Straceni

2010-07-15
978-83-61386-04-9
Bartosz Czartoryski
thriller powieść amerykańska

Okładka książki Lśnienie w ciemności. Dla uczczenia dwudziestolecia Lilja’s Library Clive Barker, P. D. Cacek, Ramsey Campbell, Richard Chizmar, Brian Keene, Jack Ketchum, Stephen King, Stewart O'Nan, Edgar Allan Poe, Kevin Quigley, Bev Vincent
Lśnienie w cie... Clive Barker, P. D....
Okładka książki Zaburzenia snu Jack Ketchum, Edward Lee
Zaburzenia snu Jack Ketchum, Edwar...

Było interesująco i mroczno do pewnego momentu. Potem autor troszkę przeholował, ale jako całość może być.

,,Straceni" to kolejny mocny horroru z pod ręki Jacka Ketchuma. Historia o tym jak z pozoru niewinny wypad trójki przyjaciół zakończył się tragicznie. Jennifer i Tim nie zdawali sobie sprawy jak zwykły wypad z kumplem na kemping nad zbiornikiem Turnera zakończy się kilkoma strzałami wycelowanymi w dwie przypadkowe dziewczyny które znalazły się w złym miejscu i czasie a co najgorsze, ich życia skrzyżowały się w tym najgorszym z możliwych czasów z życiem Raya Pye. Jack Ketchum jak mało kto potrafi w tak dosadny sposób budować mroczny klimat w swoich powieściach. ,,Straceni" zdecydowanie są dobrze napisane jednak ciężko nie oprzeć się wrażeniu że w tym przypadku autor starał się przedłużyć historie wykorzystując do tego tworzenie nowych postaci z ich problemami która do całej opowieści nie wnoszą za wiele oraz zdecydowanie za dużo w niej jest momentów które całkowicie są bezsensowne. Jednak pomimo tych wad można spokojnie podpisać się pod słowami samego Stephena Kinga ,,Kto jest tym najbardziej przerażającym człowiekiem w Ameryce? Prawdopodobnie Jack Ketchum".

Dobre to. Polecam Jacka z premedytacją

Dobre to. Polecam Jacka z premedytacją

Powieść pełna przemocy, drastycznych opisów, epatująca okrucieństwem i wulgaryzmami, co jest charakterystyczne dla Jacka Ketchuma. Sięgnęłam po nią zaraz po przeczytaniu "Dziewczyny z sąsiedztwa" tegoż autora (tu przynajmniej fabuła była spójna, bez zbędnych wątków i bohaterów).
Powieść "Straceni" zaczyna się z przytupem, ale wkrótce pojawią się problemy warsztatowe:
- brak pomysłu na dobrą, emocjonującą fabułę,
- mnożą się wątki, ważne i nieważne,
- pojawiają bohaterowie ważni i bez znaczenia, aby tylko zagmatwać fabułę,
- każdy bohater drugoplanowy ma jakiś osobisty problem, z którym jesteśmy szczegółowo zapoznawani, co jest zbędne i odciąga od najważniejszego wątku, jakby autor nie mógł się zdecydować jaki rodzaj powieści ma napisać,
- oprócz tego czytelnik dowiaduje się jak przebiega oswajanie zdziczałego kotka, pielęgnowanie ogrodu i prowadzenie hotelu😡!?
Wreszcie, gdy ma się już dosyć czytania tej powieści, pojawia się wątek związany z zamordowaniem żony Polańskiego i coś w końcu zaczyna się dziać.
Dla mnie trudne do przyjęcia, jest to, że autor zakłada, iż jego negatywni bohaterowie są potworami i nie mają żadnych ludzkich cech, wątpliwości, czy nawet minimalnych wahań oraz szans na poprawę. A przecież nawet najgorszy drań ma w sobie jakieś ludzkie cechy.
Uważam, że literatura powinna kierować się lepszymi przesłankami i kreować inne przesłania.
A co tutaj mamy?
Ostatecznie, sadystyczny psychopata trafia na innego wariata, ale o odmiennych upodobaniach. Chociaż przyznam, że koniec powieści rozbawił mnie przewrotnością, Rayowi się to po prostu należało.
Może za jakiś czas dam temu pisarzowi jeszcze jedna szansę.

-...

Książka zaczęła się ciekawie, potem masło maślane przez 7/8 treści. Końcówka taka sobie. Generalnie jestem mega zawiedziona, liczyłam na coś mocniejszego, a tu takie popłuczyny.

B.dobra!

B.dobra!

W tej książce od początku wiadomo kto zabił . A ponieważ jest psycholem , zrobił to bez powodu . Od tamtych wydarzeń minęły cztery lata , a sprawa dalej figuruje w rejestrach policyjnych jako nierozwiązana z braku dowodów . Problem w tym , że śledczy są przekonani , że wiedzą kto to zrobił , ale poszlaki i domysły , nie mają żadnej wartości dla sądu .
Detektyw Schilling postanawia sprowokować psychopatę do przyznania się do winy lub przynajmniej do popełnienia jakiegoś błędu . O tym co z tego wynikło dowiecie się z tej powieści .
W tej książce podoba mi się jej odbiegająca od sztampy konstrukcja fabuły , świetnie scharakteryzowane postaci i zaskakujący rozwój sytuacji . Jest też wiele scen przemocy i to już mniej mi się podoba , chociaż wiem , że opisanie tych wydarzeń tego wymaga .
Oczywiście polecam "Straconych" jako dobrą i wciągającą powieść , ale tylko czytelnikom o mocnych nerwach .

Detektyw Schilling...

Jak zwykle u Ketchuma bardzo dobrze.

Jak zwykle u Ketchuma bardzo dobrze.

Świetna książka a koniec to istna masakra. Zdecydowanie jedna z mocniejszych książek Ketchuma. Polecam wszystkim którzy mają mocne nerwy.

Brutalna historia, która uświadamia nam, że psychopaci są wśród nas. Słuchało się dobrze, historia wciąga pomimo wulgarności.

• Horror