Obrona Sokratesa

Okładka książki Obrona Sokratesa
Platon Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Wielkie dzieła filozoficzne filozofia, etyka
46 str. 46 min.
2007-11-01
46 min.
Władysław Witwicki
Filozofia klasyczna grecka platonizm Sokrates

Absolutny must read zarówno dla filozofów, historyków jak i po prostu dla ludzi oczytanych. Świetna pozycja!

Studiowało się tą filozofię w sumie bodajże 6 lat, więc i troszkę filozoficznych książek się przeczytało. To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

10 gwiazdek, bo nie mnie oceniać Platona. Nie bez powodu jest to klasyka.
Nie jestem znawcą świata antycznego, jednak przedstawiona tu historia zmienia moją wyidealizowaną optykę starożytnej Grecji. A ponadto wniosek z tego taki, ze przez tysiące lat świat się zmienił ale ludzie już niekoniecznie.

,, Obrona Sokratesa '' była zdecydowanie ciekawym doświadczeniem. Po jej przeczytaniu pojawiło się we mnie wiele przemyśleń min. na temat sprawiedliwości, prawa i indywidualności jednostki.
Mimo swego wieku jej czytanie nie sprawiło mi większych trudności i byłam zainteresowana dalszym rozwojem wypadków.

Takiego tekstu na blogu nawet ja sama się nie spodziewałam - z literaturą klasyczną jakoś mi nie po drodze - jednak pan profesor u mnie na studiach kazał przeczytać, to i przeczytałam, a teraz mogę podzielić się z Wami wrażeniami :)

Trudno właściwie nazwać "Obronę Sokratesa" książką, jednak z braku laku wsadzam owo dzieło Platona do tej kategorii - jest to trochę...

Parafrazując: ,,Wiem, że nic nie wiem, a głupi tego nie wie dlatego jestem mądrzejszy niż on''.
Sokrates nie bał się śmierci, bo nie należy wg niego bać się nieznanego.

Dzieło Platona, który niejako relacjonuje mowę obronna Sokratesa. Jest to polski przekład, dostosowany do współczesnego języka, ale myślę że oddaje prawdziwy charakter tego dzieła. Po przeczytaniu miałem wrażenie, że dostałem do ręki książkę, która pochodzi od innej, nieznanej nam i dużo bardziej rozwiniętej cywilizacji. Nie możemy być kontynuacją cywilizacji w której żył...

Do myśli Sokratesa nie przykładałem niestety dużej uwagi podczas szkolnej nauki. "Obronę Sokratesa" Platona przeczytałem dopiero na studiach.

Dwie kluczowe rzeczy, które wyniosłem z tej książki to: konstruktywna krytyka demokracji ateńskiej oraz pytania Sokratesa stawiane ludziom o wysokiej pozycji społecznej (ale też innym, ogólnie wszystkim), przez co stał się...

Jedynym mankamentem tej książki może być trudność w odbiorze przez przeszły język. Ponadto uważam, że warto ją czytać regularnie, bo dzieło jest krótkie, a wyciągnąć prawd wiele można.

Książka w przejrzysty sposób pokazuje sposób prowadzenia dyskusji i stawiania niewygodnych pytań przez Sokratesa - uważanego za pierwszego wielkiego filozofa. Co ciekawe nie pozostawił on po sobie ani jednego dzieła pisanego, uważając, że znacznie lepiej może się wyrazić przez język mówiony i rozmowę. Na szczęście jego filozofię opisuje najbardziej znany uczeń jego szkoły -...

Sokrates to człowiek który przewyższa swoje czasy

2 339
  • Filozofia