Baca

Okładka książki Baca Sylwia Strzelczak
Okładka książki Baca
Sylwia Strzelczak Wydawnictwo: Wydawnictwo Vectra Cykl: Po drugiej stronie gór (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Po drugiej stronie gór (tom 1)
Wydawnictwo Vectra
2023-06-02
2023-06-02

"Baca” to książka, która mnie zaskoczyła swoim urokiem i głębią. Autorka w mistyczny sposób przeniosła mnie w podróż po Beskidach, miejscu bliskiemu mojemu sercu. Nieoczekiwanie bogate wrażenia, które otrzymałam z lektury, przerosły moje oczekiwania. Książka ukazuje nie tylko piękno przyrody, ale także zawiera głęboki przekaz o ucieczce od codzienności i odkrywaniu magii natury. Sposób, w jaki opisuje ona Beskidy, jest zachwycający i inspirujący dla każdego, kto kocha góry i przyrodę. Gorąco polecam tę książkę wszystkim poszukiwaczom piękna i spokoju w otoczeniu górskiej przyrody. Czytając ją, można poczuć się jakby przenieść na chwilę w zupełnie inny świat.

Do przeczytania tej książki skłonił mnie wątek beskidzki.

Niestety jednak czytało się bardzo źle. Fabuła się nie broni, jest w niej sporo luk logicznych, postaci i dialogi są niezwykle infantylne, natomiast najgorszy jest język. Słusznie ktoś wspomniał we wcześniejszym komentarzu, że to język szkolnego wypracowania. Nie buduje tej opowieści, wręcz przeciwnie - powoduje, że przekaz autorki staje się toporny, nieprzyjemny w odbiorze.

To, co także mi się nie podoba to trywializowanie relacji. Główna bohaterka zauważa mężczyzn wokół siebie i zwraca na nich uwagę, głównie dlatego, że "nie ma co, był on przystojny". Albo miał silne ramiona, albo umięśnione ciało. Jeszcze nie ostygła po rozstaniu z mężem, posiadaczem właśnie "wyraźnie zarysowanych mięśni", ale już zachwyciła się następnym, który był "wysoki i barczysty".
Doprawdy to są jedyne cechy, jakie można zauważyć u mężczyzny? Dla tej bohaterki i dla autorki najwyraźniej tak. Żadnych cech osobowości (mimo tego, że bohaterka zaraz jest zakochana),a z innych cech wyglądu to jeszcze co najwyżej zielone oczy i męski zarost.

Kolejna rzecz, która wzbudziła moje zażenowanie to sposób potraktowania podań ludowych. Reaserch autorki ogranicza się do trzech źródeł, z czego jedno to artykuł w wikipedii o Sebastianie Burym. Opis sabatu czarownic sprowadzony do porównania do domówki.
Akcje, które miały być chyba tymi najważniejszymi opisane w jednym - dwóch akapitach, średnio po 3 zdania każdy. Trudno się wczuć w cokowiek, jeśli jest to podane w stylu newsa z bulwarowego dziennika.

Śmieszy mnie też to, że na chwilę w której dodaję ten komentarz (luty 2024) jesteśmy już dawno po premierze tego debiutu, dostępna jest już druga część, a tymczasem średnia ocen wynosi 8,0 i zdecydowana większość komentarzy jest napisana przez bookstagramerki, które objęły tę pozycję patronatem medialnym, a ich opinie to przepisane blurby :)

heloł, czy ktoś to jeszcze czytał?

Do przeczytania tej książki skłonił mnie wątek beskidzki.

Książka skusiła mnie piękną okładką, bardzo dobrymi opiniami i tematyką gór, ale niestety się zawiodłam. Była napisana w bardzo, ale to naprawdę bardzo prosty sposób. Czasem może rzeczywiście taki zabieg pomaga w odbiorze tego, co autor chce przekazać, ale w tym przypadku brakowało mi właśnie tej „literackiej” części. Sama tematyka na pograniczu realności/nierealności też mnie nie przekonała.

