Catamount - Wydanie zbiorcze

Catamount
Studio Lain
2023-02-03
2023-02-03

Okładka książki Indianie! Czarny cień białego człowieka Dimitri Armand, Laurent Astier, Emmanuel Bazin, Émilie Beaud, Dominique Bertail, Michel Blanc-Dumont, Benjamin Blasco-Martinez, Jocelyne Charrance, Derib, Paul Gastine, Laurent Hirn, Jef, Hugues Labiano, Mathieu Lauffray, Jack Manini, Hervé Richez, Christian Rossi, Corentin Rouge, Oger Tiburce, Ronan Toulhoat
Indianie! Czar... Dimitri Armand, Lau...
Okładka książki Go West, Young Man Dominique Bertail, Michel Blanc-Dumont, Benjamin Blasco-Martinez, Francois Boucq, Serial Color, Steve Cuzor, Tom Cuzor, Paul Gastine, Éric Hérenguel, Hugues Labiano, Jerome Maffre, Jack Manini, Ralph Meyer, Félix Meynet, Patrick Prugne, Hervé Richez, Christian Rossi, Corentin Rouge, Michel Rouge Rouge, TaDuc, Oger Tiburce, Ronan Toulhoat
Go West, Young... Dominique Bertail, ...

Okładka książki Donżon: Wydanie zbiorcze 5 Kerascoët, Joann Sfar, Lewis Trondheim
Donżon: Wydani... Kerascoët, Joann Sf...
Okładka książki Metal Hurlant #2/2022 Virginie Augustin, Ryan Barry, Pim Bos, Marc Caro, Étienne Chaize, Anne Citron, François Corteggiani, Jean Dalin, Jorg De Vos, Jonathan Djob Nkondo, Antoine Dode, Claude Ecken, Jerry Frissen, Ken Grobe, Fabien Grolleau, Richard Guérineau, Elie Huault, Pierre Jeanneau, Ninja Jo, Donnie Ka, Afif Khaled, Bruno Lecigne, Otto Maddox, Masha Moran, Karla Pacheco, Frederik Peeters, Nikolai Pisarev, Homero Rios, Natacha Ruck, Sagar, Laurent Siefer, Peter Snejbjerg, James Stokoe, Nicolas Tellop, Toru Terada, Elene Usdin, Mark Waid, Aimée de Jongh
Metal Hurlant ... Virginie Augustin, ...
Okładka książki Skorpion - wyd. zbiorcze tom 1 Stephen Desberg, Enrico Marini
Skorpion - wyd... Stephen Desberg, En...

Fabula jest dosc naiwna, mamy glownego bohatera, ktoremu wszystko sie udaje, jest dobry i prawy, ale mimo to bardzo przyjemnie spedzialam czas przy lekturze.
Najwiekszym atutem sa tu bardzo ladne rysunki, niektore dwustronicowe, az zapieraja dech.
Milosnikom westernow komiks powinien przypasc do gustu,

Milosnikom westernow komiks powinien przypasc do gustu,

🤠Jak wiecie Drakula na Dzikim Zachodzie okazał się niewypałem. Moje parcie na western nie zostało zaspokojone i oto macie. Pomyślałem sobie tak: jeżeli komiks z TAKĄ okładką nie będzie sztosem, to ja już nie wiem, co nim będzie. I czym prędzej zabrałem się za czytanie. Dodam, że nakład wyprzedał się w przedsprzedaży jeszcze przed premierą. Czy to było uzasadnione? Już Wam piszę.
🤠Wydanie jest przepiękne! Były do wyboru trzy okładki, ja wybrałem właśnie tą! Toż to czysty Dziki Zachód, kwintesencja! Wielki format, twarda oczywiście oprawa, wygląda to przepięknie.
🤠Historia zaczyna się, gdy rodzina osadników przygarnia znalezionego i cudem ocalałego z pogromu niemowlaka. Nadają mu imię Catamount - kuguar, bo właśnie kuguar zawlókł go w okolice ich wozu. Dzieciak, usynowiony przez farmera i szkolony później przez trapera staje się doskonałym tropicielem i strzelcem. I to właśnie jego życie opisuje komiks.
🤠Dostałem dokładnie to, czego chciałem! Klasyczną, świetnie narysowaną i doskonale opowiedzianą historię. Zachód niemalże jak z książek Maya, ale przy tym pełen gwałtów i przemocy. Indianie, kowboje, karawany osadników, walki i pościgi. Dynamicznie narysowane, ekstra klasyczną kreską, idealnie pokolorowane.
🤠Zemsta to słowo klucz. Starotestamentowe oko za oko to główna zasada. Mocna akcja to podstawa. Świst kul i łoskot wystrzałów. Honor i odwaga młodego człowieka. Tchórzostwo i wiarołomność zdrajców.
🤠Cztery tomy przygód Catamounta zebrane w jednym integralu. Jeśli kochacie Zachód i jego proste opowieści, gdzie zło jest złem, a dobro dobrem, jeśli widok prerii o poranku wywołuje w Was drgnienie serca, a widok rewolwerów i skalpów przyspiesza tętno - ta historia jest absolutnie dla Was! Szeryf Uncel baaardzo poleca i daje 9/10 i K-UZJ (Komiksowy Uncelkowy Znak Jakości) ! Ihaaaaa pif paf 🤠

Catamount. Cztery rozdziały - trzy historie. Cztery rozdziały - jedna zemsta.

