaden sposób do innych, tym silniejsza jestem", co w efekcie potem kończy się samotnością, którą zwalczamy częściowo skutecznie np. świadomością, że możemy popisać z 10 znajomymi naraz i każdy i tak będzie myślał głównie o swoich sprawach.

Mówi o sensie związków, powołując się na przykład Elizabeth i Darcy'ego o tym, jak ważne jest to, by nawzajem z partnerem rozwijać własne zalety i jak mawia moja pani od psychologii: "nie wychowywać, a kształtować pozytywne cechy" tak by nie odbierać związku jako niewoli, a jako partnerstwo i dzielenie się sobą i tym, co ma się najlepsze, a przy okazji wydobywanie najlepszego z drugiej osoby. To także moim zdaniem piękna i warta zapamiętania idea przy próbach oceny swojego szczęścia z drugą osobą (a przy okazji i jej szczęścia z nami!).

Jak dla mnie książka bardzo przyjemna. Nie czytałam nigdy takich poradnikowych pozycji, ale to fajna sprawa jeśli umie się nie przyjmować bezkrytycznie czyichś napisanych słów i zastanowić nad nimi odnośnie swoich relacji i siebie. Spodziewałam się kiczu, szczególnie po czerwonej okładce z jakimiś amorowymi motywami, ale czytało się sympatycznie:)

A ja kolejny raz muszę wyjść przeciw większości głosów.

Książkę czytało mi się przyjemnie, jak zbiór głównych myśli w dziełach...

Jest w powieściach Jane Austen coś, co sprawia, że je uwielbiamy. Są zdecydowanie uniwersalne. Pomimo upływu lat, wciąż niektóre zagadnienia pozostają aktualne. Zdziwić może fakt, ze Austen w swoich książkach daje nam porady. Co więcej, doradza nam jak randkować! Lauren Henderson zauważyła to i wytłumaczyła nam w czym rzecz, w książce pt. „Randkowanie według Jane Austen”. Jest to poradnik składający się właściwie z trzech części. Pierwsza zawiera wstęp, obrazujący podejście Amerykanów do randek oraz wskazówki jak z owego poradnika korzystać. Potem następuje rozwiniecie, w którym zawarte jest dziesięć złotych zasad panny Jane. Każdy z dziesięciu rozdziałów analizuje zachowania bohaterów jej książek. Autorka porównuje zachowania fikcyjnych postaci stworzonych przez Jane Austen ze swoimi znajomymi. Każdy rozdział kończy się podsumowaniem najważniejszych aspektów dotyczących określonej reguły. Na ostatnia, trzecia cześć poradnika składają się dwa testy, dzięki którym czytelnik może dowiedzieć się do jakiego bohatera powieści Jane Austen jest podobny on oraz jego partner.
Czasy Jane Austen bardzo różnią się od naszych. Wtedy kobieta powinna była wyjść za mąż mając najwyżej dwadzieścia piec lat i z wyboru małżonka nie mogła się już wycofać. Rozwody były rzadkością, odejście od męża groziło skandalem. Dlatego właśnie każda kobieta musiała umieć szybko ocenić potencjalnego partnera życiowego. Dziś brakuje nam tej umiejętności. Ale kto wie, może ten poradnik pomoże nam ją zdobyć? :D