⛰️ OPINIA ⛰️

Tytuł: "Baca"
Autor: Sylwia Strzelczak
Wydawnictwo: Vectra

"Czas nie goi ran, on tylko uczy nas, jak z nim żyć"

Kasia to młoda nauczycielka języka polskiego,a za razem prosta i ciepła dziewczyna o ciepłym i dobrym sercu. Pewnego dnia te jej dobre serce zostaje złamane gdy dowiaduje się o zdradzie swojego męża. W tamtej chwili jej życie osobiste legło w gruzach. Postanawia poszukać pocieszenie w rodzinnych stronach,tam gdzie mieszka jej ukochana babcia. Wyjeżdża do malowniczej Żabnicy leżącej w Beskidzie Żywieckim. To tam będzie próbować uspokoić swój umysł i serce.
Podczas pobytu u babci Kasia poznaje tajemniczego górala który skrywa pewną mroczną tajemnicę.

"Baca" to debiut autorki który uważam za bardzo udany. Jestem pod ogromnym wrażeniem tej historii. Książka skradła moje serce i pozostanie w pamięci na bardzo długo.To historia która skłania do refleksji.
Książka zawiera wiele prawd życiowych. Autorka zabiera nas w magiczny świat Beskidów gdzie poznajemy pradawne wierzenia i obrzędy związane z regionem Żywiecczyzny. Kocham góry i jestem mieszkanką Beskidu Żywieckiego od ponad 20 lat i jestem zakochana w tym miejscu. Nie wyobrażam sobie życia gdzie indziej.Fabuła książki jest tak wciągająca że nie sposób się od niej oderwać.
To pełna magii opowieść o relacjach rodzinnych i międzyludzkich.
Z całego serca polecam przeczytać tą przepiękną książkę❤️ "Baca" ma swoją kontynuację pt. "Jagna" i nie mogę się doczekać aż ją przeczytam ❤️

⛰️ OPINIA ⛰️

Tytuł: "Baca"
Autor: Sylwia Strzelczak
Wydawnictwo: Vectra

"Czas nie goi ran, on tylko uczy nas, jak z nim żyć"

Gdy zaczęłam czytać książkę wiedziałam że przepadne. Sylwester z książka. Tak dobrze czytacie. W niedzielę spędziłam w pracy do 21, gdy przyszłam zaczęłam ją czytać. Mowa o książce ,,BACA" autorki Sylwii Strzelczak.

Główną postacią jest tutaj Kasia. Jest nauczycielką języka polskiego. Niestety los miesza w jej życiu małżeńskim. Zdrada męża. Postanawia że przeniesie się w rodzinne strony do ukochanej babci. Czyli do Żabnica w Beskidzie Żywieckim. Tam chce wyczyścić głowę od problemów, niestety to bywa trudne i bardzo długie.
Bardzo dobra książka. Szczerze? Chyba nigdy książka nie wywołała takich emocji, dała dużo do myślenia. Bardziej mowa o przeszłości. Pokazuje jaki kierunek mamy wybrać w życiu. Początek czegoś nowego. Dla mnie ta powieść jest genialna. Obyte wędrówki. Górski klimat, zwyczaje. Sama bym chciała kiedyś pojechać w góry i tak powędrować lub posiedzieć i poczytać. Bardzo dobry czas spędziłam z tą książka. Okładka pokazuje co może znałeśc się w książce. Szybko się czyta. Fabuła dobrze rozpisana. Polecam książkę każdemu i żeby ją przeczytał.

Książka napisana językiem szkolnego wypracowania.

Książka napisana językiem szkolnego wypracowania.

Jak już zapewne doskonale wiecie, są takie chwile, w których do mojej czytelniczej podróży dołączają również debiutanci i tak właśnie było przy książce, o której chcę Wam dziś opowiedzieć.

„Baca” autorstwa Sylwii Strzelczak to pierwsza część cyklu Po drugiej stronie gór. Jego bohaterką jest Kasia, która po tym, jak zostaje zdradzona przez męża jest, jak można się domyślić, życiowo zdruzgotana… Aby choć odrobinę się pozbierać i ukoić rozszalałe myśli oraz szarpiące nią emocje kobieta postanawia udać się do Żabnicy – jest to urokliwa miejscowość w górach, gdzie mieszka ukochana babcia Kasi.

