Stary parasol. Poziom 2.

Okładka książki Stary parasol. Poziom 2. Alicja Mikołajczak
Okładka książki Stary parasol. Poziom 2.
Alicja Mikołajczak Wydawnictwo: Zielona Sowa Cykl: Już czytam. (tom 3) Seria: Już czytam. Pierwsze czytanki. literatura dziecięca
32 str. 32 min.
literatura dziecięca
Już czytam. (tom 3)
Już czytam. Pierwsze czytanki.
Zielona Sowa
2022-07-05
2022-07-05
32 min.
parasol przygody kotek park

Okładka książki W górę serca! Antologia opowiadań na 100-lecie Lecha Poznań Rafał Boczek, Maciej Bukowski, Adam Froń, Krzysztof Galas, Przemysław Godyla, Jacek Kalinowski, Andrzej Kędracki, Renata Krzyżaniak, Alicja Mikołajczak, Radosław Nawrot, Marek Stanisławski, Grażyna Szypulska
W górę serca! ... Rafał Boczek, Macie...

Książka dla maluchów do wspólnego czytania, ale o zaawansowanym stopniu trudności.

Tekstu dużo więcej niż w 1 poziomie, poprzednich części tej samej autorki ,,Gdzie jest jajo? '',,Co tu gra?’’. Zdania złożone.
Nadal użyta zielona czcionka ,ale teraz ma podwójne zastosowanie : dla wyrazów dźwiękonaśladowczych oraz tych, co kojarzą nam się z ilustracją .
Posłużono się też tłustym drukiem dla ułatwienia, powtarzania głośno całych krótkich zdań przez dziecko .
Na końcu książki umieszczono słowniczek wyrazów trudnych dla dziecka np. trotuar, tarasować.
Oczywiście są też dwa zadania do rozwiązania ,związane z treścią książki.
Czytanie z dzieckiem ma się kojarzyć z przyjemnością, z zabawą, nie z przymusem i powolnym sylabizowaniem. Lepiej mniej ,a płynnie. Poświęćmy dziecku więcej czasu, jeżeli tego potrzebuje.

Treść jest dedykowana staremu parasolowi, który zostawiła mama z Tymkiem w poprzedniej części książeczki w parku na ławce.
Wiewiórka z jeżem są zainteresowani niezwykłym przedmiotem , leżącym na ławce.
Rudzielec próbuje zaczepiać parasol, ciskając w niego żołędziami. Przeprowadzają nawet krótką wymianę zdań, jeśli taka może dojść do skutku. A w bajkach na pewno wszystko jest możliwe.
Parasol otwiera się i zostaje porwany przez wiatr z parkowej ławki.
Leci nad dachami domów, kominami, zagląda do okien. Spogląda z wysoka na ulice, tramwaje.
A tam w dole wszystko takie malutkie…
Gdy tak sobie szybuje wolny i niezależny ,zahacza o czubek drzewa i materiał rozdziera się na jego czaszy.
Traf chce ,że na tym samym drzewie spotyka małego białego, uwięzionego kotka, który wszedł na konary, uciekając przed psem, ale nie potrafi z niego zejść.
Parasol postanawia mu pomóc.
Pragnie zwrócić uwagę przechodniów, spieszących się do pracy, szkół, przedszkola, ażeby ci z kolei zauważyli przestraszonego kociaka.
Wiruje, wznosi się i opada ,pokazuje różne sztuczki.

Czy parasol spowoduje ,że któryś z przechodzących chodnikiem ludzi zauważy zwierzątko?
Czy kotek zostanie uratowany?
Co się stanie ze starym, podartym parasolem?

Domyślam się, że maluchy nie mogą się doczekać odpowiedzi na te pytania.
Nie zwlekajcie i nie odkładajcie okazji do przeczytania tej lektury!

Posłużono się też...

• Dziecięce

Dodaj cytat z książki Stary parasol. Poziom 2.