Okładka książki Przewodnik łowcy i zbieracza po XXI wieku. Ewolucja i wyzwania współczesnego życia Heather Heying, Bret Weinstein
Heather HeyingBret Weinstein Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
A Hunter-Gatherer's Guide to the 21st Century
Zysk i S-ka
2023-09-19
2023-09-19
Jacek Spólny

Okładka książki A Hunter-Gatherers Guide to the 21st Century Heather Heying, Bret Weinstein
A Hunter-Gathe... Heather Heying, Bre...

Aktywizator se... Małgorzata Brzezińs...
Okładka książki Narcystyczna osobowość naszych czasów W. Keith Campbell, Carolyn Crist
Narcystyczna o... W. Keith Campbell, ...
Okładka książki Ból emocjonalny. Strategie i ćwiczenia, dzięki którym przezwyciężysz cierpienie psychiczne Patrick Fanning, Matthew McKay, Patricia Zurita Ona, Erica Pool
Ból emocjonaln... Patrick Fanning, Ma...
Okładka książki Kontrola umysłu metodą Silvy. Odkryj niezwykłe możliwości swojego mózgu Philip Miele, José Silva
Kontrola umysł... Philip Miele, José ...
Konceptualizac... Małgorzata Łysiak,&...
Okładka książki Dlaczego narody przegrywają Daron Acemoglu, James A. Robinson
Dlaczego narod... Daron Acemoglu, Jam...

Dynamicznie, bogate w bodźce, zmieniające się środowisko, postęp technologiczny oraz globalizacja to czynniki towarzyszące ludzkości już od dawna. Heather Heying, Bret Weinstein - małżeństwo amerykańskich biologów - w książce „Przewodnik Łowcy i zbieracza po XXI wieku” (wydawnictwo Zysk i S-ka) z biologicznego punktu widzenia starają się odpowiedzieć na pytanie, w jakim stopniu nowoczesny świat wpływa na funkcjonowanie człowieka. Książka jest jedną z wielu poruszających temat odnajdywania się człowieka we współczesnej rzeczywistości. Spośród nich wyróżnia się jednak tym, że kompleksowo wprowadza czytelnika w historię ewolucji genetycznej i kulturowej oraz przeprowadza przez różne obszary życia od strony naukowej. Objaśnia dysonans pomiędzy naszymi biologicznymi uwarunkowaniami a otaczającym nas światem.
Celem przyświecającym autorom jest przybliżenie czytelnikowi problematyki współczesnych chorób cywilizacyjnych oraz obnażenie wad zachodniego sposobu życia. Heather Heying i Bret Weinstein dokładnie opisują dziedzictwo kulturowe i biologiczne ludzkiego gatunku, posługując się mnogimi przykładami, konotacjami historycznymi i biologicznymi omawiają kluczowe obszary życia ludzkiego takie jak sen, seks, edukacja, rodzina odżywianie czy medycyna. Początkowe rozdziały, poświęcone tematom raczej fizjologicznym niż kulturowym, napisane są w formie recenzji i podsumowania przytaczanych przez autorów badań naukowych. Jednak wraz z zagłębianiem się w tematy bliżej powiązane z kulturą i społeczeństwem (takie jak edukacja czy życie partnerskie),tekst przybiera formę opiniotwórczą. Choć autorzy nadal przytaczają różnorodne podstawy naukowe, to podczas lektury odniosłam wrażenie, że odrzucają wiele z nowoczesnych rozwiązań (jak np. aplikacje randkowe) bez podawania konkretnego powodu.
Wśród recenzentów częstym powodem negatywnych opinii okazał się brak kompleksowego opracowania różnorodnych aspektów współczesnego systemu oraz duża ogólność omawianych tematów. W moim odczuciu jednak nie jest to żadna ujma. Książka skierowana jest do czytelników dopiero poznających zagadnienia ludzkich uwarunkowań biologicznych w naszej współczesności. Napisana przyjemnym i przystępnym językiem, przytacza jedynie wiedzę kluczową do zrozumienia omawianych zagadnień, nie chcąc przytłoczyć czytelnika skomplikowaniem treści.
„Przewodnik łowcy i zbieracza po XXI wieku” nakłania czytelników do dokładnego przyjrzenia się otaczającemu ich światu oraz zachęca do samodzielnych obserwacji jego niespójności z naturalnymi potrzebami człowieka. Przedstawiając współczesne bolączki zachodniego świata na tle uwarunkowań biologicznych autorzy pozwalają poszerzyć perspektywę i spojrzeć krytycznym okiem na pozorny dobrobyt współczesnej rzeczywistości.
Polecam tę książkę każdemu zainteresowanemu dyskusją nad ułomnościami zachodniego świata oraz każdemu gotowemu do podjęcia polemiki z dość jednostronną, krytyczną perspektywą Heather Heying, Bret Weinstein.
Barbara Ornat

