Róża na tropie. Zagadka ekspresu polarnego

2023-06-14
2023-06-14
Barbara Górecka

Okładka książki Wrr Polly Dunbar, Eoin McLaughlin
Wrr Polly Dunbar, Eoin ...
Okładka książki Feluś i Gucio się nie nudzą Katarzyna Kozłowska, Marianna Schoett
Feluś i Gucio ... Katarzyna Kozłowska...
Okładka książki Odlotowe gołębie łapią bandytów Andrew Mcdonald, Ben Wood
Odlotowe gołęb... Andrew Mcdonald, Be...

Wyróżniona opinia i

Róża na tropie. Zagadka ekspresu polarnego

przeczytanych książek 511 napisanych opinii 177

Czy chciałam mieć tą książkę, bo moja córcia ma na imię Róża ? Być może;) czy ją przeczytałam, żeby wiedzieć czy ona będzie mogła ją kiedyś przeczytać? Tak . Czy jest fajna ? Jest :) Może to nie jest wybitne, może trochę sztampowa, może rozwiązanie zagadki jest nieprawdopodobne :) Ale to książeczka dla najmodszych ! ^^ Jest pięknie wydana, rysunki dodają jej tego czegoś, no i treść jest niczego sobie :P Mamy tutaj jeden pociag, pędzący na biegun , jedną dziewczynkę a'La Agatha Christie i jej dzielnego przyjaciela Ruperta. I zagadkę tajemniczego złodzieja, kradnącego nie tylko ciasteczka :) Polecam :)

Ach te pociągi. W nich zawsze musi się coś wydarzyć. Róża jedzie razem z tatą odwiedzić swoją mamę na stacji polarnej, gdzie ta prowadzi badania. Jednak podróż nie upływa im w spokoju. Zaraz po wejściu do pociągu poznają władczą Madame Monę oraz jej kota Mruksona. W trakcie jazdy okazuje się, że w pociągu jest złodziej. Róża, która chce zostać korespondentką specjalną, próbuje go wytropić. Jej uwaga kieruje w stronę podejrzanie zachowującej się Madame. Jakie sekrety skrywa ta wyniosła dama. Czy to ona okrada pasażerów?

Co powinien zawierać dobry kryminał? Zarysowanie sprawy, skrupulatnie prowadzone śledztwo oraz zwroty akcji. Tego nie brakuje pierwszemu tomowi cyklu Hannah Peck „Róża na tropie” o tytule „Zagadka ekspresu polarnego”. Czego dotyczy sprawa już wiemy. Rozwiązują ją Róża wraz ze swoim towarzyszem Rupertem, który jest gadającą myszą. Ten odważny duet rozpoczyna pracę od zebrania zeznań, a potem przystępuje do „myszkowania” i zbierania dowodów. Ich śledztwo przerywa niespodziewany zwrot akcji, który rzuca inne światło na zebrany materiał.

Jak widzicie Hannah Peck napisała kryminał zgodnie z charakterem tego typu powieści, jednak nie zabrakło w nim szaleństwa charakterystycznego dla publikacji dla dzieci. Postacie są przerysowane, aby każda z nich pasowała do jakiejś cechy np. gapowaty konduktor Szymon (od 3 lat ciągle w trakcie szkolenia),pastor odżegnujący się od ziemskich dóbr, gibka gimnastyczka czy wyniosła Madame. No i odważni Róża i Rupert, którzy są zdeterminowani, aby rozwiązać zagadkę.

Wygląda na to, że rynek książki został właśnie zaszczycony nowym kryminalnym cyklem dla dzieci. W takim przypadku zawsze poda pytanie: „od ilu lat?”. Ja powiedziałbym, że jest to książka 8+. Mam przed sobą wydanie od wydawnictwa Świetlik z 2023 roku i zawiera ono sporo ilustracji utrzymanych w pomarańczowo-czarnej kolorystyce. Czcionka jest nieco większa niż w standardowych książkach, ale tekstu jest dużo, dlatego polecam ją raczej dla dzieci, które już sprawnie czytają. Oczywiście jeżeli chcecie czytać ją młodszym dzieciom nic nie stoi na przeszkodzie, ale musicie pamiętać o dwóch sprawach. To w końcu kryminał, więc jest tu pewna nutka niebezpieczeństwa. Dostosowana do wieku odbiorcy, ale jest. Po drugie dziecko musi być w stanie powiązać pewne informacje, które pojawiają się w trakcie fabuły.

Ja bardzo kryminały lubię i zaczytywałam się w nich od najmłodszych lat. Mają one w sobie tę zagadkę, która powoduje, że nie chcemy odkładać książki. Ten typ powieści jest wspaniałym „promotorem” czytelnictwa. Dlatego cieszy mnie, że mamy na rynku również kryminalne historie dla młodszych czytelników. Róża z powieści Hannah Peck jest bardzo rzetelną detektywką. Daje nam popis dedukcji, ale też empatii. A jak to robi? Tego dowiecie się z książki „Zagadka ekspresu polarnego”.

