Sztuka kochania: Witamina M

Okładka książki Sztuka kochania: Witamina M
Michalina Wisłocka Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Wydawnictwo Iskry
1991-01-01
1991-01-01
8320713765
miłość sztuka kochania kobieta mężczyzna partnerstwo małżeństwo macierzyństwo seks ciąża poród niemowlę

Trzeci i ostatni poradnik z serii „Sztuka Kochania” moim zdaniem nie wnosi wiele nowego, jeśli chodzi o tematykę poruszaną we wcześniejszych odsłonach.
Kilka informacji zostało zaczerpniętych z poprzednich książek, powtarzają się, a niektóre obrazy są po prostu przekopiowane.

W tej książce M. Wisłocka skupia się na tak zwanej „Witaminie M”, czyli matczynym hormonie miłości. W kolejnych rozdziałach przedstawiona jest droga kobiety i mężczyzny do upragnionej/niepożądanej ciąży wraz z krótkim przypomnieniem metod płodnościowych sprzyjającym ciąży, a także metod koncepcyjnych. Większość książki została jednak poświęcona samej ciąży, najczęściej występującym objawom oraz niepożądanym nieprzyjaciołom kobiety w postaci różnych dolegliwości, oraz występujących w czasie ciąży chorób.. Dodatkowo zostały omówione rodzaje porodów i nieoczekiwanie występujące powikłania. Druga część książki również dotyczy dziecka, ale tym razem po jego narodzinach, czyli wspólna przygoda rodziców z dzieckiem — pielęgnacja oraz karmienie piersią.

Wydaje mi się, że autorka w tej edycji próbowała powrzucać wszelkie pozostałe, luźniejsze, bardziej na gruncie psychologicznym informacje z zakresu życia macierzyńskiego i rodzinnego, które zostały pominięte na etapie powstawania wcześniejszych poradników.

Pomijając, że książka w dobie teraźniejszości jest nieco nieaktualna, tak najmocniej uderzyły mnie słowa autorki, która zwraca uwagę na to, że wygląd kobiety i jej dbanie o swoją atrakcyjność w trakcie ciąży, jak również po są nie tylko ważne z perspektywy kobiecego samopoczucia i wartości (higieny osobistej również), ale jest to istotne w tym sensie, aby zatrzymać swojego partnera, który może poczuć się odtrącony na dłuższą metę, a niedbalstwo ciężarnej partnerki jest dla niego atrakcyjną pokusą do poszukania kochanki.. Myślę, że nie tylko ja zwróciłabym uwagę na ten nieco bulwersujący fragment książki i myślę, że chyba nie potrzeby wyłuszczania, co my kobiety, ale także obecnie, mężczyźni mogliby się wypowiedzieć na temat „bycia piękną i wypachnioną” w czasie ciąży i po ale w ogóle, na co dzień w kontekście zapobiegania przed ewentualną zdradą..

Dodaj cytat z książki Sztuka kochania: Witamina M