Rozwój psychiczny dziecka. Od 0 do 10 lat.

Okładka książki Rozwój psychiczny dziecka. Od 0 do 10 lat.
Sidney M. BakerLouise Bates Ames Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Child Behavior
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
2018-01-01
1994-01-01
Mirosław Przylipiak
dziecko rozwój psychika dziecka

Okładka książki Twoje dziecko ma trzy latka przyjaciel czy wróg? Louise Bates Ames, Frances L. Ilg
Ocena 4,5
Twoje dziecko ... Louise Bates Ames, ...

Okładka książki Rodzeństwo bez rywalizacji Adele Faber, Elaine Mazlish
Ocena 7,8
Rodzeństwo bez... Adele Faber, Elaine...
Okładka książki Jak mówić żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły Adele Faber, Elaine Mazlish
Ocena 7,8
Jak mówić żeby... Adele Faber, Elaine...

Stosunkowo stare wydanie, więc sporo nieaktualnej wiedzy.
Mimo to wartościowa pozycja, pisana prostym językiem, pełna obrazujących przykładów i co było dla mnie pozytywnym zaskoczeniem - autorzy podchodzą zadziwiająco bliskościowo, z pełnym poszanowaniem małego człowieka, zwłaszcza biorąc pod uwagę rok wydania.

Stosunkowo stare wydanie, więc sporo nieaktualnej wiedzy.

Proszę Państwa, popełniłam faux pas – przez duże X i wielkie A.
Podczas zakupów podręczników do psychologii na stronie GWP wpadła mi w oko książka Rozwój psychiczny Dziecka – Francesa L.ILG, Louise Bates Ames oraz Siney M.Bakera.
Okazja jest, promocja jest, biorę.
Mając jeszcze chwilę czasu przed rozpoczęciem kolejnego semestru na uczelni, pewnego zimowego wieczoru sięgnęłam po nią.
Pierwszy rozdział, drugi rozdział, trzeci…pochłaniam jak zła. Wręcz treści porównuję z rozwojem moich dzieci i wpisuje się to w 100%.
Zajęcia na uczelni ruszyły z kopyta, wykładowcy bezlitośnie zadają coraz to nowe projekty, zadania, prezentację a obok mnie książka – Rozwój Psychiczny Dziecka. Cytuję, inspiruję, opowiadam o niej na zajęciach, zafascynowana tak, że zatraciłam się w tej jednej jedynej nie dostrzegając innych podręczników obok.
Zapytałam Was na Instagramie, czy chcecie recenzję tej książki – bardzo duży odzew, że jak najbardziej.
Książka ma 336 stron czystej wiedzy! Poezja dla oczu i uszu (przy głośnym czytaniu), przykłady z życia wzięte, odnośniki do badań. Tabele, tabelki i wykresy. Bardzo dosadnie i życiowo opisane przypadki. Język nie wymyślny, nie wyszukany i nie iście psychologiczny, jak czegoś się nie zrozumie, to wyczytując się w całe zagadnienie – wszystko staje się jasne.
Zapytacie, Klaudia a gdzie to całe faux pas?
Ludzie!!! To jest PORADNIK!! Byłam święcie przekonana, że trzymam w ręku, cytuje i inspiruję się podręcznikiem do psychologii rozwoju człowieka. Nic bardziej mylnego!!
Jest to poradnik, który powinien moim zdaniem, przychodzić na świat wraz z dzieckiem.
Uważam, że dokładnie ta książka jest tą zaginioną instrukcją obsługi dziecka.

Studentom, a przede wszystkim rodzicom, czy też ludziom którzy planują posiadać dzieci polecam ten (tak bardzo ciężko mi to napisać) poradnik!

Proszę Państwa, popełniłam faux pas – przez duże X i wielkie A.
Okazja jest, promocja jest, biorę.

Myślę, że dla każdego rodzica rozwój jego dziecka jest wielką tajemnicą. W książce wyjaśnionych jest wiele zachowań i mechanizmów, których nie rozumiemy. W poradniku są odpowiedzi na różne pytania dotyczące dzieci w wieku do dziesiątego roku życia choć zdecydowanie bardziej przydatny będzie rodzicom posiadającym dzieci w wieku młodszych. Dla mnie książka jest wielką pomocą i wsparciem do której często wracam. Na pewno wszyscy rodzice powinni ją przeczytać.

Jestem położną pracującą w domu dziecka, więc posiadam już pewną wiedzą odnoście pielęgnacji i wychowania dzieci. I szczerze, niektóre fragmenty tej książki zmroziły mi krwi w żyłach. Nie mówię, że wszystko w tej książce było złe (dlatego tyle gwiazdek), ale rozdział o żywieniu…
Drodzy rodzice – dziecko, które ma dwanaście – szesnaście tygodni powinno jeść do 8 razy na dobę (mleko matki) lub do 6 razy (mleko modyfikowane), ale na pewno nie 3 razy na dobę jak radzi ta książka! To samo tyczy się wprowadzania pokarmów stałych, gdzie autorzy mówią o jedzeniu banana przed ukończeniem 16 tyg. (obecnie poleca się stopniowe przechodzenie z diety płynnej do stałej po 6 m-cu). Autorzy także polecają spanie z butelką. Czy naprawdę mam mówić jakie to niezdrowe chociaż ze względu na próchnicę i tworzenie złych nawyków? Takich błędów było więcej.
Mi osobiście nie podobał się także układ tej książki, spodziewałam się czegoś zupełnie innego. I nie miałam pojęcia, że książka powstała w latach 80 i mimo chyba już 8 wydania, niewiele w książce się zmieniło, co widać na podstawie moich powyższych uwag. Gdybym wiedziała to wcześniej, raczej bym jej nie kupiła.

