Pamiętne wakacje

Aleksandra Malek Wydawnictwo: Ridero kryminał, sensacja, thriller
Ridero
2023-06-16
2023-06-16

Książkę przeczytałam w booktour Roberta Batorego.

Justyna z dwójką dzieci wyjeżdża na wakacje. Wynajmuje domek na wsi, po jakimś czasie ma dołączyć do niej brat i szwagierka z przychówkiem. To miał być spokojny wypoczynek nad jeziorem. Już po przyjeździe na miejsce okazało się, że dostali inny domek niż ten przedstawiony w ofercie. Ich lokum wygląda nieciekawie, do tego jest położone w pobliżu stawu, w którym coś śmierdzi. Justyna zastanawia się nad wyjazdem, ale jest bardzo gorąco i dzieci proszą ją o kąpiel w jeziorze.

W ich okolicy ktoś zostawia dziwne znaki. Po przyjeździe Ewy i Wojtka z dziećmi rozpalają grilla i ponownie wybierają się w większym składzie popływać. Gdy wracają dostrzegają na ganku makabryczne znalezisko. Od tego momentu robi się groźnie.

Miejscowi zdają się wiedzieć o czymś, lecz panuje zmowa milczenia. Wcześniej jakiś starszy mężczyzna na plaży ostrzegał Justynę, żeby stamtąd czym prędzej uciekali. Ktoś uniemożliwia wczasowiczom wyjazd oraz kontakt ze światem zewnętrznym, więc gdy zostają napadnięci i wyjazd zmienia się w koszmar, są zdani na własne siły.

W książce jest mało opisów i dużo dialogów przesyconych emocjami, przez co czyta się szybko. Autorka umiejętnie stopniuje grozę. Zaczyna się od pozornie nieistotnych drobiazgów a kończy paniczną ucieczką. Podoba mi się, że wszystko zostało wyjaśnione a końcówka pozostawiła dreszcz niepokoju. To świetny horror, od którego trudno się oderwać. Powieść liczy zaledwie dwieście stron a dzieje się w niej bardzo dużo. Odczuwamy głównie niepokój o dzieci, które znalazły się w groźnej sytuacji. Nie można też zapomnieć o bohaterskim psie, który zrobi wszystko, by chronić swoją rodzinę.

Jest parę drobnych pomyłek jak "cofać się do tyłu" lub "leki uśnieżające ból", lecz mimo tego książka zrobiła na mnie wielkie wrażenie.

Książkę przeczytałam w booktour Roberta Batorego.

Kto by mógł pomyśleć, że wakacje z dziećmi mogą przerodzić się w najgorszy koszmar, który nie wiesz, czy przeżyjesz… Justyna stara się zapewnić swoim dzieciom atrakcje latem i wynajmuje domek na wsi. Już od pierwszych chwil pobytu kobieta zaczyna czuć niepokój i niechęć, dzieci jednak nie pozwoliły na zastanowienie i wbrew przeczuciom zostają na miejscu.

Czytając opis Pamiętnych wakacji, poczułam, że to może być dobra książka. Co prawda, niewiele zdradzał, wiadomo, że będzie morderstwo, niebezpieczeństwo i ucieczka. Tylko kto i czemu zabił? Powieść wciąga od początku i pierwsze strony mogą zmylić, bo nic nie zapowiada tego, co wydarzy się w dalszej części. Autorka umiejętnie buduje napięcie oraz poczucie niepokoju. Można wręcz poczuć ten strach bohaterki i jej zdenerwowanie. Lubię, gdy przechodzą na mnie emocje bohaterów, nawet gdy miałabym się bać, a tutaj łapałam się na tym, że chciałam zerkać czy mnie nikt nie podgląda i nie zostawił mi niepokojącej niespodzianki.

Szkoda, że to jest takie krótkie, kilka wątków można było bardziej rozpisać, pogłębić te mroczne opisy, ale jest naprawdę bardzo dobrze. Czytałam z rosnącym napięciem i zaangażowaniem. Finał, no śmiało mogę napisać, że trzyma poziom najlepszych thrillerów. To jeden z tych tytułów, który utrzymuje w nieustannej gotowości i skupieniu, a co gorsza pokazuje, że największymi potworami jesteśmy my sami…

Książka przeczytana w ramach Book Touru u @robert_batory 🔥

Czytając opis...

Cóż, jak sami wiecie, ja najczęściej czytam fantastykę. Mówię najczęściej ponieważ czasem sięgam po inne gatunki. Tak było w tym przypadku. Chociaż nie ukrywam iż zaskoczyło mnie, że autorka chciała bym poznał jej powieść. Ale odbiegam od tematu. Pamiętne Wakacje to niestety krótka powieść o dużym potencjale którą bardzo przyjemnie mi się czytało. Jednakże niektóre elementy zostały w niej troszkę za mało pokazane przez co elementy w powieści zdają się dziać zbyt szybko. W pewnym momencie wahałem się do której z trzech kategorii wpasować książkę. Racja, że każda z tych trzech jest blisko siebie ale nie bez przyczyny je rozróżniamy. Nie będę zdradzać co to za kategorię ponieważ samo to może być spoilerem powieści. Dzięki przyjemnemu, gawędziarskiemu stylowi pisania autorki powieść bardzo szybko się czyta i mimo że opisy zawarte w książce są tylko pobieżne to człowiek potrafi sobie dopowiedzieć szczegóły i zbudować wszystko w umyśle.
Czy polecam tę powieść? Tak, może nie jest idealna ale stanowi dobry początek drogi na karierze pisarskiej.

Zapraszam na mego bloga:

• W planach ebook
  • Book tour
  • W planach
  • Wydawnictwa inne

Dodaj cytat z książki Pamiętne wakacje