Udręki pewnej kasjerki

2010-02-01
978-83-929512-7-8
Wanda Jelonkiewicz
kasjerka ironia

Śmiech przez łzy; opowieść o tym jak krzyk dziecka przenosi do innego wymiaru pamiętam do dziś.

Strata czasu. Bez polotu, nie ciekawi, a użalanie się autorki na swoją, można pomyśleć, najgorszą pracę na świecie, irytuje już po chwili. Sama od lat jestem kasjerką i to nie jest żadne Auschwitz - praca jak każda inna, ma swoje zalety i wady. Czy wymaga "aktorstwa" i uprzejmości wobec klientów, którzy są niegrzeczni? Tak. Czy wiele osób myśli, że jesteś idiotką bez matury ledwo umiejącą dodawać liczby? Tak. Czy masz obowiązek pozwalać się poniżać? Oczywiście, że nie. To nie jest niewolnictwo, tylko zwyczajna praca.

Dobra książka napisana w stylu raczej poradnika albo przewodnika po życiu kasjerki sklepowej. Ciekawe, ale jednak nie za bardzo dosadne, obrazowe ale jednak trudne w odczytaniu, dobre pokazanie realiów ale jednak nie polskich.

Świetna książka ale dla czytelnika francuskiego

Świetna książka ale dla czytelnika francuskiego

Czasem idę do biblioteki i najzwyczajniej w świecie przeglądam sobie książki, ot tak nie szukając niczego konkretnego. Uwielbiam takie "wypady" do biblioteki, bo zawsze coś znajdę ciekawego. Tym razem znalazłam "Udręki pewnej kasjerki". Ta cieniutka książka jest do przeczytania właściwie w jeden, dwa wieczory. To zebrane zapiski z bloga, którego prowadziła sama Autorka. A dotyczą one pracy kasjerki, głównie w supermarketach. Może to nie jest literatura wysokich lotów, ale ja też nie lubię takich określeń. Ja bardziej ujęłabym to jako lekturę dość specyficzną, ale jednak wartą przynajmniej zerknięcia na nią na chwilkę. Przede wszystkim, aby spojrzeć na ten temat z innej niż dotychczas perspektywy. Zawsze bowiem idziemy do sklepu i nie zastanawiamy się kto siedzi po drugiej stronie, często nawet możemy nie zobaczyć, że to też drugi człowiek, który jest zmęczony, może źle się czuć lub chociażby nie ma przysłowiowego humoru. Wiele osób idąc na zakupy do sklepu najzwyczajniej w świecie traktuje kasjerkę jak automat. Czy nie słyszeliście chociażby raz pytania: "czy jest pani otwarta?" Totalnie bezosobowo. A niejednokrotnie ta kasjerka to wykształcona, inteligentna osoba, a teraz zmuszona do wykonywania pracy za naprawdę marne (powiedziałabym nawet żenujące) grosze. A pomimo to, że codziennie spotyka się z wieloma mało grzecznymi klientami, ona musi i ma obowiązek zawsze ładnie się uśmiechać i grzecznie odpowiadać na wszystkie, nawet najgłupsze pytania. Do tego wielu z ludzi (a spotkałam się już z tym nie raz, nawet na swojej własnej skórze) ma głupi zwyczaj klasyfikowania ludzi poprzez pryzmat wykonywanego przez nich zajęcia i wykonywanej pracy. A przecież każdy z nas jest takim samym człowiekiem, czuje i myśli niezależnie od tego gdzie pracuje. To, że wykonuje mniej intratne czy prestiżowe zajęcie niż inni, nie oznacza, że jestem gorszym człowiekiem.

Fajna książka, żrtobliwie napisana fajnie się czyta o zyciu "kasjerki" supermarketu :)

2077

Cała moja praca streszcza się w tej książce. Godziny usługiwania klientowi, żeby potem usłyszeć 'to ja dziękuje, zastanowię się'. I kurde składaj te piżamy z powrotem do kartonika. Lubię ten humor - ironia, komedia, groteska, czy co tam jeszcze jest. Plus to to, że książka właściwie nie jest powieścią, a poradnikiem. CO I JAK.

I chociaż podobała mi się bardzo, to brakuje mi w tym dziele jednej rzeczy. Czasem zdarzają się klienci, którzy zajmą ci godzinę, półtorej i wywalisz połowę towaru na ladę, i znajdziesz tą koszulę, którą kupią... A za dwa dni wrócą i usłyszysz "Ta koszula, którą u Pani kupiłam jest świetna, bardzo dobra". Okazuje się, że praca ma sens - jeśli ktoś ją uszanuje :)

I chociaż podobała mi się bardzo, to brakuje...

Śmiałam się... ale też płakałam ponieważ sama jest kasjerką i sama miałam podobne przeżycia... Książka absolutnie dla każdego, uświadamia że za kasą też pracują ludzie a nie wszyscy o tym wiedzą.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo przyjemna, momentami zabawna książka - opisująca punkt widzenia ze stanowiska sprzedawcy/kasjera. Bardzo znajome spostrzeżenia jeśli się zna typ takiej pracy.. a nie zawsze jest ona lekka i przyjemna ale nudna jak widać też nie hehehe :) Polecam !

Książka świetnie pozwala spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość innym okiem... ludzi "niezauważalnych" od których zawsze się wymaga i nie do końca szanuje. Moja wpojona przez rodziców empatia nie pozwoliła przejść obok tego teksu obojętnie. Polecam przeczytać w chwili gdy ma się ochotę na coś lekkiego.

Autorka opisuje zawód kasjerki w sposób zabawny, jednak podszyty ironią, a w głębi kryje się żal, frustracja i zmęczenie. Przeczytajcie i zastanówcie się jakie jest wasze zachowanie przy kasie...

• Literatura zagraniczna
  • Literatura obca