Julka i Janek. Co lubi miłość

Zielona Sowa
2023-04-26
2023-04-26
28 min.

"– Tatusiu – przerwała jedzenie Julka – A czy „do wieczora” to długo?
– To zależy. Jeśli się kogoś kocha i tęskni, to niestety bardzo długo."

***

Wydaje się, że nie jest łatwo wytłumaczyć małym dzieciom, co kryje się za tak abstrakcyjnym pojęciem, jak miłość. Jednak fakt, że coś jest trudne, nie oznacza, że jest niemożliwe.
W książeczce "Julka i Janek. Co lubi miłość" @kasia_keller_autorka w bardzo ciepły i zrozumiały dla najmłodszych czytelników sposób wyjaśnia, co znaczy, kiedy mówimy, że kogoś kochamy i jakie emocje łączą się ze słowem miłość.

Tym razem mama Julki i Janka na kilka dni wyjechała z domu. Dzieci są pod opieką taty, wspólnie bawią się, przygotowywują posiłki i czekają na jej powrót. Żeby skrócić czas oczekiwania, tata postanawia, że zrobią dla mamy powitalną niespodziankę. Czy wyjdą do sklepu kupić dla niej prezent? Oczywiście, że nie, bo najlepszym upominkiem, jaki możemy dać drugiej osobie to czas i uwaga, jaką jej poświęcimy. Julka i Janek razem z tatą sprzątają mieszkanie, zrywają polne kwiaty na przepiękny bukiet i plotą wianek. Rodzeństwo rysuje też obrazek, na którym gości cała czwórka, mama, tata, siostra i brat, kochająca się rodzina. A kiedy nadchodzi długo wyczekiwany moment powrotu mamy przytulasom i całusom nie ma końca.

***

"– Ja myślę, że miłość lubi jak się trochę tęskni – powiedziała mama, głaszcząc dzieci po włosach.
– Ale miłość lubi też jak wszyscy są razem – wtrącił tatuś.
– I lubi buziaki i przytulasy, i łaskotki, i… – zamyśliła się Julka.
– I wszystko, co jest przyjemne – dokończył ze śmiechem Janek."

***

"Julka i Janek. Co lubi miłość" to bardzo rodzinna historia. Jestem pewna, że niezależnie od tego, czy jest się małym brzdącem, czy rodzicem, to przy lekturze tej książeczki, każdemu robi się ciepło na sercu.

Niedługo zbliża się Dzień Mamy i myślę, wspólne czytanie historii o tym, co lubi miłość, dostarczy wszystkim mamom i ich pociechom niezapomnianych emocji i wzruszeń.

"– Tatusiu – przerwała jedzenie Julka – A czy „do wieczora” to długo?
– To zależy. Jeśli się kogoś kocha i tęskni, to niestety bardzo długo."

***

W książeczce "Julka i Janek. Co lubi miłość"...

Znacie Julkę i Janka? To urocza seria autorstwa Kasi Keller dla młodszych dzieci, traktująca o emocjach, czy codziennych wyzwaniach, małych smutkach ale i radościach. Muszę przyznać, że to nasze pierwsze spotkanie z Julką i Jankiem, ale za to bardzo udane!

Co lubi miłość? to sympatyczna opowiastka o tym, że gdy się kogoś kocha tęsknota jest czymś zupełnie naturalnym, ale i o tym, że miłość warto i trzeba sobie okazywać. Wystarczą drobne, miłe gesty, uśmiech, tulas, całus czy przygotowanie niespodzianki dla ukochanej osoby.

Gdy mama wyjeżdża, dzieci - Julka i Janek spędzają czas z Tatą i chociaż niby nie robią nic specjalnego, to właśnie ta zwyczajna codzienność jest bardzo ważna i na przykład wspólny posiłek czy gilgotki (moje dzieciaki nazywają to kitłaszeniem) sprawiają, że tworzy się więź i buduje relacje. Podczas nieobecności mamy, tata wpada na świetny pomysł, aby przygotować niespodziankę.

Drogie mamy, która z nas po powrocie nie chciałaby zastać domu wysprzątanego na błysk, przygotowanego posiłku i jeszcze pięknych laurek od dzieci? Także, można podsunąć niby mimochodem tatusiom, a później wyjść z domu na pół dnia 😂😉

Urocze ilustracje totalnie oddające klimat tej opowiastki spodobają się małym czytelnikom, a Rodzice znajdą też na końcu kilka słów o dziecięcych emocjach okiem psycholożki.
W serii jest już kilka tytułów i coś mi się zdaje, że będziemy musieli nadrobić 😉

Piękna historia :)

Piękna historia :)

Gdy po raz pierwszy zetknęłam się z twórczością @kasia_keller_autorka nie miałam jeszcze wyrobionej opinii. Każda kolejna książka zbliża mnie jednak do jednego- samych pozytywnych skojarzeń, które rozwijają się coraz mocniej szczególnie gdy obserwuje swoje dzieci przy okazji czytania kolejnych lektur.🤍

"Julka i Janek" jej autorstwa, to seria książek skierowanych do dzieci i ich rodziców, prowadzących przez różne uczucia i emocje towarzyszące najróżniejszym życiowym sytuacjom. Opowiadają historie rodzeństwa, które wspólnie odkrywato co zwykłe-niezwykłe w towarzystwie troskliwych i wspierających opiekunów.

