Przyjaciółki od serca

2007-01-01
978-83-7508-019-3
Monika Wyrwas-Wiśniewska
przyjaźń miłość kobieta

Piękna historia o kobietach, poruszająca, wciągająca. Będę wracać, choć gdzieś mi wsiąkła, tak to jest z pożyczaniem książek...

Ciepła i porywająca opowieść o prawdziwej kobiecej przyjażni na dobre i na złe Polecam.

Rzadko sięgam po przypadkowe książki. Staram się raczej odpowiednio je dobierać, by później nie przeżywać rozczarowania i nie męczyć powieści (zaliczam się do grona osób, które nie potrafią odłożyć nawet kiepskiej książki przed jej końcem). Ta technika sprawia, że rozczarowanie rzeczywiście spotyka mnie niezwykle rzadko. Jest też druga strona medalu, ponieważ uniemożliwia mi to znalezienie niepozornej perełki, o której nigdy nie słyszałam. Ostatnio odwiedzając bibliotekę pod wpływem impulsu wzięłam do ręki „Przyjaciółki od serca” . Ani okładka mi się nie spodobała, ani autorki dotychczas nie znałam, a i opis na okładce nie zrobił na mnie wielkiego wrażenie. Mimo wszystkich przeciwności zabrałam książkę do domu, by odkryć tajemnicę jej kart.

W powieści poznamy cztery zupełnie różniące się od siebie kobiety. Każda z nich jest w innym wieku, ma inny system wartości, inne przekonania. Abby jest gwiazdą telewizji, dzięki swej kreatywności stworzyła program telewizyjny z zupełnie codziennej czynności, mianowicie porządkowania. Jednak, gdy kobieta zarabia więcej od mężczyzny, może nie służyć to małżeństwu. I w ten sposób Abby musi poradzić sobie z małżeńskimi problemami, a zarazem próbować rozwiązać problemy córki Jess. Nie służą jej domowe kłótnie, przez co oddala się od rodziców, a sama nie potrafi poradzić sobie z typowo nastoletnimi problemami, które dotyczą chłopaków. Lizzie natomiast ma problem z wygospodarowaniem czasu dla siebie. Myśli o wszystkich innych, nawet o uczuciach byłego męża. Przez to nie potrafi być szczęśliwa i ułożyć sobie życia. Czwartą przyjaciółką jest Erin, która po wielu latach rozłąki z rodzicami, wraca do Irlandii. Gdy zachodzi w ciąże, postanawia odpuścić sobie bezcelowy gniew na rodzinę i próbuje odnowić kontakty z najważniejszymi ludźmi na świecie. Akcja powieści toczy się w niewielkim Dunmore, które postanawia odmienić wszystkie kobiety, znaleźć im sens życia i pokazać w życiu szczęście.

Powieść jest utrzymana w niezwykle ciepłym i przyjemnym klimacie, dzięki czemu czyta się ją szybko i lekko. Przyjaciółek jest aż cztery, więc książka do najcieńszych nie należy. W końcu musimy poznać niezwykła historię każdej z nich. A może wcale nie aż taką niezwykłą? Powieść przedstawia zwykłe życie, jest realistyczna, a to sprawia, że czytelnik szybko zakochuje się w bohaterkach. Myślę, że każda kobieta znajdzie w którejś z przyjaciółek odrobinę siebie. Spędziłam z „Przyjaciółkami od serca” miłe wieczory. Cieszę się, że zabrałam tę niepozorną książkę do domu, bo przebiła niejedną młodzieżówkę, którą trzymam na półce.

Ciekawa, zawiera problemy z życia każdej z nas......

Ciekawa, zawiera problemy z życia każdej z nas......

wkońcu przeczytałam tą książke, męczyłam sie niesamowicie, jest nudna i monotonna, zakończenie niespecjalne, w niektórych momentach była nawet denerwująca, zdecydowanie najmniej mi sie podobała ze wszystkich książek tej autorki

Przewspaniała powieść o przyjaźni, sile uczucia,ale też o zdradzie , o przemijaniu. Niezwykle wzruszająca historia kobiet,ale nie tylko. Mężczyźni także mają swoje ważne miejsce w tej książce. Ta lektura pokazuje ,że kobiety wcale nie są idealne.

Dla mnie ta powieść to przesłanie ,żeby doceniać to co mamy. Szanujmy siebie nawzajem, wspierajmy tego kto nas potrzebuje i walczmy o siebie bo warto.

Niewyszukana okładka i, jak dla mnie, mdły tytuł pokazały mi jak pozory mylą i w mojej głowie echem odbiło się znane przysłowie - "Nie oceniaj książki po okładce"..
Niesamowicie autentyczne postacie które wykreowała w swojej powieści Cathy Kelly od razu zdobywają serce. Są to zwykłe - niezwykłe kobiety, z których każda wydaje się czytelnikowi bliska i znajoma. Razem z nimi przeżywamy sytuacje które przygotowało dla nich życie, zastanawiamy się nad wyborami i konsekwencjami tych decyzji. A autorka nie pisze o łatwych sprawach. W historiach tych czterech bohaterek - Abby, Erin, Lizzie i Jess jest wystarczająco dużo miejsca by zastanowić się nad tym co znaczy dorastać, zdradzić, stracić, tęsknić, powrócić i odejść. Czym jest rodzina, życie z drugim człowiekiem, małżeństwo, rodzicielstwo, przyjaźń. To wszystko przecież jest naszą codziennością, a życie pisze różne, zaskakujące scenariusze których stajemy się bohaterami. Ale aby nimi być, aby zwyciężać, musimy zrozumieć jedną podstawową prawdę - nikt nie zmieni naszego życia za nas, to my musimy zrobić krok w przód i zacząć podejmować decyzje by żyć tak jak tego pragniemy głęboko w sercu, w zgodzie z samą sobą. Tego między innymi uczą się bohaterki "Przyjaciółek od serca". Polecam!

początek bardzo wolny...prawie spałam, potem było już. tylko lepiej. Zabawnie, ale i smutnie. Bardzo dobrze się czyta (jak się przejdzie początek)

Bohaterkami tej ciepłej i wciągającej powieści autorki bestsellera Zawsze i na zawsze są cztery bardzo różne kobiety z pięknego irlandzkiego miasteczka Dunmore. Pierwsza z nich Abby, robi karierę w telewizji - jej program o tym, w jaki sposób należy porządkować dom, ma coraz wyższą oglądalność, jednakże jej małżeństwo przechodzi kryzys. Lizzie ma czas dla wszystkich - dla swoich dorosłych dzieci, przyjaciół, nawet dla byłego męża Mylesa, tylko nie dla siebie. Jess, kilkunastoletnia córka Abby, zaczyna się bać, że nigdy nie znajdzie sobie chłopaka. Ostatnią z przyjaciółek jest Erin, mężatka, która wraca do Irlandii po ośmiu latach spędzonych w Chicago. Ale czy uda jej się stawić czoło swej przeszłości? Kiedy całe Dunmore dotyka potworna tragedia, wszystkie cztery kobiety na nowo odkrywają sens życia i wartość łączącej je przyjaźni.

Świetna książka o życiu,przyjaźni i rozterkach.Warto przeczytać i zastanowić się nad przemijaniem.

• Obyczajowe
  • ꜜ Sprzedane/wymienione