Okładka książki The Coming Wave: Technology, Power, and the Twenty-first Century's Greatest Dilemma Mustafa Suleyman
Mustafa Suleyman Wydawnictwo: self-publishing popularnonaukowa
popularnonaukowa
self-publishing
2023-09-05
2023-09-05
technologia sztuczna inteligencia literatura faktu popularnonaukowa

Okładka książki Nadchodząca fala. Sztuczna inteligencja, władza i najważniejszy dylemat ludzkości w XXI wieku Michael Bhaskar, Mustafa Suleyman
Nadchodząca fa... Michael Bhaskar, Mu...

Sztuczna inteligencja to temat, który wzbudza obecnie mnóstwo emocji. Nie da się ukryć, że AI jest narzędziem znacznie ułatwiającym życie na wielu jego płaszczyznach. Jednocześnie jej błyskawiczny rozwój rodzi szareg zagrożeń, a ponadto nie ustaje dyskusja dotycząca kwestii wykorzystania własności intelektualnej. Suleyman i Bhaskar rozkładają na czynniki pierwsze niebezpieczeństwa, które niesie za sobą nadchodzącą fala nowoczesnych technologii z AI na czele.

Przyznam szczerze, że mam z tym reportażem problem. Sam tytuł i tematyka intrygują, są zapowiedzią ważnej i potrzebnej w obecnych czasach dyskusji. Nie mogę się z tym nie zgodzić – dyskusja dotycząca AI jest potrzebna. Mam jednak wrażenie, że autorzy za bardzo skupili się na zagrożeniach, co było dla mnie podczas lektury dość przytłaczające. Nieraz wspominali o tym, jak wiele zyskaliśmy dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji, aby za chwilę znów przejść do niebezpieczeństw nadchodzącej fali. Poza tym miałam wrażenie, że wiele wątków się powtarzało, a ciekawe przykłady, po które sięgali autorzy, nie zostały wystarczająco rozwinięte.

Nie mogę powiedzieć, że była to zła książka, bo ma też ona swoje mocne strony. Jej zaletą jest z pewnością to, że osoby niezorientowane w temacie mogą się z niej naprawdę dużo dowiedzieć. Lektura „Nadchodzącej fali” otwiera oczy na ogromny wpływ AI i innych nowoczesnych technologii na nasze życie obecnie i w najbliższej przyszłości. Kilka rozdziałów czytałam z naprawdę dużym zainteresowaniem – zwróciły moją uwagę na istotnie kwestie, o których na co dzień zupełnie nie myślałam. Książka może też sprowadzić na ziemię wiele osób podchodzących do tematu AI bez żadnych refleksji.

To reportaż poparty wieloma latami doświadczenia w branży nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji. Argumenty, które przytaczają autorzy wypływają z wnikliwej obserwacji, dociekliwości i głębokiego zainteresowania tematem. Tego głosu nie można lekceważyć, jednak jeśli zdecydujecie się na lekturę, to należy podejść do niej z chłodną głową, aby nie popaść w skrajny pesymizm.

Ta książka to moje największe rozczarowanie ostatnich lat. Tak wiele dobrego o niej słyszałem tuż po wydaniu angielskim i tak bardzo nie mogłem się doczekać polskiego przekładu, że większość książki czytałem w oryginale. Jednak w miarę postępu czytania książka coraz bardziej mnie męczyła. Nie tylko językiem który jest niezwykle sztuczny i bardziej przypomina obcowanie z ChatGPT niż z człowiekiem. Męczyła mnie tym na co narzeka większość osób w innych komentarzach - powtarzalnością, zupełnie niepotrzebnym powracaniem do tego samego wątku a pod koniec - nawet wielokrotnym używaniem tych samych stwierdzeń jakby autor robił copy-paste... Druga sprawa, że po przeczytaniu nadal nie mam jasności co do przekonań autora w opisywanej tematyce. Momentami miałem wrażenie, że napisał ją absolutny technologiczny konserwatysta przerażony stworzeniem AI, w innych miejscach dało się wyczuć zafascynowanie możliwościami jakie daje szybki rozwój sztucznej inteligencji. W jednym rozdziale autor pisze, że "tej fali nie da się zatrzymać" - a w innym, że konieczne jest szybkie stworzenie ogólnoświatowego moratorium w celu powstrzymania dalszego rozwoju AI w takiej formie jak się to obecnie odbywa...
Książka jest nie tylko pełna sprzeczności i pisana nużącym moralizatorskim językiem - jest również bardzo przerośnięta. Wszelkie wątpliwości, doświadczenia i przemyślenia autora można było bez najmniejszego problemu zebrać w publikacji o połowę mniejszej. Wygląda jakby po raz kolejny w ostatnich latach najwięcej do powiedzenia w sprawie objętości miał wydawca a nie autor, który na siłę próbuje dogenerować brakujące strony.
Jednak pomimo wszystkich wyżej wymienionych uwag i zastrzeżeń, uważam że książka jest ważna, porusza tematykę niezwykle aktualną a autor jest niekwestionowanym autorytetem w tej dziedzinie. Warto po nią sięgnąć i przebrnąć choćby do połowy aby zdać sobie sprawę z tego gdzie jesteśmy, co nas czeka i co może pójść "nie tak" podczas niedawno rozpoczętej najnowszej rewolucji przemysłowej

