Milczące morze

Okładka książki Milczące morze Clive Cussler, Jack Du Brul
Okładka książki Milczące morze
Clive CusslerJack Du Brul Wydawnictwo: Amber Cykl: Oregon (tom 7) kryminał, sensacja, thriller
Oregon (tom 7)
2011-01-01
Maciej Pintara
przygoda Pearl Harbor tajemnica

Okładka książki Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd Morrison
Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd...
Okładka książki Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk Cussler
Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk...
Okładka książki Bunt morza Graham Brown, Clive Cussler
Bunt morza Graham Brown, Clive...
Okładka książki Wektory władzy Graham Brown, Clive Cussler
Wektory władzy Graham Brown, Clive...

Okładka książki Sztorm Graham Brown, Clive Cussler
Sztorm Graham Brown, Clive...
Okładka książki Szpieg Clive Cussler, Justin Scott
Szpieg Clive Cussler, Just...
Okładka książki Złoty Budda Clive Cussler, Craig Dirgo
Złoty Budda Clive Cussler, Crai...

Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że seria wreszcie się rozkręca. Na potrzeby książki Argentyna zostaje przekształcona w państwo policyjne. Chcąc wyjść z kryzysu zawiązuje sojusz z Chinami, aby przejąć kontrolę nad Antarktydą. Tu do akcji wkracza niezawodna korporacja Oregon .
Dynamiczna i szybka akcja to atuty tej części. Jedyne czego mi brakuje to specyficzny humor poprzednich cykli autora.

Kontynuacja serii Oregon. Świetna jak cała seria

Kontynuacja serii Oregon. Świetna jak cała seria

Ciekawa powieść sensacyjna pełna zwrotów akcji. Nie mogłem jej odłożyć bo ciekawość nie pozwalała. Opowiada o grupie zapaleńców, którzy wyposażeni w najnowsze zdobycze techniki wykonują różne zazwyczaj niebezpieczne zadania oczywiście za godziwą zapłatę. Fajna lektura na zimowe wieczory i nie tylko.

Przygodówka z serii Julek i reszta chopaków. HAHA . Całkiem fajna i przyzwoicie napisana jak to bywa pióra Cusslera . Bardzo szybko mi sie czytało , wciąga jak używka . Akcja rozgrywa się w Ameryce południowej i na lodowcu , trzeba doczytać . Jestem zachwycony książką . Polecam bardzo jako odskocznię od codzienności .Pozdrawiam .

Przeczytałem sobie Milczące morze, jedną z książek z serii Oregon, pisaną przez kogoś, a gdzie Cussler użycza swojego nazwiska :D
Ostatnio to popularne u pisarzy.
Początkowo książka wydawała mi się fajna, zwłaszcza prolog, ale potem pojawili się inni bohaterowie...
Ogólnie akcja mocno naciągana, zwłaszcza że sam tytułowy Oregon to na pierwszy rzut oka stara rozpadająca się łajba, a tak naprawdę to najnowocześniejszy okręt szpiegowski hmm.
Do tego strasznie zagmatwana, bo prolog odkrywa zagadkę, odgadnięcie zagadki daje nową zagadkę itd. W końcu nie wiadomo o co chodzi, i łatwo się pogubić.
Mam ochotę jeszcze na coś z NUMA, żeby mieć jakieś punkty zaczepienia.

Ostatnio to popularne u pisarzy.

Pierwsze 2/3 książki lekko mnie zainteresowało. To się mogło wydarzyć. Im dalej w las... to co się dzieje, jest coraz mniej prawdopodobne i coraz mniej dopracowane.Zatopioną chińska dzonkę, trzeba usunąć, aby Chińczycy nie nabrali praw do terenów Antarktyki ? Wysadzając lodowiec ta, aby góra lodowa spłynęła w ten sposób, aby przesunąć dżonkę "Milczące morze" z szelfu w oceaniczną głębię ? Na ile podobne książki powinny być realistyczne ?
Postanowiłem dopisać zapomniany epizod w stylu autora.
Admirał Espinoza wiedział,ze tylko "Grupa specjalna niezidentyfikowanych pingwinów" jest w stanie zatrzymać Amerykanów w ataku na bazę. Te 100 pingwinów specjalnie przeszkolonych w Chinach, co prawda nieco zażółkło i miało lekko skośne oczy, ale cześć z nich była robotami, zdolnymi wykonać każde działanie wg opcji programu.
Każda trojka miała inny priorytet, ale status "Bierz Juana" miał każdy, przy czym jeden z nich miał zawsze scanner tęczówki,drugi flagi sygnałowe na skrzydełkach, a trzeci silniczek rakietowy i małe rpg pod piórami. Admirał Espinoza, dostrzegł zdumiony,ze jeden z pingwinów go poznał i sygnalizuje chęć spotkania. Jego dziób był skrzywiony w lewą stronę i Admirał rozpoznał, pingwina, którego jego syn wysiedział przypadkowo, unieruchomiony przez brytyjski ostrzał na Falklandach /Malwinach. Teraz Admirał był pewien, ze odeprze każdy wrogi atak.