Duch zemsty jest w dziele Benjamina Blasco - Martineza wszechobecny. Pierwsza opowieść "Młodość Catamounta" podejmuje temat dwojako.

W 1870r. na świat przyszedł chłopiec. Chłopiec znany później jako Catamount. W tym samym czasie na pograniczu Kolorado i Nebraski siał terror Czarny Opos, opętany żądzą mordu wódz Czejenów, szalony upiór szukający pomsty na mordercach syna, białych osadnikach. Wtedy właśnie przeznaczenie nierozerwalnie splotło losy tych dwóch ludzi - niemowlęcia i mężczyzny.

Chłopiec ocalony przez dzikiego kota, jako jedyny przeżył rzeź którą Indianie Oposa sprawili osadnikom. Po latach poprzysiągł wymierzyć sprawiedliwość sprawcy masakry - mordercy rodziców i karawany z którą podróżowali.

Spirala nienawiści nakręca się nieustannie niczym perpetuum mobile. Zemsta goni zemstę, a łzy matek i krew synów wsiąkają w spieczoną promieniami słońca ziemię.

Pomimo jednoznacznie negatywnego przedstawienia Czarnego Oposa, trudno mi zdecydowanie potępić czerwonoskórego oprawcę, który padł ofiarą nienawistnej żądzy zemsty. Wszak gdyby nie okrucieństwa osadników, dramat tego człowieka nigdy by się nie rozegrał.

"Pociąg przeklętych" i "Sprawiedliwość Kruków" poruszają inne zagadnienie historii Dzikiego Zachodu. Rozwój, budowę i ekspansję kolei żelaznej. Olbrzymie przedsięwzięcie okupione setkami istnień przymusowych robotników, korupcją i wyzyskiem biednych ludzi. Także i tym razem na spowitą kłębami złowieszczego dymu lokomotywę Homera Bertona spadnie obosieczny miecz zemsty dzierżony przez "noszącego imię bestii".

"Sprawiedliwość Kruków" to mój ulubiony epizod albumu. Głównie za sprawą laickiego uwielbienia pierwotnych władców wielkich równin. Uczestnictwo w misterium Kruków było czystą przyjemnością.

Ostatni rozdział "Odkupienie Catamounta" nie niesie już tak wielkich emocji. Sponiewierany Osborne umyka tropiącym go stróżom prawa, wspieranym przez detektywów agencji Pinkertona. Niejako przy okazji prostując wykolejone życie przypadkowo spotkanego chłopaka i surowo karząc lokalnego łotra.

Benjamin Blasco - Martinez bardzo ładnie zilustrował adaptację prozy Alberta Bonneau. Styl artysty uległ wyraźnej zmianie ewoluując od klarownej, "ostrej" kreski w pierwszym rozdziale, do bardziej malarskiego w kolejnych epizodach. Ten drugi szczególnie dobrze sprawdził się w scenach oddających majestat natury, panoramicznych, pełnych rozmachu ujęciach lokomotywy, totemu i scenach batalistycznych. Mimo to apogeum furii i bitewnej zawieruchy udało się artyście osiągnąć właśnie w pierwszym rozdziale, podczas desperackiej konfrontacji Samuela Osborne z Czejenami Czarnego Oposa.

Warto też zwrócić uwagę na ekspresję scen. Dzięki przemyślanemu rozplanowaniu poszczególnych ilustracji są bardzo dynamiczne, gwałtowne wręcz, co jest wielce pożądane przy rewolwerowych konfrontacjach. Czuć szybkość z jaką kolty wyrywane są z kabur.

Album pełen jest scen przemocy i okrucieństwa. Tak właśnie budowano Stany Zjednoczone Ameryki, takie jest ich dziedzictwo.

Po zakończeniu lektury odczułem lekki niedosyt. Z przygód "noszącego imię bestii", można by uczynić cykl powieściowy. Z drugiej jednak strony patrząc, myślę że mogłoby się to zakończyć kolejnymi kliszami powielającymi schemat błędnego rewolwerowca, wymierzającego sprawiedliwość, tam gdzie prawo i egzekwujący je szeryfowie zawiedli. Może więc lepiej, by zostało tak jak jest.

Jeszcze kilka słów o samym wydaniu. Bezbłędne moim zdaniem. W innych publikacjach Studia denerwowały mnie błędy, grafomaństwo raz karykaturalne, to znowu niedorzecznie infantylne. Takie niechlubne przykłady to Duam, Korriganie czy Slaine'y. W Catamouncie do niczego przyczepić się nie mogę, a egzemplarz trafił mi się chyba wyjątkowy, po zakończonej lekturze grzbiet nie trzeszczy. Szkoda że wydawca nie zdecydowała się na okładkę z Kuguarem, myślę że przebiłaby ona nawet Totem.

Catamount. Cztery rozdziały - trzy historie. Cztery rozdziały - jedna zemsta.

• Komiksy
  • Komiks