„Róża na tropie. Zagadka Ekspresu Polarnego”, napisana przez Hannah Peck, to zachwycająca i wciągająca powieść detyktywistyczna, która z pewnością rozbawi najmłodszych czytelników. To opowieść o mądrej i żądnej przygód Róży, która wyrusza w podróż do ukochanej Mamy, będącej na delegacji na odległej Arktyce.

Historia zaczyna się, w pociągu,w którym różne perypetie podróżujących nim osobowości prowadzą do ekscytującego śledztwa. Z pomocą swojego najlepszego mysiego przyjaciela, Ruperta, i szybkiego myślenia, Róża odkrywa wskazówki i sekrety, które trzymają w niepewności do samego końca. Fabuła trzyma w napięciu cały czas. Styl pisania Hannah Peck i narracja jest przystępna dla młodych czytelników, a poziom złożoności jest odpowiedni, rzucając wyzwanie w rozwiązywaniu problemów.

Róża jest silną i niezależną bohaterką, która stanowi pozytywny wzór do naśladowania dla młodych czytelników. Jej determinacja, inteligencja i wytrwałość czynią z niej postać, której warto kibicować. Przyjaźń między Różą i Rupertem jest wzruszająca i dodaje tej historii dodatkowej głębi. Dodatkowo książka zawiera liczne ilustracje, które uatrakcyjniają lekturę. Ilustracje są urocze i uzupełniają tekst, pomagając ożywić postacie i scenerię.

Podsumowując, „Róża na tropie” to wciągająca zagadka, która zapewni rozrywkę. Z niecierpliwością wyczekujemy kolejnej części przygód tej dwójki przyjaciół.

Czytając tą książkę Tymek polubił powieści detyktywistyczne .. Idąc tropem jego nowej fascynacji na nasze półki trafiło kilka kilka historii z tym motywem...

A Wy, znacie i polecacie książki dla żądnych przygód, małych detektywów?

• Książka dla dzieci • Powieść detektywistyczna • Zagadka ▪︎ Ekspres polarny
#kidsbooks #bookstagrampl #czytambolubie #wydawnictwoświetlik Egzemplarz własny

Historia zaczyna się, w pociągu,w którym różne perypetie...

O nie! W Ekspresie Polarnym zniknęła kolekcja gimnastycznych trofeów, paczka imbirowych ciasteczek i pewne starożytne rękopisy. Kto mógł dopuścić się takiej kradzieży? Podejrzenia padają na elegancką i nieco wyniosłą Madame Monę - właścicielkę specyficznego kota Pana Mruksona Trzeciego. Przesłuchaniu poddane są także bliźniaczki Gosia i Zosia, które pragną wstąpić do cyrku, Szymon - konduktor w trakcie szkolenia i prawosławny ksiądz. A kto prowadzi śledztwo? Oczywiście Róża - rezolutna dziewczynka, która chce być korespondentką specjalną, a jej idolką jest Katarzyna Rodrigo - autorka podręcznika dla korespondentów specjalnych. Dziewczynce towarzyszy jej mysi przyjaciel Rupert oraz tata. A co w ogóle Róża robi w tym pociągu? Jedzie w odwiedziny do mamy, która jest znaną badaczką i dokonała niezwykłego odkrycia związanego z arktycznymi wodorostami.

Róża z zapałem podejmuje się próby odnalezienia skradzionych przedmiotów. Czy jej się to uda? Co ją spotka w trakcie śledztwa? I jaką rolę w tym wszystkim odegra…tygrys? Przekonajcie się sami!

„Róża na tropie. Zagadka Ekspresu Polarnego” to opowiadanie w kieszonkowym wydaniu, którego autorką i ilustratorką jest Hannah Peck. Znajdziecie tu połączenie kryminału (moje pierwsze skojarzenie to Agatha Christie) i fantastyki. Książkę czyta się lekko i przyjemnie, a utrzymane w pomarańczowo-czarnej tonacji ilustracje cieszą oko.

Nas historia Róży wciągnęła, dzieci z zaciekawieniem śledziły losy bohaterów i próbowały odgadnąć co się stało z zaginionymi przedmiotami. Z chęcią wyruszymy z Różą na kolejne śledztwo.

"Róża na tropie. Zagadka Ekspresu Polarnego" autorstwa Hannah Peck to pierwsza część nowej serii detektywistycznej dla dzieci.