Technologia to coś co otacza ludzkość od wielu stuleci i coś co my tworzymy od wielu stuleci. To coś co nas napędza, motywuje, pozwala na rozwój cywilizacji, ale ostatnio zaczyna niepokoić. Ale czy jest się czego bać? A może należy pokładać w niej nadzieję?

Autor na początku przedstawia nam historię cywilizacji i jej związku z postępem technologicznym. Pozwala zdać sobie sprawę z tego, że pewne rzeczy kiedyś były postępem, a teraz uważamy je jako oczywiste (np. samochody, latanie samolotami, telefony). To samo może być ze sztuczną inteligencją. Może być jednak przyczyną znacznie gorszych rzeczy.

Jest tutaj poruszony temat, który przemówił do mnie jak żaden inny. A mianowicie autouzupełnianie. Przy lekturze tej książki zdałam sobie sprawę, że kiedy piszę do znajomych, telefon sam podpowiada jakie powinno być kolejne napisane przeze mnie słowo. To właśnie wytwór sztucznej inteligencji, która cały czas uczy się naszego języka i składni.

Ta książka to reportaż totalny. Najlepszy jaki czytałam w tym roku. Mocno uderza w aktualny świat, sytuację ludzi, a także w nasze obawy. Genialnie napisany, przejrzysty, zrozumiały, nie ma tu żadnego przypadkowego słowa. Otwiera oczy na to jak technologie na nas wpływały i jak mogą wpłynąć, a przede wszystkim odpowiada na pytania czy ten bardzo szybki ostatnimi czasy postęp jest dla nas bezpieczny i nam sprzyja. Najlepiej oddaje to cytat: „Prostym narzędziem takim jak nóż można posiekać cebulę lub dokonać masakry”. I taka jest sztuczna inteligencja.

Jeśli tylko AI i jej przyszłość Was interesuje, ogromnie polecam Wam tę książkę! Okładkowe sroki też będą zadowolone 🤩

Mustafa Suleyman, obecny dyrektor naczelny Microsoft AI, założyciel DeepMind, brytyjskiego przedsiębiorstwa zajmującego się sztuczną inteligencją, pokusił się o napisanie książki, która miała uzmysłowić ludziom zagrożenia i możliwości związane ze zbliżającą się falą nowych technologii opartych na sztucznej inteligencji - AI - i biologii syntetycznej. O książce “Nadchodząca fala. Sztuczna inteligencja, władza i najważniejszy dylemat ludzkości w XXI wieku” dość szybko zrobiło się głośno, osiągnęła ona tytuł bestsellera, a teraz, dzięki odwadze imprintu Szczeliny, i polscy czytelnicy mają szansę zapoznać się z tą głośną pozycją. Suleyman, mimo oczywistej ogromnej wiedzy, napisał książkę skierowaną do czytelnika, którego wiedza na temat AI w szczególe, a współczesnego świata technologii w ogóle, nie jest zbyt rozległa. Do czytelnika, którego ominęła gorączka dotycząca sztucznej inteligencji i osiągnięć związanych z nią, który nie ma większej świadomości na temat dokonań współczesnej techniki i biotechnologii. Język, którym posługuje się Suleyman jest prosty, zrozumiały, nie ma w nim masy obcych zwykłemu zjadaczowi chleba terminów, co sprawia, że książka jest niezwykle przystępna i łatwa w odbiorze, a fakt, że jest dość solidnie napakowana arcyciekawymi faktami sprawia, że czytanie jej idzie dość sprawnie. Niestety książka ma też swoje wady, które utrudniały mi jej odbiór. Największą wadą jest chaos, przegadanie i powtarzanie informacji. Mam wrażenie, że po przesianiu książki przez solidne edytorskie sito, powstałby twór dwa razy mniejszy objętościowo, za to dziesięć razy mocniejszy i przyjemniejszy w odbiorze. Książka ma bowiem ogromny potencjał, ma świetne momenty, które jednak często giną w zalewie słów i powtarzanych wątków. To jedna z tych książek, która solidnie podzieli czytelników na tych, którzy będą pod jej wrażeniem, i na tych, którzy ze znużeniem odłożą ją na bok. Ja czekałam na książkę dość długo. Okazała się czymś innym, niż oczekiwałam. Cieszę się jednak, że przeczytałam ją całą i nie żałuję poświęconego jej czasu. Warto ją bowiem, mimo wszystko, poznać.