Zaprzyjaźniona biblioteka ma w swoim księgozbiorze spory wybór książek Cusslera. Nie znam kolejności, w jakiej powstawały kolejne pozycje, czytam więc to co aktualnie jest na półce. Tak trafiłam na "Milczące morze" i przeżyłam ogromne rozczarowanie. To nie ten pisarz, nie ten styl, nie te postaci. Zbyt wiele opisów technicznych i szczegółów konstrukcyjnych poszczególnych urządzeń sprawiło, że chwilami miałam wrażenie, iż czytam instrukcje obsługi tostera, a nie książkę przygodową. W powodzi tych wszystkich danych ulotnił się gdzieś czar przygody i awantury, który był do tej pory znakiem firmowym Cusslera. Dużym minusem książki jest także jej wielowątkowość, czego przykład poniżej.
Rok 1941 - pięciu młodych chłopców postanawia spenetrować "Dół" - olbrzymi szyb, który pozostał po starej kopalni. Wyprawa kończy się tragicznie, jeden z braci ginie uwięziony przez przypływ. Kilka dni później, na wieść o ataku na Pearl Harbor, trójka z pozostałych przy życiu chłopców wstępuje do armii, aby w ten sposób odpokutować za śmierć brata w kopalni.Po zakończeniu wojny wracają na wyspę i ponownie penetrują szyb, odsłaniając jego niesamowitą historię. Znalezione ślady prowadzą do argentyńskiej dżungli. Niestety, ich samolot rozbija się i tajemnica "Dołu" wydaje się być pogrzebaną na zawsze.
W czasach obecnych - członkowie Korporacji wykonują kolejne zadanie. Tym razem mają odnaleźć szczątki szpiegowskiego satelity, który spadł na terytorium Argentyny. Przedzierając się przez dżunglę znajdują szczątki rozbitego wiele lat wcześniej samolotu. Postanawiają zawiadomić rodziny członków załogi, o tym co stało się z ich bliskimi. Po zakończeniu brawurowej akcji w Argentynie członkowie Korporacji wracają do Stanów i penetrują "Dół". Odkryte informacje wskazują jednoznacznie - załogę "Oregona" czeka wyprawa na Antarktykę.
Czasy obecne -w stacji badawczej Wilson/George na Antarktydzie dochodzi do masakry. Ktoś zamordował wszystkich pracowników stacji.
Rok 1498 - admirał Tsai Song zatapia u brzegów lodowego cypla dżonkę "Milczące morze", gdyż jej załogę opanowało zło.
Czasy obecne - jak splatają się te wszystkie wątki i do czego doprowadzi ludzka chciwość i zachłanność dowiecie się, gdy przeczytacie "Milczące morze". Dla entuzjastów gatunku i pisarza.

Wypożyczyłam tę książkę, bo po przeczytaniu opisu na pierwszej stronie pomyślałam, że dawno nie czytałam żadnej książki przygodowej i może warto byłoby to nadrobić. Ale chyba spodziewałam się czegoś innego...

Głównym bohaterem jest prezes Juan Cabrillo, kapitan statku Oregon. Statku, który z zewnątrz wygląda jak kupa złomu, ale pod pokładem znajdziemy wszystko co może zaoferować współczesna nauka i technika. Korporacja, której twórcą jest Cabrillo, podejmuje się zadań, których nikt inny nie może się podjąć, bo zadania te są zbyt trudne lub zbyt ściśle tajne, aby wykonać je mogło np. CIA. Ale prezes nie wykonuje zleceń sam. Pod swoim dowództwem ma najlepszych, którzy byli zbyt dobrzy do pracy w rządowych jednostkach.

Zaczynamy w 1941 r., kiedy to pięciu braci szuka skarbów, które, według legendy, pewien korsarz ukrył na wyspie należącej do ich rodziny. Nie udaje im się do niego dotrzeć, ale zagadka powraca po ponad 50-u latach. Jej echo pojawia się w argentyńskiej dżungli, przez którą przedziera się Cabrillo wraz ze swoją załogą, aby odzyskać fragment rozbitego satelity. Z tej scenerii jakby wprost z "Jądra ciemności" (lub "Czasu Apokalipsy") przenosimy się na Antarktydę gdzie zagadka zdaje się mieć rozwiązanie. Cabrillo i jego kompanii dysponują wszystkim co jest im potrzebne - poza czasem do stracenia.

Wszystko w tej książce jest epickie. Sądzę, że mógłby na jej podstawie powstać film, który przyciągnąłby widzów do kina mnóstwem efektów specjalnych, a pirotechnicy na pewno nie nudziliby się przy jego produkcji. Oregon ma na pokładzie wszystkie cuda techniki - może nawet takie, które jeszcze nie zostały wymyślone i skonstruowane. A sam prezes jest niesamowicie inteligentny, wysportowany (ma sztuczną nogę, ale nie przeszkadza mu to biegać jak gepard) i wyszkolony.

Może gdyby był to film, to nie raziłyby tak braki fabularne. Ale od książki wymagam czegoś innego niż od filmu. Większość elementów była mocno naciągana, a Stany Zjednoczone jawią się jako bojownik o wolność i sprawiedliwość na świecie.

Takie sobie to było.

• Clive Cussler
  • Przygodowe
  • Cussler
  • Przygoda

Dodaj cytat z książki Milczące morze