Mała Róża wraz z ukochanym tatą i najlepszym przyjacielem - gadającą myszą Rupertem, wyrusza w długą i fascynująca podróż pociągiem, by odwiedzić mamę dziewczynki prowadzącą badania naukowe na Arktyce.

Idylliczną aurę podróży narusza tajemnicza i niespodziewana seria kradzieży. Róża, nieodparta pasjonatka rozwiązywania zagadek z aspiracjami do roli korespondentki do zadań specjalnych, postanawia rozwikłać sekret znikających przedmiotów.

Dziewczynka wraz z Rupertem wciągają czytelnika w fascynujące śledztwo pełne niespodziewanych zwrotów akcji. Narracja emanuje humorem i błyskotliwością, a bogate spektrum postaci, zarówno głównych, jak i pobocznych, prezentuje niezwykłą różnorodność i głębię charakteryzacji.

Autorka ukazuje, że ocenianie po pozorach i bezpodstawne oskarżenia nie prowadzą do niczego dobrego, a odrobina życzliwości i dobrej woli wystarczy, by wróg okazał się przyjacielem.

"Róża na tropie. Zagadka Ekspresu Polarnego" to propozycja idealna na wakacyjną lekturę. Jej lekkość, finezja, humorystyczny styl oraz ekscytująca intryga idealnie wpisują się w klimat letnich dni. Niniejsza opowieść ma w sobie wszystko, co potrzebne, by przyciągnąć młodych czytelników w nieodkryty świat tajemnic i rozwiązywania zagadek.

Idylliczną aurę podróży narusza tajemnicza i...

Róża - bardzo lubię to imię.
I w sumie fajnie, że tłumaczka zdecydowała się tak nazwać bohaterkę Hannah Peck.
Taka moja bardzo osobista dygresja 😉

"Zagadka ekspresu polarnego" to pierwsza część serii detektywistycznej dla dzieci pt. "Róża na tropie".
Kolejna odsłona przygód rezolutnej dziewczynki niedługo i już mogę napisać, że czekam bardzo!

Wracając jednak do przeczytanej książki - ale to była przemiła przygoda!
Róża oraz jej tata wyruszają pociągiem w długą podróż, aby odwiedzić mamę dziewczynki.
Książka obfituje w zaskakujące zwroty akcji, a młoda reporterka i jej mały przyjaciel Rupert z uporem dążą do wyjaśnienia zagadki znikających przedmiotów innych pasażerów.

Autorka świetnie udźwignęła swoją opowieść nie tylko pisarsko, ale też stworzyła urocze ilustracje.
W moim odczuciu to sympatyczna, przemyślana książka dla młodych czytelników.

Róża - bardzo lubię to imię.
Taka moja bardzo osobista dygresja 😉

Wracając jednak do...

Dla mnie wakacje to także czas, gdy częściej czytamy wspólnie z synkiem. Z radością przeglądamy nowości w naszej ulubionej księgarni, bo zawsze wypatrzymy coś ciekawego.

Tym razem zdecydowaliśmy się na „Zagadkę Ekspresu Polarnego”. To pierwsza część cyklu „Róża na tropie”. Łatwo zgadnąć jakiego rodzaju to będzie książka, prawda? Ale to już tyle oczywistości.

Hannah Peck sprawi, że nie będziemy się tu nudzić, o nie! A i wielokrotnie nas zaskoczy!

Różę poznajemy, gdy jedzie w podróż, by odwiedzić swoją mamę, naukowczynię badającą „arktyczne wodorosty”. Róża to dzielna „korespondentka specjalna”, szkoląca się pod okiem samej Katarzyny Rodrigo i jej „Przewodnika dla korespondentów specjalnych”! Dziewczynka podróżuje z ojcem i najlepszym przyjacielem, świetnym mówcą motywacyjnym! Warto dodać, że Rupert to mysz. Ale wcale nie taka zwyczajna! Niemniej intersujące są też postacie z dalszego planu!

Róża i Rupert przemieszczają się po pociągu. Dzięki temu poznają wszystkich pasażerów. A to prawdziwa galeria osobliwości! Rezolutna dziewczynka szybko zalicza też małą gafę, nazywając ukochanego kota Madame Mony „starym futrzakiem”. A Pan Mrukson to przecież nie byle jaki dachowiec! To kot „najczystszej rasy”! Z rodowodem! Nagle wzmaga się larum – podróżujący zostają okradani. Co rusz giną cenne przedmioty.

Róża, jak przystało na nieustraszoną reporterkę, czuje, że to sprawa dla niej. Razem z Rupertem próbują rozwikłać tajemnicę, choć od początku podejrzewają, kto za nią stoi. Czy mają rację, a może dadzą się ponieść emocjom i pierwszemu wrażeniu? Róża odkryje wiele tajemnic po drodze i nauczy się nie tylko jak być lepszą korespondentką, ale i bardziej empatycznym człowiekiem!