Tym razem do naszego domu trafiły dwie kolejne czesci:
🟤"Julka i Janek. Co lubi miłość?"
🟢Julka i Janek. Czego nie lubi nieśmiałość?"

Pierwsza spośród nich przedstawia dzień dzieci w towarzystwie Taty i udowadnia, że dzień z nim spędzony jest inny ale ponad wszystko wyjątkowy. Dokładnie tak jak miłość a nikt z rodziców nie kocha tak samo. Każdy ma własny sposób na rozmaite sytuacje, kryzysy i daje inne wsparcie.
Książka podkreśla, że On też potrafi poradzić sobie znakomicie z opieką nad dziećmi i udowadnia, że te starania są równie wartościowe.

Książka o nieśmiałości to dotknięcie tematu zawstydzenia przy okazji pierwszych kontaktów z rówieśnikami. Tym razem rodzeństwo na placu zabaw spotyka chłopca, który wciąż jeszcze jest lekko wycofany i nie chce podjąć się wspólnej zabawy. Z ratunkiem i wyjaśnieniem w tym temacie przychodzi mamą, ktora jak nikt potrafi wyjaśnić stresy chłopca i nakierowac na właściwy sposób rozwiązania tej sprawy przy wykorzystaniu tego, co dzieci lubią najbardziej.

Czy znacie już tą serię?
Osobiście bardzo polubiłam współpracę Kasi Keller i Karoliny Krakowieckiej, a ich książki w coraz większym składzie zajmują półkę naszej biblioteczki i... serca. Prostota przekazu w połączeniu z pielęgnowaniem wychowania we wsparciu i zrozumieniu to coś co traktujemy w naszym domu jak remedium.

"Julka i Janek" jej autorstwa, to seria książek skierowanych do dzieci...

Dziś chciałam Wam pokazać bardzo ciekawą serię o emocjach, w której głównymi bohaterami są Julka i Janek, sympatyczne i ciekawe świata rodzeństwo.

"Co lubi miłość"
Dzieci razem z tatą z niecierpliwością wypatrują powrotu mamy. Bardzo za nią tęsknią i czas okrutnie im się dłuży. Wspólnie jednak wymyślają, że przygotują dla niej niespodziankę. Biorą się za porządki, idą nazbierać kwiatów do wazonu i na wianek oraz przygotowują pyszną kolację. Tata szuka zajęcia dzieciakom, by ukoić ich tęsknotę i zmienić ją w radosne oczekiwanie. Jednocześnie daje im dużo ciepła, bliskości i okazuje zrozumienie.

Seria książek o Julce i Janku naprawdę przypadła mi do gustu. Choć jest na rynku sporo książek dla dzieci o emocjach, w tych szczególnie podoba mi się, że każde opowiadanie rodzinka kwituje rozmową i podsumowaniem czego lubi bądź nie lubi dane uczucie. Ten prosty zabieg daje małym czytelnikom jasne drogowskazy na mapie emocji, które pomagają im poruszać się w świecie pełnym uczuć.

Także i rodzice znajdą tam coś dla siebie. Na końcu każdej książki znajduje się krótka notka o tym skąd pochodzą omawiane emocje z biologicznego punktu widzenia, jak kształtuje się ich rozwój u dzieci oraz jak możemy wspierać dziecko podczas ich przeżywania.

Bardzo wartościowa seria!

"Co lubi miłość"

ulka i Janek przedstawiają "Co lubi miłość" autorstwa Kasi Keller od Wydawnictwo Zielona Sowa.

Tym razem Julka i Janek muszą zmierzyć się z uczuciem tęsknoty za mamą. Jednak zamiast podczas jej nieobecności siedzieć i się martwić, postanawiają wykorzystać czas na przygotowanie dla niej niespodzianki.
Mama na pewno po powrocie ucieszy się z wysprzątanego mieszkania i pysznego posiłku, a także z laurki i bukiety kwiatów.
Historia ta oswaja dzieci z tym, że czasem sytuacja wymaga rozstania z rodzicami - wyjazd służbowy, pobyt w szpitalu, wyjazd na kolonie. Jednak rozstanie z rodzicami - jednym, czy też obojgiem wcale nie musi być straszne.

Bo czym tak naprawdę jest miłość? Jak ją sobie okazywać, aby zbudować szczęśliwą rodzinę?
Historia Julki i Janka pokazuje dzieciom jak na różne sposoby mogą okazać mamie, że ją kochają. Dzieci widzą również, że tęsknota jest nieodłączną częścią miłości. Tata świetnie sobie poradził i zaangażował dzieci we wspólne przygotowania niespodzianki.
Ponadto na końcu książeczki znajdziemy krótką, ale bardzo treściwą notatkę o tym, czym jest miłość. W notatce tej Izabela Maliszewska podpowiada jak pielęgnować zdrową miłość, aby rozkwitała. Aby dawała dzieciom siłę i pewność siebie w chwilach zwątpienia. To taki skrót najważniejszych informacji zarówno dla dzieci, jak i rodziców.
Warto pamiętać, że "miłość, jest najważniejszym i najpiękniejszym elementem każdej rodziny".

Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwo Zielona Sowa.

Mama na pewno po powrocie ucieszy się z wysprzątanego mieszkania i...

• EmpikGo
  • Czytam sobie 2023