Rodzic pod presją

Okładka książki Rodzic pod presją Aleksandra Żabicka
Okładka książki Rodzic pod presją
Aleksandra Żabicka Wydawnictwo: Samo Sedno poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Samo Sedno
2023-01-01
2023-01-01

Książka jest naprawdę użyteczna. W moim odczuciu rozdział o wartościach jest trochę słaby, ale reszta tego poradnika dla rodziców to majstersztyk. Książka oparta jest na założeniach terapii akceptacji i zaangażowania i stanowi świetne uzupełnienie pracy dwóch amerykańskich autorek pt. Radość rodzicielstwa.

Kiedy dowiedziałam się, że będę Mamą poza szokiem i przeogromnym szczęściem w głowie miałam miliony różnych myśli, a z oczu płynęły mi łzy. Przede wszystkim zastanawiałam się, czy sobie w ogóle poradzę? Czy będę dobrą Mamą? Zwłaszcza wracając myślami do mojego pokręconego dzieciństwa z lat 90-tych, które za żadne skarby nie było usłane różami...i rządziło się swoimi specyficznymi prawami. Poczułam ogromną presję także ze strony bliskich 🥺🥺🥺.
Rodzicielstwo to piekielnie trudna sprawa - zwłaszcza gdy budzisz się w nocy poraz milionowy, sprzątasz ze ścian rozciapane warzywa, których Twoje Dziecię za nic w świecie nie chce spróbować (i ma do tego prawo),próbujesz okiełznać kupę, która jakimś cudem thm razem nie zmieściła się w pieluszce (wybaczcie, musiałam 😉),albo walki z takim 3 lub 4 latkiem który słowo "nie" traktuje na równi ze słowem "czekolada" rzucając ponoć brzydkimi koszulkami i majtkami po całym domu, albo gdy próbujesz przejść przez pokój nie stawiając stopy na kolejnym nie posprzątanym klocku 😉. To tylko przykłady - te sytuację nie są złe, bo to przecież etapy rozwoju 🙌 ale między nami potrafią napsuć nam krwi od czasu do czasu 😉.

Jestem na świeżo po lekturze i wiem, że ta książka powinna być darowana rodzicom po porodzie, albo na początku ciąży! Poważnie! To lek na każde zło! Parokrotnie płakałam, bo widziałam w tekście siebie i swoje zachowanie, które odziedziczyłam po bliskich, którzy mnie wychowywali lata temu...jakie błędy popełniali i wiem, że nie chce ich popełniać. Chcę być dobrą Mamą, zrozumianą Mamą i mieć w pełni szczęśliwe dziecko, które zawsze będzie wiedziało, że jestem obok...że zawsze przytulę, pomilczę i ze wszystkich sił będę wspierać ❤️.

Techniki ACT (akceptacji i adaptacji) pomogą:
- uporać się z własnymi emocjami i myślami, które nie będą odpowiednim rozwiązaniem kłopotów...
- nauczą stawiać granicę, które będą najlepsze dla Was i waszej rodziny bez względu na opinie innych...
- wesprzeć rozwój i samodzielność dziecka poprzez aktywną motywację

Dziękuję za tę książkę @wydawnictwosamosedno ❤️ i @actowa_mama ❤️ dzięki której moje emocje ostygły, a ja jestem pełna pozytywnych myśli na przyszłość 🌷

• Psychologia i rozwój osobisty (książki które posiadam)
  • Psychologia - wychowanie
  • Recenzenckie
  • .2023
  • Psychologia/poradniki
  • Biblioteka Pedagogiczna
  • Posiadam w domowej biblioteczce

Dodaj cytat z książki Rodzic pod presją