Jest OK. To dlaczego nie chcę żyć?

Okładka książki Jest OK. To dlaczego nie chcę żyć? Marek Sekielski, Małgorzata Serafin
Okładka książki Jest OK. To dlaczego nie chcę żyć?
Marek SekielskiMałgorzata Serafin Wydawnictwo: Agora reportaż
reportaż
Agora
2023-01-25
2023-01-25
depresja psychologia

Okładka książki Ogarnij się, czyli jak wychodziliśmy z szamba Artur Nowak, Marek Sekielski
Ogarnij się, c... Artur Nowak, Marek ...

Zbiór wywiadów, który pokazuje, że depresja nie wybiera. Co więcej, depresji - póki ta nie jest ciężka zapaścią - nie widać. A co najgorsze, ktoś kto jej nie przeżył, nie zrozumie o czym mowa. Byłoby łatwiej, gdyby w ogóle chciał spróbować. Książka, jak zaznacza autor może stać się przyczynkiem do rozmowy o tym, jak nierozwiązane problemy z dzieciństwa i czasów nastoletnich mogą się wlec za ludźmi całe życie.

Egalitarna choroba o której na szczęście mówi się coraz więcej. Książka otworzyła mi oczy na to, czym jest depresja.

"Jest ok. To dlaczego nie chcę żyć?" autorstwa Marka Sekielskiego i Małgorzaty Serafin to lektura niezwykle ciężka. Myślę, że nie da się jej czytać rozdział po rozdziale, nie przerywając. Historie bohaterów, z którymi rozmawiają autorzy bolą, rozwalają na łopatki, przez to, że są bardzo szczere i obrazowe. Autorzy poruszają trudne tematy związane z psychiką człowieka. Dzięki tym relacjom czytelnik może zobaczyć problem z różnych perspektyw i zrozumieć, jak wiele czynników może prowadzić do tak dramatycznych decyzji. Nie ma znaczenia, czy jesteś na szczycie, osiągasz sukcesy zawodowe i prywatne. Czy jesteś jeszcze dzieckiem, a może w kwiecie wieku. To może dopaść każdego. W każdej chwili. Niespodziewanie lub nawarstwiać się latami.
Jest to książka, która skłania do refleksji nad własnym życiem, swoimi problemami psychicznymi i nad relacjami z innymi ludźmi. To także cenna lekcja empatii i zrozumienia dla osób borykających się z depresją i innymi chorobami psychicznymi.

Książka warta każdej chwili i każdych pieniędzy. Wywiady ze znanymi osobami ze świata polityki, internetu, czy modelingu. Polecam każdemu.

Książka o prawdziwej depresji takiej, o samotności w tłumie o byciu na szczycie i na dnie, a co jest tego powodem? Mówi się, że depresja może powodu nie mieć, ale czy na pewno? Dobry psychoterapeuta może pomóc dotrzeć do tego, co wyparte, ale uwaga psychoterapeuta też może chorować na depresję niebywałe? Ta książka, a w szczególności jej bohaterowie, którzy zmierzyli się z tą chorobą, chociaż trudno to nazwać mierzeniem, bo przecież nikt w domu nie trzyma metra przywieszonego do ściany i nie sprawdza czy strach, lęk, załamanie , bezradność urosła czy zmalała, to zaburzona biochemia umysłu podaje proporcje i dozuje tak jak uważa. W każdej opisanej historii znajdziemy kawałek , albo kawał siebie. Osobiście nie znoszę wyznań o depresji celebrytów tak jawnie i wszędzie w podcastach, wywiadach na tok tokach i wszelkich maści mediów społecznościowych, bo inaczej jest leczyć się z zasobami finansowymi, a inaczej będąc bankrutem czy bezrobotnym, a nie oszukujmy się wymaga to nakładów i zasobów finansowych, co kiedy ich nie ma? Książka pokazuje, że kiedy umysł , rozum nie potrafi zwolnić , zatrzymać się, to zrobi to ciało, niespodziewanie i bardzo skutecznie i trzeba się jakoś dogadać ,dojść do porozumienia. Dla jednych depresja będzie ucieczką w pracy tzw. bycie obsesyjnym pracoholikiem i dla takiej osobowości, kiedy przyjdzie zatrzymanie to będzie bardzo decydujący moment , ujawniający czy dana osoba to przeżyje dosłownie! Ja poczułam się jak u siebie w domu czytając te wszystkie wyznania, szczere , bez względu na to kto kim jest, bez oceniania, bez takiej wewnętrznej spiny zanim otworzyłam pierwsze strony, bo tak bardzo nie chciałam celebryckiego bełkotu, że ktoś miał miliony i nie mógł wstać z łóżka i nie wiadomo co się stało, uff, odetchnęłam z ulgą. Polecam wszystkim, którzy kpili, kpią, zamierzają kpić z depresji i dla tych, którzy są przy takiej osobie i tych, którzy są w trakcie leczenia.

