Obrona Sokratesa

Platon Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Wielkie dzieła filozoficzne filozofia, etyka
Ἀπολογία Σωκράτους
2007-11-01
Władysław Witwicki
Wielkie dzieła filozoficzne
Filozofia klasyczna grecka platonizm Sokrates

Forma dialogu jest niesamowita, bardzo przyjazna w odbiorze dla osób zaczynających przygodę z filozofią. Polecam.

Niestety nie posiadam tej książki, ale z pewnością wolałabym inne wydanie i tłumaczenie. Może kiedyś nabędę.
Dlaczego 10* ?. Bo Platon wielkim filozofem był, a Sokrates jeszcze większym. Bo tekst, który przetrwał tyle lat i w którym można znaleźć tyle odniesień do współczesności naprawdę zasługuje na maksymalną ocenę. Czas to jest najlepszy weryfikator. Wg mnie wszystkie...

Przygodę z filozofią najlepiej zaczynać od "początku" - czyli od Sokratesa i Platona.

TO KSIĄŻKA Z MOJEJ LISTY "MUST SEE" POLECAM KAŻDĄ KTÓRA NA NIEJ JEST

All time classic. Czytać, czytać ;)

Kto ocenił „Obronę Sokratesa na 3”?...

Masakryczne tłumaczenie w przekładzie Kozłowskiego. Niby obrona a trzeba było rozkładać to na czynniki pierwsze niczym podręcznik do astrofizyki z elementami fizyki kwantowej.

Jak się ocenia dzieła filozoficzne?
Książka jest dobra, po prostu. Za to pod kątem dzieła filozoficznego, nie mam pojęcia co można by jej wystawić. A raczej co mógłby jej wystawić przeciętny obywatel. W końcu Platon to Platon tak?

Platon pisze o Sokratesie.
Krótkie, dosadne dzieło, które skłania do przemyśleń, innymi słowy "facet ma gadane".
Oczywiście polecam

audiobook z Wolne Lektury, czyta Andrzej Chyra, tłum. Felicjan Antoni Kozłowski. Rewelacja, polecam!

Na początek chcę wszystkich zainteresowanych zaprosić na stronę wolnelektury.pl , po książki, które są dostępne w liczbie ponad 5000 egzemplarzy za darmo(bez zakładania konta).

Tego typu lekturę nie czyta się obojętnie, Platon świetnie przedstawił czystą, pełną i otwartą mowę Sokratesa podczas jego sądu. Uderzające jest dla mnie, że na koniec, w mowie do przyjaciół,...

Dyskusje

2 029