Sny Einsteina

1993-01-01
1993-01-01
Tomasz Bieroń
czas

Okładka książki Przyszłość czasoprzestrzeni Timothy Ferris, Stephen Hawking, Alan Lightman, Igor Nowikow, Kip Thorne
Przyszłość cza... Timothy Ferris, Ste...

Autor jest fizykiem, wykładającym i piszącym książki popularyzujące fizykę. Tym razem napisał swoją pierwszą powieść. Chociaż trudno to nazwać powieścią. Jest rok 1905 i w Zurychu młody Einstein pragnie zrozumieć czas. Tak intensywnie pracuje, że to ma odzwierciedlenie w jego snach. Książka jest zbiorem 29 snów Einsteina porzedzielanymi jego rozmowami z Besso. Oczywiście głównym bohaterem tych wszystkich snów jest czas w różnych jego odsłonach. Miejscem akcji najczęściej Zurych i jego mieszkańcy, którzy przeżywają różne formy czasu. Mamy więc czas zamknięty w kole i wszystko się powtarza. Czas jest jak rzeka, ale są w niej kamienie i następują zawirowania i ludzie nagle trafiają do przeszłości, jak się zachowują. Mamy też czas lokalny, różny w zależności od miejsca. Ludzie dochodzą do wniosku, że czas płynie wolniej jak mieszkają dalej od środka ziemi, albo płynie wolniej, gdy są w ruchu i jak wtedy żyją. Mnie najbardziej podobał się sen, że wraz z upływem czasu rośnie uporządkowanie. Tak więc budzę się rano i mam idealny porządek w mieszkaniu. 29 różnych spojrzeń na czas, napisane dowcipnie i interesująco. Co by było gdyby czas ….? Książka która bawi , ale też uczy. Najlepiej zachęcę słowami innych:
Salman Rushdie – „Książka zarazem pobudzająca intelektualnie, wzruszająca, śmieszna i jakże pięknie napisana.”
Doris Lessing – „Dowcipna literacka interpretacja einsteinowskiej idei z metafizycznym powiewem.”
James Gleick – „Żaden pisarz nie przedstawił równie cudownej wizji tego, czym jest lub może być czas.”
Ps. Książka została wydana w 1993 roku, ma 130 stron i jest mniejsza od formatu A4. Cena wydrukowana na książce- 36 000 zł. Ponoć książki dawniej były tańsze.

Genialna pozycja!

Być może dlatego że jestem filozofem-matematykiem i postrzeganie czasu w różnych koncepcjach połączone z fantazją jest dla mnie:

- zabawą
- świetną pozycją do sprowokowania dysputy filozoficznej z bliską osobą
- mieszaniną świata rzeczywistego i metafizycznego

Genialna pozycja!

- zabawą
- świetną pozycją do sprowokowania dysputy filozoficznej z bliską osobą
- mieszaniną świata rzeczywistego i metafizycznego

Ksiązka niby krótka, szybko się czyta, ale mam wrażenie, że każdy rozdział został nadmiernie przeciągnięty. Już wszytsko wiadomo, ale jeszcze(na siłę) autor coś dopowiada, co niestety trochę bagatelizuje tak piękny termin jakim jest czas.

Trywialne rozważania o istocie czasu, bronią się tym, że są tylko snem. Te ciekawe bronią się same. Ogólnie na plus.

• W przyszłości
  • Popularnonaukowe