Wbrew tytułowi - sugerującemu jakieś inne ujecie niż standardowe - to najzwyklejsza książka o człowieku w kontekście ewolucji. Podobna do całej kupy książek, które wcześniej już czytałam na ten temat, nic nowego się nie dowiedziałam, żadnej wiedzy z "frontu" nauki i najnowszych odkryć

„Odmieniliśmy kulę ziemską i staliśmy się zagrożeniem dla planety, od której cały czas całkowicie zależymy.”

Nie ulega wątpliwości, że stworzony przez człowieka współczesny świat cechuje się wieloma doniosłymi i znaczącymi zaletami, ale równocześnie wiąże się z poważnymi zagrożeniami dla cywilizacji. Postindustrialne społeczeństwo, technologicznie zaawansowane, z zorientowaną na postęp kulturą, nie radzi sobie z dotrzymywaniem kroku tempu różnorodnych globalnych zmian. Postęp rozwoju myśli i kreatywności przebiega znacznie szybciej niż ewolucja naszych organizmów przystosowania do nowych warunków środowiskowych. Obserwujemy niesynchronizowanie mózgu, ciała i systemów społecznych, z impetem transformacji. Pęd przekształceń przekracza zdolności poznawcze. Rodzi się dysonans poznawczy i często nie dajemy sobie rady. Autorzy, biolodzy ewolucyjni, omawiają w publikacji największe problemy naszych czasów. Nie posługują się ograniczającą i dzielącą perspektywą polityczną, lecz neutralną szeroką perspektywą ewolucji (adaptacyjnej, kulturalnej i genetycznej),udowadniającej, że jako gatunek znajdujemy ratunek w przystosowaniu dzięki odkryciom i innowacjom .

Kontakt umysłów leży u podstaw sukcesu ludzkości. Teoria umysłu, uzupełniające się talenty, pomysły i wizje jednostek, doświadczenie i intuicja, tworzą innowacje dla grup. Najlepsze i najprzydatniejsze urzeczywistniają się w formie świadomości zbiorowej, nawyków, tradycji, a ostatecznie kultury. Heather Heying i Bret Weinstein przybliżają paradoks ludzkiej niszy (oraz narzędzia),a właściwie stwierdzenie, że niszą człowieka jest zmienianie nisz. Dla pełnego zrozumienia poruszanych zagadnień w wyśmienitej i skondensowanej formie, uzupełnionej przejrzystymi schematami, zaglądają w głęboką przeszłość gatunku ludzkiego, dotykają aspektu balansu między panowaniem ekologicznym a konkurencją społeczną. Wykazują, że zdolności sensoryczne i fizjologia zależą od różnic doświadczenia i otoczenia, a nie od genetyki. Przykładowo współcześnie mieszkańcy miast doświadczają zmiany sfery wizualnej. Atrakcyjnie przedstawiają kontrast między pradawnością o obecnością, wpływem na nasze postrzeganie i zanik określonych zdolności. Żałuję, że nieco pobieżnie przyglądają się słabościom służby zdrowia, skoncentrowanej na objawach i zyskach, a nie szukaniu przyczyn, uwzględniania jednostkowego zróżnicowania i nieociągania się z przyjęciem myślenia ewolucyjnego.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2023/10/przewodnik-owcy-i-zbieracza-po-xxi-wieku.html

