The Book of Five Rings

Golden Acorn Media
2020-01-01
2020-01-01
9781987171884
strategia sztuki walki filozofia Japonia taktyka szermierka

Okładka książki Księga pięciu kręgów Miyamoto Musashi, Cleary Thomas
Księga pięciu ... Miyamoto Musashi, C...

Bardzo dobra książka.
Czytając nią, czułem się jak uczeń który pobiera nauki od mistrza

Bardzo dobra książka.
Czytając nią, czułem się jak uczeń który pobiera nauki od mistrza

Niełatwa, jest w niej dużo ponadczasowej mądrości z kultury wschodu. Polecam lubiącym się zamyśleć

Współcześnie ten klasyczny traktat dotyczący sztuki wojennej i walki szablą, autorstwa legendarnego japońskiego mistrza miecza, czyta się raczej jako ciekawostkę, niż jako podręcznik.
Mimo wszystko warto się zapoznać z tą książeczką, tym bardziej jeżeli ktoś interesuje się kulturą Japonii okresu Edo oraz militariami i walką mieczem.

Chyba najstarszy poradnik rozwoju osobistego jaki przeczytałem. Przyjemnie opisane podstawy bycia lepszym każdego dnia.

6/10 - niezła.

6/10 - niezła.

GORIN- NO SHO to dzieło filozoficzne w pełnej krasie. Stanowi niemal doskonałą egzemplifikację filozofii BUSHIDO i samurajskiego ducha. MUSASHI - legendarny ronin, stworzył swoje dzieło pod wpływem filozofii ZEN. Praca stanowi podsumowanie jego własnej, osobistej drogi miecza (KEN_RYU). Napisana na wzór buddyjskiego koanu, przepełniona wskazówkami strategicznymi i filozoficznymi na przemian, stanowi niepowtarzalne źródło wiedzy o samurajach ich filozofii i wartościach. Doskonałe źródło inspiracji nie tylko dla osób zakochanych w Kraju Kwitnącej Wiśni. Wstęp do pierwszego, amerykańskiego wydania tej pozycji zawierał następujące zdanie : "Kiedy przemawia Musashi, lud słucha w milczeniu..." I niewątpliwie coś w tym jest ....

Jestem fanem średniowiecznej Japonii, kodeksu bushido, samurajów i wszystkiego co jest z nimi związane dlatego moja ocena może być trochę subiektywna. Miyamoto Musashi, legendarny japoński szermierz i twórca szkoły walki dwoma mieczami niten'ichi-ryū (w Japonii jest to szczyt umiejętności związanych z fechtunkiem) był również autorem ponadczasowej książki, która moim zdaniem, epokowo jest porównywalna ze "Sztuką wojny" Sun Tzu. Musashi wyłożył w książce swoją filozofię walki opartą na pięciu kręgach (ziemi, wody, ogniu, wiatru i pustki),skrytykował w niej inne szkoły i wyłożył zasady, którym przez całe życie hołdował (z częścią się zgadzam, a z częścią nie). Książkę trzeba czytać bardzo powoli i uważnie gdyż każde zdanie jest bardzo ważne i ma istotne znaczenie.

Gorin No Sho czyli Księga Pięciu Kręgów napisana przez Musashiego Miyamoto. To dzieło wybitne i wspaniałe. Musashi żył parę wieków temu. Co warto o nim wiedzieć? Napewno to że stworzył unikany styl walki dwoma szablami krótką i długą. I stoczył około 60 legalnych pojedynków na śmierć i życie i wszystkie wygrał :) I tak się stało że Musashi postanowił spisać fundamentalne zasady i filozofie swej sztuki walki. Tak powstała księga Pięciu Kręgów.

Jednak, proszę się nie dać zwieść. To nie jest książka o tym jak walczyć dwoma szablami. To książka o tym jak wygrywać walki, starcia, potyczki a rodzaj broni czy to miecz czy gołe ręce ma mniejsze znaczenie. Japonska krav maga z przed paru wieków - tak mógłbym to ująć. Przez całą lekturę czytamy o wskazówkach jak i co robić, kiedy oraz co należy praktywować. Nie ma tutaj typowych ćwiczeń ciosów jak w wielu książkach o sztukach walki. Sama książka skupia się na ideii i celu czyli dążeniu do zwycięstwa. Może się stać tak że dla laika będzie to dość niezrozumiałe. Jednak jeśli ktoś jest zawodnikiem, trenuje jakieś sztuki walki bądź samoobronę ale co najważniejsze często konfrontuje się z innymi czy to w sparingu, na ulicy, czy to w pracy czy na słowa bo walka i konfrontacja ma wiele oblicz - To znajdzie tutaj cenne i ciekawe wskazówki.

Książka traktuje o psychologii walki, sile spojrzenia, sile postawy i sile działania, o tym jak działać zgodnie z tempem. Kontroli przeciwnika. O tym jak hartować swoje wnętrze i jak kruszyć wnętrze przeciwnika. Jak narzucać tempo konfrontacji i jak je zmieniać. Mówi o tym jak stać się elastycznym. Wszystko to daje nam przewagi. A czasem, minimalna przewaga decyduje o zwycięstwie. Można się nauczyć jak przewagi wykorzystywać. Jak stwarzać. Chociaż nie wszystko jest podane tutaj na tacy jakby Musashi kierował swoje myśli do wojowników, samurajów czyli ludzi którzy już nie raz walczyli, którzy wiedzą jak trzymać miecz, jaką postawe przyjąć, jak trenować.. Uważam że to świetna książka, tym bardziej że dała mi możliwość "porozmawiania" z dawnym wybitnym wojownikiem. I wiele przydatnych lekcji z niej wyciągnąłem. Kilka nawet mialem okazję sprawdzić w praktyce i wyszedłem zwycięsko. Ale ja nie jestem laikiem, a różnego rodzaju sztuki walki, samoobrone itp trenuje od dziecka. Polecam

Na pierwszy rzut oka jest to po prostu podręcznik do nauki szermierki bez zbędnych ozdobników, jednak przy głębszej refleksji można w nim zauważyć wskazówki dotyczące życia, tao i rozwoju osobistego.

Nie rozumiem dlaczego ta pozycja obrosła taką niemalże legendą , jest to zbiór komunałów który nawet w czasach kiedy został napisany nie powinien nikogo zachwycić a co dopiero dzisiaj.W owym czasie w japoni znana była Sztuka Wojny Su Tzu która sama jest pełna ogólników ale jednak dużo bardziej ciekawa i rozbudowana i na jej tle Księga Pięciu Kręgów wygląda jak broszura.
Książka może być ciekawa dla ludzi zajmujących się szermierką albo zafascynowanymi tym okresem japońskiej historii ale jeśli ktoś szuka wskazówek dotyczących ogólnych zasad walki albo wojny to niech szuka gdzie indziej.

• Japonia
  • Literatura japońska