Przemarsz przez piekło

historia
Instytut Wydawniczy PAX
1957-01-01
1957-01-01
historia historia Polski II wojna światowa Powstanie Warszawskie Warszawa Stare Miasto Starówka

Autor, porucznik rezerwy piechoty Stanisław Podlewski ps. Skoczek walczył w Wojnie Obronnej 1939, a od 1940 roku w ZWZ-AK.
W Powstaniu Warszawskim walczył w Śródmieściu Południe w batalionie Iwo w 1 kompanii saperów i to właśnie w książce „Przemarsz przez piekło” przedstawił wzruszającą epopeję powstańczej Starówki. Opowieść zawiera wierne i rzetelne, bo często spisywane jeszcze w czasie Powstania relacje żołnierzy, przykłady niebywałego heroizmu Powstańców warszawskich i niebywałego bestialstwa Niemców.
Pierwsze wydanie książki Stanisława Podlewskiego „Przemarsz przez piekło” ukazało się w 1947 roku, mimo komunistycznej cenzury i była to pierwsza i jedyna taka książka o Powstaniu Warszawskim.
Podlewski robił notatki i zbierał relacje jeszcze w czasie walki na Starówce, a następnie w niemieckim obozie Sandbostel do którego wraz z innymi powstańcami został wywieziony po upadku Powstania. Pisał na etykietach konserw i na banderolach, które chował w poduszce. Jej waga po kilku miesiącach osiągnęła 5 kilogramów i szczęśliwie uchowała się pomimo niemieckich rewizji.
Po wyzwoleniu obozu przez aliantów Stanisław Podlewski kontynuował zbieranie relacji i uzupełniał archiwum. Pod koniec pobytu na obczyźnie ważyło ono 40 kilogramów. Po powrocie do Polski rozpoczął opracowywanie i uzupełnianie informacji.
Podlewski stworzył trylogię o Powstaniu Warszawskim. Oprócz „Przemarszu przez piekło” powstały jeszcze „Rapsodia żoliborska” i „Wolność krzyżami się znaczy”. Natomiast pod tytułem „Stolica wolności” miał powstać cykl opowiadający o powstańczych walkach w pięciu dzielnicach Warszawy: na Starym Mieście, Żoliborzu, Woli, Powiślu i Mokotowie. Pracę przerwała jednak śmierć autora w 1979 roku.

10 gwiazdek to mało. Ta książka to kustosz pamięci narodowej i szczerze zachęcam do lektury, aby choć w ten sposób przywrócić pamięć tym wszystkim pięknym ludziom, których Stanisław Podlewski opisał na kartach Przemarszu przez piekło.

Książka napisana niesamowicie plastycznym językiem. Z reporterską, pełną poetyckich porównań (bez nich trudno by było wytrzymać opisy hekatomby Starówki) precyzją autor kreśli dzień po dniu, akcja po akcji, ulica po ulicy tragedię Starego Miasta w sierpniu i wrześniu 1944. Jesteśmy rzucani od stanu ogólnego do szczegółu - losów indywidualnych żołnierzy. Poznajemy ich imiona, pseudonimy, czasem zarys wcześniejszego życia. I giną. Pojedynczo, powoli, szybko, grupami, dziesiątkami zasypani przez budynki, rozrywani przez pociski i bomby.
Lektura jest przygnębiająca i na długo zostaje w pamięci. Zmienia spojrzenie na odbudowane uliczki, które nie tak dawno jeszcze były cmentarzem kilkudziesięciu tysięcy ludzi ginących często w nieludzkich męczarniach.

Ze względu na setki wymienianych nazwisk i pseudonimów pozycja czasem jest trudna w odbiorze. W zasadzie zaniechałem czytanie I części i przeniosłem od razu do części II. Dodatkowo nieco odrzucać może mnóstwo wtrąceń (sztucznych! napisanych innym językiem!) dotyczących AL.

Ta wstrząsająca książka zdecydowanie zasługuje na wznowienie z komentarzem historycznym.

Najlepsza książka jaką czytałem o Powstaniu Warszawskim.
Polecam przeczytać ogromne wrażenia i przeżycia podczas kartkowania stron.

Najlepsza książka jaką czytałem o Powstaniu Warszawskim.
Polecam przeczytać ogromne wrażenia i przeżycia podczas kartkowania stron.

książka jedna z najlepszych o powstaniu z jakimi miałem styczność. Nadzieja zwyciestwa i beznadziejność okrucieństw. Napisana ręką ocalałego powstańca. Z uwagi na przynależność do AK pominięty przez PRL.

Chyba najlepsza pozycja o powstaniu - autor prowadzi nas krok po kroku przez wszystkie momenty obrony starowki. Uderza szczegolowosc opisow, na poziomie jednego odziaku albo jego czlonkow. Czyta sie jednym tchem. Pomimo tematyki, nie ma tu zbednego patetyzmu a raczej krwawy dokumentalizm ktory przez forme prowadzenia czytelnika sam wywoluje skrajne emocje. Goraco polecam .

Jest to chyba najlepszy opis powstania warszawskiego. Autor opisuje powstanie takie jakie było naprawdę. Podlewski sam był uczestnikiem powstania, a przy pracy nad książką zbierał materiały o powstaniu, by była jak najbardziej autentyczna. "Przemarsz przez piekło" może służyć jak podstawa wiedzy o powstaniu ze względu na fragmenty, w których autor po prostu wymienia osoby czy oddziały biorące udział w opisywanej akcji. Dodatkowo w książce znajdziemy indeks, który pozwoli nam łatwiej śledzić losy wybranych osób. Na plus zasługują także fragmenty, które czyta niczym zwykłą powieść. Godne polecenia dla osób, które chcą powiększyć swą wiedzę na temat powstania warszawskiego.

• Powstanie Warszawskie
  • II wojna światowa
  • II Wojna Światowa
  • Z wojną w tle
  • XX wiek

Dodaj cytat z książki Przemarsz przez piekło