Jest w naszym kraju kilka ważnych obszarów, co do których szczególnie brakuje powszechnej edukacji. A co gorsza, przez wiele lat w powszechnej świadomości były unieważniane. Jednym z nich jest zdrowie psychiczne. Dlatego to pozycja obowiązkowa dla każdego

W wielu fragmentach można utożsamiać się z bohaterami wywiadów, jeśli ktoś przechodził lub przechodzi depresję. Uważam, że pomimo wyleczenia depresji, ona dalej w nas twi, trzeba dalej pamiętać o sobie, swoich potrzebach, nie dopuszczać do nawrotu choroby.
Bardzo smutny jest przedostatni wywiad z dziewczyną w wieku licealnym. Ból, który opisuje i jej zmagania z chorobą, są ciężkie, kiedy się je czyta, ogarnęło mnie wtedy wielkie współczucie i zastanowienie nad tym, ile takich młodych osób przeżywa podobny koszmar, ile z nich nie otrzymało i być może nie otrzyma żadnej pomocy psychiatrycznej, wsparcia bliskich, szkoły, terapeuty. Jest to niezmiernie smutne, że dzieciaki, nastolatki zmagają się z tą chorobą, z samotnością, prostym niezrozumieniem i obojętnością.

Wywiady z osobami znanymi i anonimowymi na temat depresji.
Trudna lektura, bo czytelnik musi się zmierzyć z prawdą o sobie, a to rzadko jest miłe: czy traktuję depresję u kogoś poważnie? Czy moi bliscy na nią chorują? Czy ja potrzebuję pomocy? Jestem z pokolenia, w którym trzeba było godzić wszystkie role: matki, żony, koleżanki, pracownicy, kochanki... Z okładek kolorowych pism biły po oczach uśmiechy znanych kobiet, które doskonale pełniły wszystkie role i były takie szczęśliwe.... Dobrze, że dzisiaj mówi się głośno o cenie, jaką płacimy wszyscy za próby wpisania się w społeczne modele i że nie warto tego robić :)

Wywiady z osobami znanymi i anonimowymi na temat depresji.

O tym dlaczego konkretni ludzie postanawiają targnąć się na swoje życie - niestety wywiady prowadzone są dość powierzchownie i niestety niewiele z nich wynika.

Niezwykły zbiór opowieści historii... wrażliwe tematy prowadzone przez empatycznego narratora. Uważam że ta książka to dobry podręcznik dla rodzin osób chorych na depresje. Pozwala zrozumieć jak bardzo rozległa i różnoraka jest ta choroba. Każdy może przeżywać ją trochę inaczej.
Z perspektywy osoby chorej dała mi dużo zrozumienia. Przede wszystkim pokazała mi coś czego nie byli w stanie mi wypunktować psychiatrzy czy terapeuci. Dobrze jest wiedzieć że nie jest się w czymś samym. Niektóre specyficzne objawy bohaterów książki pokrywały się z moimi odczuciami.

Bardzo dobra.

• Audiobooki