Młody czytelnik, dzięki fragmentom „Poradnika…”, zyska podstawowe informacje o pracy dziennikarza. A dzięki przygodzie Róży – lekcję empatii. Dowie się, że każdy człowiek jest inny. I nie warto oceniać po pozorach, bo nawet za najbardziej niesympatycznym wizerunkiem może kryć się bolesna oraz smutna historia. I że zamiast przypinać łatkę – lepiej zrobić coś dobrego, choćby wysłuchać. No i jeszcze nauczy się, że mylić się to ludzka rzecz i nie zasługuje na potępienie.

Świetna historia, a jakie znakomite ilustracje jej towarzyszą! Zresztą, cała oprawa jest niezwykle atrakcyjna. W obrazkach też kryje się wiele treści oraz podpowiedzi. Trzeba być uważnym! Mnóstwo szczegółów do odkrywania!

„Róża na tropie. Zagadka Ekspresu Polarnego” to kolejne znakomite wydanie od wydawnictwa Świetlik! Staje się ono naszym ulubionym wydawcą literatury dziecięcej! Niespotykana wręcz dbałość o detale, wspaniała oprawa graficzna, nazwisko tłumacza na okładce, kreatywność – cudo!

PS To nie jest opowieść tylko dla dziewczynek!

Hannah Peck...

"Róża na tropie. Zagadka ekspresu polarnego" autorstwa Hannah Peck to idealny prezent dla miłośników sztuki dziennikarstwa śledczego.
Książka opowiada o przygodzie Róży, która wraz z tatą i mysim przyjacielem Rupertem jadą pociągiem do arktycznej stacji badawczej, gdzie pracuje jej mama.

Róża uwielbia zagadki i jakby na jej życzenie, w pociągu dzieją się rzeczy co najmniej dziwne. Kto i dlaczego ukradł trofea panny Bonbon i starożytne rękopisy księdza? Co stało się imbirowymi ciasteczkami Szymona? Kim jest wyniosła i nieprzystępna Madame Mona wraz ze swoim nieznośnym kotem, Panem Mruksonem? I co, u licha, robi w pociągu... tygrys...???

W tym ekspresie dzieje się coś dziwnego, a Róża wspólnie z Rupim zamierzają odkryć każdą prawdę, jaka by nie była. A pomoże im w tym "Podręcznik dla korespondentów specjalnych".

Przezabawna historia, którą czyta się jednym tchem. Format książki jest idealny do zapakowania jej w walizkę i zabranie na wakacje.

To pierwsza część serii Hanny Peck. Książka składa się z elementów, które sprawiają, że nie można się od niej oderwać - mamy tutaj ciekawą fabułę, nietuzinkowych bohaterów i nagłe zwroty akcji. W sam raz na podróż albo książka, którą można zmieścić do plecaka. 👍
To historia Róży, która marzy o tym, aby zostać autorką reportaży. Idolką Róży jest Katarzyna Rodrigo, autorka książki, którą dziewczynka wszędzie ze sobą nosi. Róża wraz z mówiącą ludzkim głosem myszką Rupertem oraz tatą wybierają się w podróż pociągiem do Arktyki, aby odwiedzić mamę, która jest badaczką. W drodze czekają na nich liczne przygody i zagadki do rozwiązania. Już po starcie pociągu zaczynają dziać się dziwne rzeczy, które aż proszą o wyjaśnienie. Ktoś ukradł kolekcję trofeów gimnastycznych, zniknęły pewne starożytne rękopisy, gdzieś podziały się ciasteczka imbirowe... Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/07/roza-na-tropie-zagadka-ekspresu.html

Lubicie zagadki? Ja je uwielbiam!
A co powiecie na zagadkę znikajacych trofeów gimnastycznych, starożytnych rękopisów i ciasteczek imbirowych?

"Róża na tropie. Zagadka Ekspresu Polarnego" to pierwsza część detektywistycznej serii Hanny Peck.

Bohaterką książki jest ambitna korespondentka specjalna - Róża. Razem z tatą i myszką Rupertem podróżuje do Arktyki, by odwiedzić tam mamę.

Tuż po starcie pociągu zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Akcja książki nabiera tempa tak samo jak rozpędzony Ekspres Polarny.

Czy podejrzana Madame Mona naprawdę maczała palce w zaginięciu trofeów? Czy w pociągu naprawdę jedzie tygrys? Co wspólnego z tym wszystkim mają ostrygi?

Jeśli szukacie książki na wakacje, ta będzie idealna! Polecamy.

Lubicie zagadki? Ja je uwielbiam!

• Dla dzieci
  • We dwoje
  • W planach ebook
  • Dziecięce - (2) dla starszaków
  • Dla Anieli
  • Dziecięce