Znajome, pełne ciepłych wspomnień otoczenie, tchnąca spokojem i równowagą wszechobecność natury i ukochanych przez bohaterkę gór oraz ogromna miłość i troska babci pozwalają Kasi nieco lżej oddychać.

Pewnego dnia kobieta postanawia wybrać się na spacer, by pobyć trochę sama ze sobą. Początkowo wszystko przebiega zgodnie z założonym planem, jednak z biegiem czasu sporo się zmienia i niestety podczas tej przechadzki nasza bohaterka ulega wypadkowi, a młody człowiek, który jej wtedy pomaga przedstawia się jako Baca. Jest to postać na równi magnetyzująca, co tajemnicza…

Skrzyżowanie losów Kasi i Bacy staje się w niniejszej powieści preludium do otwarcia drzwi do rzec by można równoległego świata, w którym choć wszystko wydaje się proste, tak naprawdę nic nie jest do końca oczywiste. Trwa odwieczny spór dobra ze złem, a czas płynie zupełnie inaczej…

Autorka zabiera czytelników w niesamowitą podróż do świata pradawnych wierzeń i obrzędów, pokazując przy tej okazji wiele zapomnianych lub mało znanych postaci z legend i podań z rejonu Żywiecczyzny.

Ta barwna, emocjonująca, niejednoznaczna opowieść o losach Kasi i Bacy porwie Was już od pierwszych stron. Sylwia Strzelczak w sposób niezwykle misterny łączy w niej teraźniejszość, z tym co niestety coraz bardziej odchodzi w niebyt.

„Baca” to magiczna historia o relacjach rodzinnych i międzyludzkich, o nierozerwalnym połączeniu przeszłości z teraźniejszością i przyszłością oraz o tym, że nie tylko to, co widzimy jest prawdziwe.

Czy Kasia odnajdzie znów życiową równowagę? Jakie tajemnice skrywa Baca? - Odpowiedź m.in. na te pytania znajdziecie na kartach niniejszej publikacji.

Książka skłania do refleksji, a co za tym idzie, daje możliwość spojrzenia na codzienność z nieco innej perspektywy. Elementy baśniowości wynikające ze wspomnianych przeze mnie wcześniej odniesień tym bardziej dodają tej powieści uroku, niebanalnego kolorytu i zagadkowości.

Takie połączenie gwarantuje wciągającą lekturę, od której ciężko będzie Wam się oderwać.

Serdecznie polecam i zachęcam Was do przeczytania „Bacy”, a sama za jakiś czas sięgnę po jego drugą odsłonę, czyli „Jagnę”, która również jest już dostępna.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

Akurat tak się złożyło, że po książkę sięgnęłam w okolicach Sylwestra i chyba nie mogłam wybrać lepszego momentu.

A to dlaczego?

Bo dla części z nas ostatni dzień roku to czas podsumowań, refleksji, wspomnień, ale również nadzieja na lepsze jutro.
I między innymi właśnie tym charakteryzuje się książka Pani Sylwii Strzelczak.

➡️ Autorka już na samym początku wywołała u mnie wzruszenie, dedykując swoją książkę dziadkom.
Często nie doceniamy szczęścia, jakim jest możliwość poznania babci czy dziadka, a to właśnie oni są prawdziwą kopalnią wiedzy oraz życiowego doświadczenia, z którego powinniśmy czerpać całymi garściami.

➡️ "Baca" to dla mnie całkiem nowe doświadczenie literackie.
Jest to połączenie obyczajówki oraz romansu z elementami fantastycznymi i dawnymi wierzeniami.

➡️ Góry to miejsce, które kojarzy mi się z moim tatą. To właśnie tam robimy sobie wypady "ojca z córką", a Babia Góra często znajduję się na naszej liście.
Uczciwie jednak muszę przyznać, że do tej pory aspekt historyczny oraz legendy nie były w kręgu moich zainteresowań. Okazuje się, że popełniałam duży błąd.