Co kryje się w małych głowach?

Książka inteligentna, pełna rad, podręcznikowych wręcz opisów... Tak, poradnik jest z tej pozycji iście klasyczny. Nie powinno to jednak odstręczać, bo choć jest to poradnik, to poradnik przydatny, wskazuje on bowiem pewne normy, kamienie milowe i etapy, które dla każdego dziecka i wychowującego je rodzica powinny być punktem wyjścia do szeroko pojętego zrozumienia tego, co dzieje się w głowie małego człowieka.

Niniejsza pozycja miała swoją premierę w 1988 roku. Na przestrzeni lat była wielokrotnie aktualizowana i wznawiana, lecz - tak naprawdę - bardzo niewiele z jej pierwotnych treści się zdezaktualizowało. Przeciwnie, książka ta pomimo upływu lat wciąż ma swoją wartość, i to wartość opartą na początkowych tezach zawartych już w pierwszych wydaniach.

Co się dzieje w głowie naszego dziecka? Co je absorbuje w poszczególnych miesiącach i latach życia? Co jest wyznacznikiem normy, a co powinno zastanowić, zaniepokoić? Mniej więcej w tym guście prowadzona jest narracja "Rozwoju psychicznego dziecka...". Autorzy przedstawiają sukcesywnie kolejne etapy pierwszych lat życia naszych małych pociech, skupiając się na aspektach dotyczących ich psychicznego i emocjonalnego rozwoju. Właśnie - i przede wszystkim - dlatego ta książka jest tak istotna, przedstawiono w niej bowiem coś, co w moim odczuciu jest we wszelkiej literaturze stawiane nieco w tyle za aspektami prawidłowego rozwoju fizycznego dzieci. Z biegiem lat i w miarę ukazywania się kolejnych książek dotyczących tego tematu podejście to co prawda się zmienia (na plus), mam jednak wrażenie, że lektury poświęcone psychicznemu rozwojowi dzieci są mimo wszystko w mniejszości. Cieszy więc fakt, że powstała książka taka jak ta.

Wszystkich zawartych ma kolejnych stronach opisów i sytuacji (wraz z odniesieniem ich w sztywny sposób do konkretnego wieku dziecka) nie należy traktować jako wyroczni nieomylnej i absolutnej. Ta książka to pewne odzwierciedlenie etapów rozwoju psychicznego dziecka uznanych powszechnie za normę, nie oznacza to jednak, że w indywidualnych przypadkach rozwój ten nie może przebiegać inaczej. Niniejsza publikacja ma na celu ukazanie tylko i wyłącznie prawidłowej drogi rozwojowej, która jednak nie zawsze jest identyczna. Warto o tym pamiętać, mając wszakże na uwadze, że małe odchylenia od "normy" nie są niczym złym, lecz odchylenia duże to już coś, co powinno zastanowić i skłonić rodzica do działania. Również takiemu rozpoznaniu i ocenie własnej sytuacji służy niniejsza książka.

Pozycja dobrze napisana, zwięźle i na przykładach obrazująca istotne dla czytelnika treści. Momentami być może kontrowersyjna (pochwała płaczu jako środka wiodącego do ujścia emocji, którego nie powinno się hamować; brak jasnej deklaracji sprzeciwu przeciw wymierzaniu klapsów), jednak jako całokształt - konstruktywna i wartościowa. Warta polecenia każdemu rodzicowi.

Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za egzemplarz recenzencki.

Co kryje się w małych głowach?

Wydanie ósme z 2018, które miałam w rękach ma wadliwy spis treści. Ilość stron w ksiażce to 336, spis treści podaje 358. Spis treści nie odpowiada ułożeniu treści w książce, co utrudnia wyszukiwanie informacji. Rzucając okiem, treści wartościowe. Najważniejsze dla mnie było wyjaśnienie, że dziecko ma cykliczne okresy burzy i spokoju. Są elementy zachowań, na które nie mamy wpływu. Zachowania te zanikną samoistnie po upływie czasu. Są sytuacje kiedy zamiast ingerować możemy tylko trwać przy dziecku i wspierać je, aż samo podejmie decyzję czego chce. Wychowanie jest sztuką. Zdobywana przez nas wiedza daje poczucie spokoju, wynikające z przygotowania na to, co niosą kolejne wyzwania, jakie są częścią etapów rozwoju dziecka.

Książka jest napisana bardzo przystępnym językiem, potrafi rozbawić. Jest poradnikiem, który nie zrobi rodzicom sieczki z mózgu, a uspokoi i poszerzy wiedzę. Nie wszystkie treści uważam za bardzo wartościowe, ale jako psycholog -mogę polecić.

Bardzo Ciekawa pozycja - daje dużo do myślenia. Nie daje konkretnych odpowiedzi a podstawę do ich stworzenia we własnym "rodzinnym świecie". Może i jest momentami już nieaktualna ale można wiele dla siebie wyciągnąć po małych "przeróbkach".

Jestem psychologiem dziecięcym i ta książka nieco mnie rozczarowała. Spodziewałam się rzetelnego poradnika, który mogłabym polecać młodym rodzicom. Niestety, tylko kilka rozdziałów okazało się godnych uwagi. Więcej na temat książki piszę na swojej stronie: http://w-strone-dziecka.blogspot.com

Wiedza w tej książce jest przestarzała. Obecnie w psychologii nie stosuje się podanych przez nią teorii, zostały uznane za nieprawdziwe lub szkodliwe.

Dodaj cytat z książki Rozwój psychiczny dziecka. Od 0 do 10 lat.