Zapraszam na recenzje książki, która została wydana nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka, któremu serdecznie dziękuję za egzemplarz książki do recenzji w ramach współpracy barterowej.
Uwielbiam takie książki, niepozorne- które pod bardzo prostą okładka kryją w sobie całą masę wiedzy, wartej poznania i przeczytania.
Taka jest właśnie pozycja Przewodnik łowcy i zbieracza, w której zobaczymy świat opisany przez parę biologów ewolucyjnych, którzy postanowili spojrzeć na nasze życie i jego problemy od strony naukowej.
Tak krok po kroku przejdziemy przez tematy takie jak seks, bezsenność, problemy w związkach ... spojrzymy na nie od strony naukowej ale również od strony świata, który napędza ich powstawania. Problemy te bowiem powstają najczęściej przez współczesny świat i jego nowe poglądy, które nie zgadzają się z naszymi pradawnymi przyzwyczajeniami.
Książka jest z pewnością warta przeczytania i zasługuje na chwile uwagi. Bardzo dużo dobrych przykładów i spostrzeżeń, które otworzą nam oczy na niektóre tematy i pozwolą spojrzeć inaczej na świat. Z pewnością skłania do własnych przemyśleń a to bardzo lubię i cenię. Ponadto napisana jest w sposób zrozumiały i przyjemny w odbiorze co ułatwia zagłębianie wiedzy i tematu. Polecam

Taka jest właśnie pozycja Przewodnik łowcy i zbieracza, w...

PRZEWODNIK ŁOWCY I ZBIERACZA PO XXI WIEKU, to książka, która zdecydowanie zasługuje na lepszą okładkę. Gdybym nie przeczytała o czym jest i nie lubiła sięgać po tę tematykę, po prostu nie zwróciłabym na nią uwagi - a to byłby duży błąd. Uważam, że jest to jedna z ciekawszych książek, które jednocześnie opisują nasze dziedzictwo kulturowe i biologiczne - jak i obnażają choroby świata współczesnego, błędy w myśleniu i rozumieniu podstawowych zjawisk taki, jak np. sen, edukacja, czy seks.
Małżeństwo biologów ewolucyjnych Heather Heying i Bret Weinstein odznaczają się dużą odwagą, ale i rozsądkiem. W sposób bardzo kulturalny, fachowy, naukowy - z podawaniem przykładów, powodów, skutków i konotacji historycznych tłumaczą szaleństwo współczesnego świata i to, jak ów szaleństwo wpływa na zdrowie ludzi.
Sen np. lubi ciemność - a teraz znajdźmy w nocy, w mieście NOC... światła wszędzie, jarzące się i mrugające reklamy - czyż to nie jest przepis na bezsenność? A szkolnictwo? Sterylne sale, a w nich, w wymierzonych odległościach, praktycznie nieruchomi, rzadko się odzywający uczniowie... czy tak wygląda nauka? Czego dziecko nauczy się w takim środowisku? A związki? O jakich marzymy? Czy marzymy i pragniemy miłości? Bo jeśli tak, to dlaczego promuje się w kinie, w książkach, w sieci związki bez zobowiązań? Czy takie związki są korzystne dla nas i czy nas uszczęśliwiają? I dla kogo są korzystniejsze? Dla kobiet, czy dla mężczyzn? A może ta "kultura" promuje królów i chamów?
Jednak nie są to filozoficzne pogadanki, a naukowe rozważania, podparte doświadczeniem milionów lat... od chwili, gdy życie się narodziło, idąc przez czasy, gdy człowiek stał się Człowiekiem. Każdy rozdział kończy tzw. POWIĘKSZENIE, które niezwykle przejrzyście podsumowuje to, co przeczytaliśmy, a historia prywatnych zmagań pary autorów jest tyle co inspirująca, to też oburzająca i świadczy o tym, że współczesny świat ma niewiele wspólnego z wolnością słowa i tolerancją.
Książkę bardzo polecam. Znalazłam w niej całą masę ciekawych spostrzeżeń, doświadczeń, spraw do przemyślenia i wskazówek, które pozwalają spojrzeć na wiele palących tematów z nieco innej, może mniej popularnej perspektywy.

człowiek współczesny - człowiek dziwny
Wydawnictwo Zysk i S-ka
egzemplarz recenzencki

• Socjo
  • Legimi fakt
  • Wishlist
  • LEGIMI
  • NAUKI SPOŁECZNE (PSYCHOLOGIA, SOCJOLOGIA)