Beltane. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto kwiatów

Okładka książki Beltane. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto kwiatów Melanie Marquis
Okładka książki Beltane. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto kwiatów
Melanie Marquis Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece Seria: Sabaty ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
Sabaty
Beltane. Rituals, Recipes & Lore for May Day
Wydawnictwo Kobiece
2023-03-22
2023-03-22
Anna Alochno-Janas

Beltane. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto kwiatów

To jedno z najważniejszych i najstarszych celtyckich świąt obchodzone w nocy z 30 kwietnia na 1 maja, które wyznaczało początek lata. Podczas niego gaszono stare ogniska, rozpalając nowe. Jest to też święto ognia, czas powracającego słońca, miłości, płodności, nieposkromionej radości, oraz magii.
Mimo iż to święto już było w niedługo będzie kolejne to muszę Wam koniecznie pokazać tą bajeczna książkę ✨

Znajdziecie tu niesamowita podróż po historii i wnętrzu Koła Czasu. Jakie są przewodnie motywy✨ Jak świętowanie można obchodzić na wsi a jak w mieście ✨
Jak można spędzać ten czas z rodziną i znajomymi. Świetne pomysły na magiczne kulinarne propozycje oraz niezliczoną ilość rękodzieła ✨znajdziecie świetny opis kart i ich interpretacji na swój sposób.
Co tu dużo mówić kolejna książka przepełniona magia w każdym calu i na każdej stronie. Piękna grafika również wewnątrz, mega różnorodność informacji i propozycji, każdy tak naprawdę znajdzie coś ciekawego dla siebie.
Jestem oczarowana, i kolejnym plusem jest fakt że książki z serii Sabaty są małe i poręczne a co za tym idzie możecie je zabierać ze sobą na magiczne wyjazdy i spotkania ✨
Sława ✨

Beltane. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto kwiatów

Mimo iż to święto już...

Beltane to święto kwiatów i ognia odbywające się na przełomie kwietnia i maja. Jest to jeden z pomniejszych sabatów, nie jest to ani przesilenie ani równonoc, lecz wielu ludzi, w różnych zakątkach świata praktykowało z jego okazji wiele tradycji.

W książce opisane zostały dawne wierzenia i tradycje związane z tym świętem oraz współczesne zgromadzenia i rytuały związane z Beltane. Bardzo lubię czytać o tego typu kulturalnych i historycznych ciekawostkach, to część, która najbardziej mi się podobała 😍

Dalej autorka poświęciła trochę miejsca na receptury, przepisy kulinarne i rękodzieło wykonywane na tę okazję.

W środku są też rozdziały ze spisem propozycji zaklęć, wróżb, modlitw czy rytuałów związanych z tym sabatem.

Kolejny raz muszę się też zachwycić wydaniem tego wznowienia - uwielbiam tę szatę graficzną oraz twarda oprawę 😍

Z przyjemnością będę sięgać po kolejne książki z tej serii, myślę, że to ciekawe tytuły dla osób, które dopiero poszukują wiedzy na temat tych sabatów, interesują ich aspekty kulturalne i historyczne związane tymi świętami. Ale znajdzie się też coś dla współczesnych wiedźm i neopogan, którzy poszukują podstawowej wiedzy lub inspiracji ♥️

𝔹𝕖𝕝𝕥𝕒𝕟𝕖
ʀʏᴛᴜᴀᴌʏ, ᴘʀᴢᴇᴘɪsʏ ɪ ᴢᴀᴋʟęᴄɪᴀ ɴᴀ śᴡɪęᴛᴏ ᴋᴡɪᴀᴛóᴡ

Książka rozpoczyna się tradycyjnym wstępem do serii Sabaty, który przybliża nam Koło Czasu i wszystkie zawarte w nim święta - dzięki czemu możemy sięgać po tomy w dowolnej kolejności (co uważam za ogromny plus).

🔥 🅑🅔🅛🅣🅐🅝🅔 jest świętem kwiatów i ognia. Zapowiada ono porę letnią, czas powracającego słońca, miłości, radości i magii, jest najweselszym świętem wiccańskim.
Sabat Beltane obchodzony jest w noc z 30 kwietnia na 1 maja.

Książka przybliża nam stare i nowe praktyki związane z Beltane, pokazując jak Sabat jest świętowany na wsi a jak w mieście, oraz jak różni się jego obchodzenia w zależności od rodzaju pogan (celtyccy rekonstukcjoniści, wiccanie, druidzi, czy neopganie).

