Przemarsz przez piekło

Stanisław Podlewski Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX historia
Instytut Wydawniczy PAX
historia historia Polski II wojna światowa Powstanie Warszawskie Warszawa Stare Miasto Starówka
historia
1957-01-01

Autor, porucznik rezerwy piechoty Stanisław Podlewski ps. Skoczek walczył w Wojnie Obronnej 1939, a od 1940 roku w ZWZ-AK.
W Powstaniu Warszawskim walczył w Śródmieściu Południe w batalionie Iwo w 1 kompanii saperów i to właśnie w książce „Przemarsz przez piekło” przedstawił wzruszającą epopeję powstańczej Starówki. Opowieść zawiera wierne i rzetelne, bo często spisywane...

Książka napisana niesamowicie plastycznym językiem. Z reporterską, pełną poetyckich porównań (bez nich trudno by było wytrzymać opisy hekatomby Starówki) precyzją autor kreśli dzień po dniu, akcja po akcji, ulica po ulicy tragedię Starego Miasta w sierpniu i wrześniu 1944. Jesteśmy rzucani od stanu ogólnego do szczegółu - losów indywidualnych żołnierzy. Poznajemy ich...

Najlepsza książka jaką czytałem o Powstaniu Warszawskim.
Polecam przeczytać ogromne wrażenia i przeżycia podczas kartkowania stron.

książka jedna z najlepszych o powstaniu z jakimi miałem styczność. Nadzieja zwyciestwa i beznadziejność okrucieństw. Napisana ręką ocalałego powstańca. Z uwagi na przynależność do AK pominięty przez PRL.

Chyba najlepsza pozycja o powstaniu - autor prowadzi nas krok po kroku przez wszystkie momenty obrony starowki. Uderza szczegolowosc opisow, na poziomie jednego odziaku albo jego czlonkow. Czyta sie jednym tchem. Pomimo tematyki, nie ma tu zbednego patetyzmu a raczej krwawy dokumentalizm ktory przez forme prowadzenia czytelnika sam wywoluje skrajne emocje. Goraco polecam .

Jest to chyba najlepszy opis powstania warszawskiego. Autor opisuje powstanie takie jakie było naprawdę. Podlewski sam był uczestnikiem powstania, a przy pracy nad książką zbierał materiały o powstaniu, by była jak najbardziej autentyczna. "Przemarsz przez piekło" może służyć jak podstawa wiedzy o powstaniu ze względu na fragmenty, w których autor po prostu wymienia osoby...

Dyskusje

• Powstanie Warszawskie
  • Wojna
  • II wojna światowa
  • Historia
  • Niedoczytane
  • 1. BŚ
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Przemarsz przez piekło