Lewiatan w teorii państwa Thomasa Hobbesa

Okładka książki Lewiatan w teorii państwa Thomasa Hobbesa Carl Schmitt
Okładka książki Lewiatan w teorii państwa Thomasa Hobbesa
Carl Schmitt Wydawnictwo: Prószyński i S-ka filozofia, etyka
188 str. 3 godz. 8 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
Der Leviathan in der Staatslehre des Thomas Hobbes
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
188
Czas czytania
3 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7469-741-5
Tłumacz:
Piotr Nowak
Tagi:
filozofia teorie państwo
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
23 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
419
357

Na półkach: ,

Nie warto sięgać po tę książkę, gdy nie ma się chociaż podstawowej wiedzy na temat teorii państwa, teologii politycznej czy chrześcijańskiego podejścia do relacji między władzą i społeczeństwem., nie mówiąc już o wcześniejszym zapoznaniu się przynajmniej z opracowaniem myśli Thomasa Hobbesa. Lektura jest bowiem trudna i wymaga zarówno wymienionych wyżej zasobów wiedzy, jak i wyraźnego skupienia.

Nie warto sięgać po tę książkę, gdy nie ma się chociaż podstawowej wiedzy na temat teorii państwa, teologii politycznej czy chrześcijańskiego podejścia do relacji między władzą i społeczeństwem., nie mówiąc już o wcześniejszym zapoznaniu się przynajmniej z opracowaniem myśli Thomasa Hobbesa. Lektura jest bowiem trudna i wymaga zarówno wymienionych wyżej zasobów wiedzy, jak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
381
197

Na półkach: ,

Bardzo ciekawa interpretacja Lewiatana, oczyszczająca go z niepotrzebnych mistycznych interpretacji "magnus leviathan". Pozostawia to co najważniejsze: mechanicyzm suwerena, jego afirmacja a nie utworzenie przez umowę społęczną, przesunięcie akcentu z potestas na auctoritas czy rozdział na fides i confessio. Bardzo dobre są też komentarze do różnych innych interpretacji Lewiatana. Język jest typowo "niemiecki", konserwatywny w strukturze i bez niepotrzebnych emocji. Mimo to ciekawe są punkty odniesienia w tej pracy dla ogólnej myśli Schmitta, to jak odchodzi od koncepcji Hobbesa. I takie też możemy znaleźć, zwłaszcza w przeniesieniu przez Schmitta akcentu z konfliktów indywidualnych na konflikty totalności.
Schmitt nazywał tą pracę jego największą.
Spierałbym się jednak z tym. Jakkolwiek jest to dobra książka i warta uwagi, to jednak nie jest ona tak przełomowa jak inne jego dzieła (zwłaszcza Teologia polityczna czy Nomos ziemi).

Bardzo ciekawa interpretacja Lewiatana, oczyszczająca go z niepotrzebnych mistycznych interpretacji "magnus leviathan". Pozostawia to co najważniejsze: mechanicyzm suwerena, jego afirmacja a nie utworzenie przez umowę społęczną, przesunięcie akcentu z potestas na auctoritas czy rozdział na fides i confessio. Bardzo dobre są też komentarze do różnych innych interpretacji...

więcej Pokaż mimo to

avatar
64
35

Na półkach:

Interesująca w kontekście dzieła Tomasza Hobbesa i dość nieoczywista z punktu widzenia politycznego. Ciekawie przedstawiona figura jaką jest Lewiatan, oraz jej chrześcijańskie i kabalistyczne przedstawienie powodujące mityzację.

Interesująca w kontekście dzieła Tomasza Hobbesa i dość nieoczywista z punktu widzenia politycznego. Ciekawie przedstawiona figura jaką jest Lewiatan, oraz jej chrześcijańskie i kabalistyczne przedstawienie powodujące mityzację.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    32
  • Chcę przeczytać
    31
  • Posiadam
    10
  • Studia
    1
  • Filozofia
    1
  • 1.Myśl polityczna
    1
  • Polityka, publicystyka i ekonomia
    1
  • Literatura naukowa i pseudonaukowa :P
    1
  • Historyczne
    1
  • Myśl polityczna
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Lewiatan w teorii państwa Thomasa Hobbesa


Podobne książki

Przeczytaj także