🔥 Z lektury możemy dowiedzieć się sporo o współczesnych świętach takich jak Festiwal Ognia w Szkocji, Beltania w Kolorado czy Pierwszomajowy Festiwal Duchów w Pensylwanii.

Poza OGNIEM i KWIATAMI Sabat Beltane przywiązuje dużą wagę do seksualności, miłości, płodności i oczyszczenia duchowego.
Dlatego wóżby, rytuały i modlitwy praktykowane podczas tego święta skupiają się właśnie na tych aspektach.

🔥 W drugim tomie nie zabrakło też działu "receptury i rękodzieło" pełnego ciekawych przepisów m.in. na krem cytrynowy, miodowy jogurt życzeń, seksowne szparagi czy magiczne wino majowe.

Możemy się też dowiedzieć jak przygotować falliczką różdżkę, kwiatową koronę czy bardzo popularny słup majowy.

🔥🔥🔥

Przyznam że Beltane okazało się dla mnie o wiele ciekawszym i żywszym świętem niż Ostara (oczywiście po przymknięciu oka na dużą porcje seksualności).

Już zacieram ręce na koleiny tom, bo bardzo chce się dowiedzieć więcej o kolejnym - przypadającym na koniec czerwca świecie Litha.

𝔹𝕖𝕝𝕥𝕒𝕟𝕖
ʀʏᴛᴜᴀᴌʏ, ᴘʀᴢᴇᴘɪsʏ ɪ ᴢᴀᴋʟęᴄɪᴀ ɴᴀ śᴡɪęᴛᴏ ᴋᴡɪᴀᴛóᴡ

"Beltane to czas, kiedy kwiaty zaczynają rozkwitać, a rośliny zielone cieszą się przyspieszonym wzrostem. To okres płodności i rozwoju, celebrowania miłości, światła i seksualności."

"Beltane" to druga część serii Sabaty. Dzięki niej lepiej poznasz święto Beltane, jego tradycje i zwyczaje. Wskaże Ci również jak aktywnie i kreatywnie spędzić majowy czas. I pomoże zacieśnić więzi z naturą.🧡

Dzięki niej dowiesz się:
🌼 Czym jest Beltane i kiedy jest obchodzone.
🌼 Czym jest Koło Czasu, na jakie Sabaty się dzieli i jak Beltane jako Mniejszy Sabat wpasowuje się w całość cyklu rocznego.
🌼 Poznasz tradycje tego święta, zarówno te dawne, jak i te współczesne, oraz ich wspólne elementy.
🌼 Jak obchodzi się to święto na wsi, a jak w mieście.
🌼 Jak wygląda sabat Beltane u różnych pogańskich wyznań, takich jak np: wicca, współcześni druidzi, tradycyjne czarostwo, neopogonie.
🌼 Poznasz współczesne uroczystości związane z tym świętem, m.inn.: Festiwal Ognia Beltane w Szkocji, Beltania w Kolorado, Pierwszomajowy Festiwal Duchów w Pensylwanii, Beltain Festiwal w Anglii.
🌼 Jak aktywnie i kreatywnie spędzić, ten majowy czas.
🌼 Jakie są zaklęcia i wróżby z okazji sabatu Beltane.
🌼 Przepisy na dania, które możesz przygotować na piknik lub grilla, takie jak np: święty krem cytrynowy, waniliowo-cynamonowa kawa z dreszczykiem, przyjacielska sałatka z makaronem w kolorach tęczy, magiczne wino majowe.
🌼 Jak zrobić kwiatową koronę Beltane i słup majowy.
🌼 Jak udekorować na ten sabat dom i ogród.
🌼 Jakie są modlitwy i inwokacje stworzone na to święto. Moją szczególną uwagę zwróciła modlitwa o ochronę roślin i zwierząt oraz modlitwa do elfów.
🌼 Jakie są rytuały oraz pojęcia związane z sabatem Beltane

Jak widzisz informacji jest mnóstwo, a to tylko część z nich, które znajdziesz w tej niepozornej, małej książce.
Ja osobiście jestem nią oczarowana, jak również poprzednią część i kolejną - trzecią, w tym nowym wydaniu, którą miałam już okazję poznać.
Ogromnie Ci ją polecam, szczególnie jeśli tak jak ja uwielbiasz naturę oraz aktywnie i kreatywnie spędzać wolny czas.