Sztuczna inteligencja i edycja genów to temat nośny. Nie ma co się dziwić, stoimy zapewne u progu kolejnej rewolucji, trudno powiedzieć, czy największej, pewnie mówiono tak przed każdą. Patrząc jednak na czyste dane, będzie i jest ona szybka.

Jasna sprawa, że nadchodzące technologie będą do wykorzystania w sposób dobry i zły. Fajnie, że będziemy mogli wykluczać choroby genetyczne, niefajnie jak terroryści wpadną na pomysł, aby rozprzestrzeniać choroby. Super, że AI daje nam natychmiastowe odpowiedzi na trudne pytania, gorzej jak dojdzie do wniosku, że człowiek to słaby i zbędny element w świecie.

Mustafa Suleyman proponuje, aby spojrzeć na nadchodzące wydarzenia jako falę. Nie pierwszą w historii człowieka, a którąś z kolei, mogącą jednak nieść niespodziewanie negatywne skutki. Opisuje współczesną technologię, analizuje minione rewolucje, snuje wizje co może się stać z człowiekiem na skutek nadchodzącej fali. Jako osoba, która była wewnątrz organizacji kreujących nową technologię, a po części naszą przyszłość ma do tego niewątpliwe kompetencje.

Jak wspominałem to temat na czasie, słuchałem, czytałem, oglądałem o nim sporo i nie należę do grona osób, które szczególnie obawiają się tego co nadchodzi. Być może to naiwne i srogo się zaskoczę, zobaczymy. Ta książka nie zmieniła mojej postawy. Będzie dobra dla osób, niewiele wiedzący o współczesnej technologii (w tym biotechnologii). Dla mnie była trochę nurząca, zdecydowanie za długa, mocno powtarzająca się. Dużo mi obiecywano w trakcie czytania – opis tego co będzie w dalszych częściach książki zajmuje tyle ile sama dalsza część.

Będzie to niezła startowa pozycja o sztucznej inteligencji, dla bardziej zaawansowanych niekoniecznie.

Instagram: Mateusz o książkach

Nie jest zła w swym gatunku, ale w temacie, o którym traktuje i w jaki sposób to robi:

🌊NADCHODZĄCA FALA🌊

Cała koncepcja przekazana w tej pozycji opiera się na naiwnym przekonaniu, że ewolucję da się przedstawić jako narrację linearnego postępu, analizując kilka wybranych wydarzeń z historii ludzkości.
Lektura ma od pierwszych stron ma mocno defetystyczny wydźwięk. Zarówno w analizie historii postępu technologicznego, jak i intencji naukowców sięgających po sztuczną inteligencję, autorzy bardziej widzą szereg niepowodzeń niż sukcesów.
Powtórzę też za innymi recenzentami, że format książki w sposób nieokreślony spęczniał do ogromnych rozmiarów, informacje są powtarzane i obracamy się w sumie wokół jednego tematu, parafrazując wciąż to, co przed chwilą przeczytaliśmy. Nie jest to z pewnością książka o AI, bo niewiele tam o technologiach . Po przeczytaniu finalnej jej części mam podejrzenia, że jest to projekcja pozbycia się konkurencji w sektorze AI w Big Techu.
Mimo że książka jest napisana bardzo przystępnie i wydawało by się w sposób przemyślany, to jednak sianie paniki, ignorowanie atutów AI, straszenie zagrożeniami w ustach dyrektora AI w Microsofcie brzmią jak marny pastisz.

