Sprawcy. Dlaczego zwykli ludzie dokonują masowych mordów

Harald Welzer Wydawnictwo: Scholar literatura faktu
Taeter Wie aus ganz normalen Menschen Massenmoerder weren
literatura faktu
978-83-7383-450-7
SS sprawcy druga wojna

Nie zawiodłem się. Książkę należy traktować jako dopełnienie literatury wojennej. Umożliwia ona zapoznanie czytelnika z psychiką uczestników wydarzeń przez pryzmat grupy.

Autora nie roztrząsa się nad jednostkami ale stara się opisać mechanizm wydarzeń kreowanych przez grupy społeczne / etniczne. Warto po jej przeczytaniu przerzucić się na "Bałkańskie Upiory" - R.D....

Autor, psycholog społeczny, próbuje odpowiedzieć na pytanie zawarte w podtytule.
Ciekawa pozycja. Choć styl naukowy nie sprzyja "szybkiemu czytaniu". Spojrzenie na ludobójstwa: hitlerowców, Hutu w Rwandzie w 1995 roku, żołnierzy amerykańskich w Wietnamie - wioska My Lai wycięta w pień czy wreszcie mordy w Jugosławii.
I smutna refleksja wyłaniająca sie z profili...

• Literatura faktu
  • Psychologia