"Obchody święta Beltane zazwyczaj mają swój początek wraz z zachodem słońca 30 kwietnia, a koniec o zachodzie słońca
1 maja (31 października/1 listopada na półkuli południowej)."

Tym razem autorka przybliża nam Sabat Beltane. Początek zawiera ten sam wstęp co cała seria po czym przechodzi do samego schematu co we wszystkich książeczkach.

Poznajemy więc "stare praktyki" związane z obchodami święta przypadającego na przełom kwietnia i maja. To ciekawa, choć króciutka, podróż po świecie, podczas której dowiemy się w jak wielu miejscach na jak różne, a jednocześnie bardzo podobne do siebie sposoby obchodzono ten czas. Przeczytamy skąd wywodzi się nazwa i pierwsze rytuały oraz jakie bóstwa w jakich krajach królowały o tej porze.

Dalej przechodzimy do "nowych praktyk" i tu musze przyznać, że zaciekawiły mnie one dużo bardziej od tych związanych z Sabatem Ostara. Oprócz rozróżnienia form obchodów na wsi i w mieście dostajemy również rozpiskę dotyczącą różnych pogan i ich praktyk - dla mnie było to źródło zupełnie nowej wiedzy. Najbardziej moją uwagę przykuło jednak wymienienie przez autorkę faktycznie odbywających się współcześnie uroczystości, które przyjęły formę festiwali i zgromadzeń. Znajdziemy tu wymienionych kilka tego typu obchodów z lokalizacją i charakterystyką obchodów.

Druga część książeczki ma formę bardziej praktyczną - zaklęcia wróżby, modlitwy i rytuały oraz - moje ulubione - receptury i rękodzieło. Choć nie ma tu wielu odkrywczych pomysłów to jednak można znaleźć coś czego nie znamy i wykorzystać nie tylko do celów celebracji Sabatu.

Na koniec otrzymujemy jeszcze spis pojęć, polecane lektury, bibliografię i źródła w języku polskim.

Cała seria w nowej obłędnej i już na pierwszy rzut oka magicznej odsłonie wydana przez Wydawnictwo Kobiece, to bardzo przyjemne, nie długie lektury wprowadzające nas w świat celebracji świąt związanych z naturą. Pozycje warte uwagi również dla laików jako ciekawostka, a dla zainteresowanych, efektowna pigułka.

Współpraca barterowa

Ja osobiście uwielbiam książki o takiej tematyce. Sabatami i tym podobnymi interesuje się już od kilku lat. Miałam okazje również czytać już inne książki z tej serii jeszcze w starym wydaniu.

Nowa szata graficzna jest przepiękna! Jest w twardej oprawie i posiada złote zdobienia.

Z tej książki dowiecie się wszystkiego, co potrzebne, aby celebrować sabat Beltane. Oczywiście możecie sięgnąć po nią również z czystej ciekawości.

Książka podzielona jest na parę rozdziałów. Na początku dostajemy wstęp do całej serii, który wyjaśnia, na czym polegają sabaty.

Następnie mamy dwa rozdziały. Pierwszy, w którym dowiadujemy się jak celebrowany był ten sabat dawniej i drugi przeznaczony bardziej nowoczesnym praktykom.

W dalszych rozdziałach mamy już praktykę samą w sobie. Poznajemy wróżby, zaklęcia, przepisy kulinarne, rękodzieło, rytuały oraz modlitwy i wezwania.

„Beltane” napisane jest prostym językiem, więc czyta się ją z dużą łatwością. Na pewno każdy zainteresowany tym tematem znajdzie tutaj coś dla siebie. Ja sama zaznaczyłam sobie parę rzeczy, do których na pewno wrócę bliżej daty sabatu.

Moja ocena to 5/5⭐️

Współpraca barterowa

Z tej książki dowiecie się wszystkiego, co potrzebne, aby celebrować...

W niedawno opublikowanej recenzji książki „Ostara. Rytuały, przepisy i zaklęcia na równonoc wiosenną” zamieściłam mały wstęp i ogólne wrażenia, dotyczące całej serii „Sabaty”. Jeśli mielibyście ochotę, to zapraszam. Aktualnie skupię się na Beltane.

„Beltane. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto kwiatów” to książka Melanie Marquis wydana przez Wydawnictwo Kobiece [współpraca reklamowa z @wydawnictwo.kobiece].