📝OPIS📝
Książka opiera się na koncepcji skoków technologicznych, pojawiających się z coraz większą częstotliwością wraz z rozwojem społeczeństw oraz zwiastujących mocniejsze, bardziej nieprzewidywalne konsekwencje dla człowieka. Ostatnia, tytułowa fala - czyli pojawienie się sztucznej inteligencji ma według autorów nieść zagładę jej twórcy, czyli człowiekowi .

🙋🏻‍♀️DLA KOGO🙋🏻

Jeżeli jesteś z branży IT, albo już trochę o AI wiesz -nie sięgaj po tę pozycję. Natomiast, jeżeli z tematami technologicznymi nie jest ci po drodze i lubisz czarnych proroków, jak Juwal Noach Harari - odnajdziesz się w lekturze.

🌊NADCHODZĄCA FALA🌊

Lektura ma od pierwszych stron ma mocno defetystyczny wydźwięk....

Początek "Nadchodzącej fali" podziałał na mnie bardzo entuzjastycznie, koniec końców mam trochę rzeczy do zarzucenia tej książce, ale mam też do wymienienia wiele plusów. Moja wiedza na temat AI jest bardzo ograniczona i dla mnie wiedza zawarta w tej książce była zupełnie wystarczająca. Wiedza i sprawy opisane przez autora (takie jak: ataki hackerskie, inwigilacja, sekwencjonowanie DNA, tworzenie nowych gatunków oraz świat w dobie AI) były więcej niż ciekawe. Ta nadchodząca fala jawi się przerażająco, ale w sumie w taką przyszłość o jakiej mówi Suleyman jestem w stanie uwierzyć.
Głównym minusem całości tej książki jest to, że jest dość konkretnie przegadana, a szkoda, bo w tym całym chaosie znajduje się sporo ciekawych informacji, zwłaszcza dla mnie najciekawsze były te i z dziedzin biologii i socjologii, w ogóle ujęcie tej książki z perspektywy kulturoznawczej jest świetne. Choć nie ominął mnie ból za każdym razem gdy czytałam, że "fala nadchodzi", bo słowa te powtarzały się tak często, że był moment kiedy miałam już go dość. Suleyman główny ciężar książki skupia na ukazaniu świata w bliskiej przyszłości, w której będziemy żyć i w którym AI będzie wszechobecna. Pisze o tym w tym może nam pomóc, ale również tym jak bardzo może zaszkodzić ludziom. Jak dla mnie temat ujęty ciekawie, choć trochę zbyt rozwlekle.
Czytając "Nadchodzącą falę" miałam w głowie nieodparte wrażenie, że Suleyman powinien porozmawiać z Edem Conwayem autorem "Skarbów Ziemi" - myślę, że panowie stworzyliby idealną książkę o końcu naszego świata.

Ludzie od lat szukają możliwości zwiększenia swoich możliwości. Wszystkie wynalazki jakie napędzają naszą cywilizację sprowadzają się właściwie do tego celu- czy to zwiększenie wydajności pracy, czy to szybsze przemieszczanie, latanie, pływanie pod wodą, możliwość produkowania nowych rzeczy, przyspieszenie obliczeń... Do najnowszych czasów jedynym aspektem jakiego nie dotknęła nauka była inteligencja i rozum człowieka. Jednak nadszedł czas na postęp w tej dziedzinie. Wyobraźmy sobie zastęp prawników, lekarzy, filozofów, inżynierów, naukowców a nawet artystów dostępnych dla każdego z nas za naciśnięciem klawisza. Sztuczna inteligencja już teraz może dla nas napisać esej, rozprawę filozoficzną, opowiadanie na dowolny temat, udzielić prawnej porady powołując się na dowolne precedensowe wyroki... Możliwości są nieskończone, a to dopiero początek! W dziedzinie AI jesteśmy obecnie na takim etapie jak w technologii przy wynalezieniu koła. Możliwości zdają się nieograniczone.
Ale czy jesteśmy na to gotowi?? Czy potrafimy prawidłowo zdiagnozować i zapobiec zagrożeniom jakie niesie pojawienie się nowej siły myślącej? Gdzie nas to zaprowadzi? Co może się stać gdy dostęp do AI uzyskają terroryści lub ludzie, którzy bez zważenia konsekwencji swoich działań będą chcieli przesunąć horyzont wiedzy poza bezpieczny obszar na przykład manipulując genami?
Zastanawiam się czy bez użycia AI jesteśmy w ogóle takie zagrożenia określić, tylko czy sztuczna inteligencja nie zechce nam w tym pomóc i nie zatai czegoś przed nami aby chronić samą siebie?
Polecam lekturę.