➡️ Podczas lektury "Bacy" czytelnik zostaje wprowadzony do innego świata.
Razem z główną bohaterką odkrywa powoli już zapominane tradycje, wierzenia. Cofamy się do czasów dzieciństwa - naszego oraz naszych przodków.

➡️ Motyw drogi, którą odbywa Kasia to nie tylko fizyczne zdobywanie kolejnych szczytów, ale również podróż w głąb siebie. Odnalezienie własnego głosu w momencie, gdy dotychczasowe życie legło w gruzach.

Kasia jest młodą nauczycielką języka polskiego, która próbuje się odnaleźć po tym, jak jej życie osobiste legło w gruzach. Szuka pocieszenia w rodzinnych stronach, gdzie mieszka jej ukochana babcia. Akcja przenosi się do malowniczej Żabnicy leżącej w Beskidzie Żywieckim. Tam dziewczyna poznaje przystojnego górala. Jak się później okazuje, mężczyzna skrywa mroczną tajemnicę…

➡️ Autorka w doskonały sposób oddała emocje bohaterki, a piękne opisy przyrody i krajobrazu sprawiły, że czytelnik przeniósł się do magicznego świata gór.

➡️ Wisienką na torcie jest piękna okładka.

A to dlaczego?

I między innymi właśnie tym charakteryzuje się książka Pani Sylwii Strzelczak.

➡️ Autorka już na samym początku wywołała u...

Od jakiegoś czasu moją pasją stały się góry. Zawsze mnie pociągały swoim pięknem krajobrazu, zmiennością pogody i skrywamymi tajemnicami. Pokonywanie trudności na szlakach, zdobywanie szczytów kształtuje charakter podróżnika. Podczas takich wypraw pogłębia się wiedzę o runie leśnym, glebie, zwyczajach czy legendach. Z miłą chęcią chciałem przenieść się w ten wspaniały region.
Taką możliwość daje książka BACA autorstwa Sylwii Strzelczak.
Z zainteresowaniem wgłębiłem się w historię Kasi, nauczycielki języka polskiego. Gdy jej małżeństwo przechodziło największy kryzys, kobieta przeniosła się w swoje rodzinne strony. Razem z bohaterką udałem się do małej miejscowości Żabnica w Beskidzie Żywieckim. To miejsce stało się dla niej azylem, odskocznią od życiowych problemów. Dzięki tej książce cofnąłem się w czasie, gdzie towarzyszył mi klimat górskich opowieści, zwyczajów i legend. Poznałem obrzędy, zabobony oraz świat istot nadprzyrodzonych. Zetknąłem się z wieloma życiowymi mądrościami. Kilka z nich sobie zapisałem tj.
"Pamiętaj, żeby żyć tak, jak ty chcesz, a nie inni",
"Tylko nierozważni ludzie się nie boją. Pamiętaj, że każda odsłona piękna ma swój cień",
"To co przychodzi łatwo, często również łatwo mija".

Kiedy zaczęłam czytać miałam spory problem z dialogami, który bardzo łatwo rozwiązałam - przypomniałam sobie o kilku osobach z otoczenia, które w rzeczywistości wysławiają się w podobny sposób😃

Kim jest tytułowy Baca?
Chociaż zabrakło mi w jego dialogach gwary (co też autorka uzasadniła, więc nie mam jej tego za złe😃).

Według mnie jest to piękna baśń, wciągająca tak bardzo jak światło Nocnicy.
Tutaj mgła jest przejściem do innego magicznego świata niczym stara szafa w "Opowieściach z Narnii".
Do samego końca miałam niedosyt legend 💜

Kim jest tytułowy Baca?
Napisać mogę jedynie, że należy go wypatrywać w górskiej mgle oraz odnaleźć dźwięk siekiery rąbiącej drzewo (najczęściej). Postać przystojna i tajemnicza....

• Przeczytane 2023
  • Literatura obyczajowa romans