Sabat Beltane, inaczej nazywany świętem kwiatów, obchodzony jest w noc z 30 kwietnia na 1 maja i symbolizuje początek, radość oraz odrodzenie.

Książka zawiera część teoretyczną, w której poznajemy historię Beltane, formę obchodów z przeszłości, sposoby świętowania w czasach teraźniejszych wraz z opisem poszczególnych popularnych zgromadzeń, różnice między świętowaniem w mieście i na wsi, w większej grupie i w pojedynkę. Autorka podaje nam mnóstwo ciekawostek i inspiracji, co sprawia, że lektura nie jest nużąca, a sprawia przyjemność, nastawiając na celebrację Beltane w aktualnych warunkach.

Autorka przybliża nam rytuały, zaklęcia, inwokacje i medytacje, które sprawdzą się przy obchodach rozpoczęcia lata i przy codziennym funkcjonowaniu. Są to zajęcia zarówno dość przyziemne, jak i te bardziej mistyczne i wymagające.

Książka to zbiór cennych informacji, praktyk, które możemy wcielić w swoje życie w porze odnowy/pogłębiania związku ze światem natury, aby w pełni manifestować nastrajanie się na nową porę roku.

Oczywiście ja skupiłam również swoją uwagę na części kulinarnej, która zawsze mnie fascynuje. Dzięki recepturom kulinarnym z okazji sabatu Beltane, możemy poczuć się, jakbyśmy wkraczali na nową ścieżkę kulinarną za sprawą zupełnie banalnych, a jakże ciekawych opcji, którym podoła każdy. W książce znajdziemy przepis na święty krem cytrynowy, jagody obfitości z kremem, miodowy jogurt życzeń, ciasteczka naładowane słońcem, czy seksowne szparagi i waniliowo-cytrynową kawę mrożoną z… dreszczykiem. Oczywiście nie są podawane jedynie przepisy, a opis wykonania i czemu ma wszystko służyć. Przykładowo, z rzeczy również praktycznych, dowiadujemy się także, jak udekorować swój dom zgodnie z Beltane. Możemy się zainspirować również w kwestii rękodzielniczej.

W książce opisane są także zaklęcia z okazji Beltane, np. szybko działające, ziołowe zaklęcie miłosne, słoneczne zaklęcie z cytrynem na energię, zaklęcie sadzenia fasoli na spełnienie i obfitość. Do tego mamy wróżenie z kwiatów, przewidywanie przyszłości za pomocą jajek i placków, czy opis sztuki tarota. Wszystko, co opisuje autorka, ma swoje wytłumaczenie i nie jest oderwane od rzeczywistości, co sprawia, że z chęcią się w to zagłębiamy.

Jeśli chodzi o serię „Sabaty”, to trzeba przyznać, że wszystko jest poukładane i dobrze rozłożone. Nie ma tutaj chaosu i łatwo można się odnaleźć w książkach, wyszukać potrzebnych nam aktualnie informacji. Na końcu książki pojawia się również zbiór pojęć związanych z Beltane. Jest to mały, poręczny format, naszpikowany ciekawymi informacjami, które przydadzą się osobie na każdym poziomie.

Jak już wspominałam przy recenzji tomu o święcie Ostara, książki z serii „Sabaty” są zdecydowanie must have każdej osoby, która chce sobie uporządkować wiedzę, zainspirować się, zacząć żyć w zgodzie z porządkiem Koła Roku.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu.

Bardzo dużo informacji o różnych sposobach świetowania na całym świecie

Bardzo dużo informacji o różnych sposobach świetowania na całym świecie

Rzetelna i podstawowa wiedza zamknięta w małej książce. Wiedza przydatna. Książka można posłużyć jako fajne źródło inspiracji przed sabatem.

Bardzo lubię tę serię. Tak jak poprzednie pozycje, ta książka zawiera w sobie wszystkie podstawowe informacje na temat sabatu większego Beltane czyli tzw święta kwiatów. Zawarte w książce inwokacje, przepisy, opisy obrzędów, zarys historii są przedstawione w sposób przejrzysty i zrozumiały. Wiadomym jest, że osoby sięgające po tego typu pozycje są zainteresowane tematem. Na pewno część z nich zna wspomniane i opisane aspekty tego sabatu majowego. Obrazki a la szkice bardzo przyjemnie dopełniają całość zamysłu tej serii.

• Domowa biblioteczka
  • Magia
  • Witchcraft
  • Sabaty

Dodaj cytat z książki Beltane. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto kwiatów