Recenzja powstała w ramach współpracy barterowej z wydawnictwem. Warunki współpracy w żaden sposób nie wpływają na treść recenzji i niezależność myśli w niej zawartych.

To chyba pierwsze Szczeliny, gdzie moja opinia będzie bardzo mieszana. Książka o tematyce niewątpliwie „mojej”, pełna aktualnych treści, niepokojów i rozważań, przybliżająca nam przyszłość zarówno pod kątem tego co czeka nas na ścieżce rozwoju technologicznego jak i tego jak rozwój AI wpłynie na nas jako ludzi, na społeczeństwo oraz szerzej na całe kraje. I dzięki tej tematyce byłaby niesamowicie angażującą rozrywką, gdyby nie to, że była ona strasznie przegadana i, że autorzy jedynie prześlizgnęli się po powierzchni tej tematyki…
Jeżeli jednak jesteście w stanie przymknąć oczy na prowadzone miejscami „wodolejstwo” to jestem przekonana, że będziecie w stanie wyciągnąć z niej niesamowicie dużo ciekawych treści. Bo kto z technologicznych freaków nie zastanawiał się, jak szkolenie sztucznej inteligencji zasilając ją bazą przypadkowych treści dostępnych w internecie wpłynie na powielanie przez nią znajdujących się tam uprzedzeń? Jednocześnie czy nie jest niepokojące to, że osoba świadomie pracująca nad zasilaniem w dane jednego z LLMów pewnego dnia uwierzyła, że maszyna zaczęła przejawiać pewien rodzaj samoświadomości i porównała ją do ośmioletniego dziecka? A dodatkowo czy zdajemy sobie sprawę, że to wielkie przedsięwzięcie w postaci stworzenia komputera kwantowego znacząco uniemożliwi tworzenie skutecznych sieci zabezpieczeń takim instytucjom jak banki czy rząd, które mają znaczące miejsce w życiu każdego z nas? I na koniec ostatnie, co by Wam za wiele nie zdradzić, i chyba to co mnie zaskoczyło najbardziej autor dzieli się poglądem, że w dzisiejszym świecie tworzenie technologii to nie jest indywidualny, ściśle strzeżony proces, ale globalne zjawisko wsparte na licencjach typu open source, co powoduje, że nowoczesne technologie są dostępne dla każdego i mogą być wykorzystane zarówno w dobrych jak i w złowieszczych celach.
Moim niewątpliwie ulubionym rozdziałem książki jest ten, który wskazuje na liczne zależności jakie zachodzą pomiędzy technologią i spółkami technologicznymi, a państwem i społeczeństwem oraz bezpieczeństwem narodowym. Książka niewątpliwie otwiera oczy i jednocześnie przeraża dzięki czemu pomoże każdemu z nas żyć bardziej świadomie i bezpieczniej poruszać się z obszarze nowych technologii, no a dodatkowo zaspokoi ciekawość niejednej osoby, która próbuje się wgryźć w świat sztucznej inteligencji.

Chociaż uwielbiam książki wyd. Szczeliny tym razem przeczytałam najsłabszą z nich. "Nadchodząca fala" chociaż porusz niezwykle ważny temat zmian jakie zachodzą na świcie w wyniku rozwoju sztucznej inteligencji nie wnosi wiele nowych informacji dla zainteresowanego światem czytelnika. Jest świetna dla kogoś, kto naprawdę jest zupełnie niezorientowany w temacie. Mimo wrażenia, że napisana jest językiem naukowym nie jest ona wywodem dla wąskiego grona specjalistów. W stosunku do poprzednich tomów tej serii, książka Mustafy Suleymana jest jedynie zbiorem refleksji i faktów powszechnie znanych i już dość dobrze przedyskutowanych. Brakuje mi w niej oryginalnych opinii autora i mało znanych faktów. Myślę, że dla młodych czytelników jest dobrą lekturą ale już dla licealisty może być zbyt ogólna.

• Reportaż
  • 02. Epub?