Kolejny dziwny twór, wykorzystujący nazwisko znakomitej pisarki, żeby naciągnąć naiwne czytelniczki.
Prawidłowy tytuł tej książki powinien właściwie brzmieć: "Niezbyt udany poradnik dla zdesperowanych kobiet, pragnących za wszelką cenę zdobyć męża/ partnera".
Dlaczego tak uważam?
Otóż jako poradnik jest to słaba pozycja, gdyż rady w niej zawarte są albo tak banalne, że nie przyszłoby mi do głowy w ogóle przelewać je na papier, albo tak absurdalne, że aż śmieszne. Lista zasad i reguł, których wg autorki należy przestrzegać jest kosmicznie długa, do tego niektóre stoją w sprzeczności ze zdrowym rozsądkiem, w stylu: "jak już ktoś ci się spodoba, to rób wszystko, żeby nie dać tego po sobie poznać". Wspaniała rada pod warunkiem, że ta druga strona ma zdolności telepatyczne, ewentualnie dorabia sobie w wolnym czasie jako jasnowidz...
Co gorsza natomiast, pani Henderson zdaje się, że całkiem na poważnie namawia swoje czytelniczki do permanentnego udawania kogoś innego niż są w rzeczywistości. Nie należy więc robić tego, czy tamtego, choćby się miało na to ogromną ochotę. Wszystko po to, żeby nie spłoszyć upatrzonego kandydata na partnera. Należy więc grać tanią komedię i utrzymywać faceta w błędnym wyobrażeniu o sobie w nadziei, że to go zmyli i doprowadzi do ołtarza. Bo przecież taki cel przyświeca czytelniczce tegoż poradnika.
Cóż, teraz przestaję się dziwić, że rozwody są tak popularne w USA. Ba, nawet zaskoczona jestem, że nie są popularniejsze. Bo jak przeciętny Amerykanin tuż po ślubie przekonuje się, że ożenił się z zupełnie inną kobietą niż ta, z którą się spotykał, to nic dziwnego, że gna w te pędy złożyć pozew rozwodowy...
Co do fragmentów odnoszących się do twórczości Jane Austen, to albo są tak łopatologicznie wyłożone, albo do tego stopnia ponaciągane do teorii wysnutych przez panią Henderson, że nawet nie zasługują na to, żeby się nad nimi pochylić i je skomentować.
Krótko mówiąc: nie polecam. Kompletna strata czasu.

Dlaczego tak uważam?

„Randkowanie według Jane Austen” Lauren Henderson to książka typu dobra do czytania w transporcie publicznym. W sumie po lekturze odniosłam wrażenie, że to trochę książka o niczym. Ma to być poradnik randkowania, odwołujący się do literackiej twórczości Jane Austen i dodatkowo wzbogacony o współczesne przykłady i porady. Od zwykłych poradników randkowania różni się tym, że odwołuje się do powieści z XIX wieku. Książka ta okazała się być czymś innym niż się spodziewałam. Oczekiwałam lekkiej lektury z przymrużeniem oka nawiązującej do twórczości Austen, ale autorka potraktowała temat serio. Ostatecznie mogłam sobie chociaż przypomnieć kto jest kim w powieściach dziewiętnastowiecznej pisarki, lecz do tego wystarczyłoby przeczytanie wszechobecnych w Internecie streszczeń, a nie całej ksiażki.

To taka głupiutka książeczka. Zastałam zupełnie coś innego, niż się spodziewałam. Sądziłam, że jest to POWIEŚĆ, w której po prostu motywem przewodnim będzie twórczość Jane Austen (podobnie jak w "Klubie miłośników Jane Austen"). Po skończeniu bodajże "Perswazji", które były u mnie ostatnie, czułam straszny niedosyt i pragnęłam czerpać choć z substytutów odnoszących się do oryginału. Dlatego też opis na okładce potraktowałam jako humorystyczny wabik na czytelników. O zgrozo,to jednak była prawda i to rzeczywiście jest poradnik. Muszę dodać, że poradnik dość stereotypowo traktujący związki międzyludzkie. Powieści Jane Austen posłużyły tu jako punkt wyjścia do "głębszych" rozważań o randkowaniu. Nie polecam, ja notorycznie denerwowałam się odkrywając kolejne wspaniałomyślności autorki.

bzdecik, który czyta się z uśmiechem na buzi ;) "filozfia Jane Austen" we współczesnej odsłonie. interpretować z przymrużeniem oka, ale również z kobiecą refleksją ;)

Miła, przyjemna, w formie poradnika. Spodoba się fankom Jane Austen.

Miła, przyjemna, w formie poradnika. Spodoba się fankom Jane Austen.

Do tej książki podchodzę z sentymentem, pomimo tego, iż można jej zarzucić styl - poradnikowy. Jednak po przeczytaniu można wyciągnąć jakieś "złote myśli" , które mogą się przydać we własnym związku. Polecam ;)

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

• Jane Austen
  • Własne
  • Jane Austen żałuje, że ma naśladowców

Dodaj cytat z książki Randkowanie według Jane Austen