Zew

Okładka książki Zew Holly Black, Ted Naifeh
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Zew
Holly BlackTed Naifeh Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Mroczne sąsiedztwo (tom 1) komiksy
komiksy
Mroczne sąsiedztwo (tom 1)
Kin
Jaguar
2023-01-25
2023-01-25
Stanisław Kroszczyński
komiks Young Adult

Okładka książki Krew Holly Black, Ted Naifeh
Krew Holly Black, Ted Na...
Okładka książki Złota wieża Holly Black, Cassandra Clare
Złota wieża Holly Black, Cassan...
Okładka książki Znak Holly Black, Ted Naifeh
Znak Holly Black, Ted Na...

Wyróżniona opinia i

Zew

przeczytanych książek 1826 napisanych opinii 988

komiksy to chyba po prostu nie mój format

komiksy to chyba po prostu nie mój format

Na początku nie byłam zbytnio zainteresowana tym komiksem. Chociaż nazwisko Holly Black przykuwało mój wzrok, odpychała mnie kreska. Nie jest w moim guście, ale jednak pasuje do klimatu historii opowiedzianej w "Mrocznym sąsiedztwie". W końcu jednak dałam się przekonać.

Jak powiedziałam, kreska pasuje do historii – jest dość niepokojąca i mroczna. Jednak nie podoba mi się przede wszystkim mimika postaci, często wręcz moim zdaniem groteskowa i przesadzona. W dodatku były błędy... choćby nadruk na koszulce który pojawia się dopiero w kolejnym kadrze. Rozumiem, gdyby wcześniej postać była zbyt mała, by zadbać o szczegóły... Ale odległość była ta sama!

Jeśli chodzi o samą historię, jest ciekawa, choć komiksowa forma sprawia, że musi być trochę uproszczona i skrócona. Mimo to byłam zainteresowana fabułą "Zewu" i szybko skończyłam czytanie. Czuję jednak, że kolejne tomy będą lepsze i jestem bardzo ciekawa, jak dalej rozwinie się historia! W końcu nie wszystkie tajemnice zostały rozwiązane. Rue niestety nie kupiła mojej sympatii, wydaje mi się dość nijaka. Może to po prostu nie jest bohaterka w moim typie. Czasem jednak można przełknąć takiego bohatera.

Myślę, że jeśli lubicie historie w mrocznym klimacie, fae i elfy (bo jakby nie patrzeć... oryginalnie to w sumie nie są elfy, tylko fae),klimat początku XXI wieku oraz tajemnice, komiks powinien Wam się spodobać. Polecam osobom 15+

Nie wiem, mam mieszane uczucia. Ciekawa kreska i pomysł, ale mam wrażenie że akcja rozwijała się zdecydowanie za szybko, momentami była chaotyczna, zabrakło też jakiegoś lepszego rozwinięcia świata

„Zew” jest tomem rozpoczynającym cykl Mroczne sąsiedztwo. Powieść graficzna opowiadająca historię elfów.

Poznajemy Rue w momencie kiedy jej matka przepada bez śladu, ojciec zostaje oskarżony o morderstwo, a sama Rue zaczyna widzieć dziwne rzeczy i postaci. Zaczyna rozumieć, że jest tak samo inna jak jej matka. To skłania ją do odnalezienia matki oraz poznaniu prawdy co się z nią samą dzieje. Rue musi stawić czoło mrocznym istotom zagrażającym światu, który tak dobrze zna.

Jak to bywa z pierwszymi tomami, jest to wstęp do serii, w którym poznajemy bohaterów oraz zalążek fabuły. Kreska jest przyjemna dla oka, dzięki czarno-białym ilustracjom można poczuć mroczny klimat. Idealnie są oddane emocje bohaterów. Krótka, ale pełna wartkiej akcji, mrocznych spisków i sekretów powieść. Zakończenie pozostawia czytelnika z mnóstwem pytań, ale i też rozpala ciekawość na kolejne części, by poznać dalsze losy Rue.

Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Holly Black, ale jak najbardziej udane, jestem bardzo ciekawa innych jej książek, ale i też jak rozwinie się graficzna historia.

➡️ instagram.com/szyszka_czyta

Lubicie komiksy?
Rue traci matkę. Tak do końca nie wie, co się stało. Wie tylko, że jednego wieczoru rodzice się kłócą. Następnego dnia tata informuje ją, że matka wyjechała. Zagubiona znowu zaczyna dostrzegać rzeczy, których nikt inny nie widzi. Myśli, że traci rozum, a do tego oskarżyli ojca o zamordowanie studentki. To jednak nie koniec, bo po nią zgłasza się rodzina ze strony matki, już sama nie wie, co jest prawdą a co nie. Czego się dowie o sobie i matce? Kim jest?

Dawno nie czytałam komiksu i jak zobaczyłam zapowiedź, tego wiedziałam, że będę chciała go przeczytać. Spędziłam z nim przyjemne czas.
Zacznę od szaty graficznej. Jest ona świetnie zrobiona. Doskonale oddaje ducha chwili. Pokazuje dobro, ale i za chwile odkrywa, że pod nim kryje się zło. Przez same rysunki można wyczuć momenty, które oddają dany nastrój, takie jak: niebezpieczeństwo, złość, zagubienie, piękno itd.
Sama historia jest wciągająca, a to, czego się po drodze dowiadujemy, wprowadza większe tajemnice. Już nie mogę się doczekać kolejnego tomu.

Lubicie komiksy?

Mroczne sąsiedztwo. Zew otwiera nowy cykl młodzieżowych opowieści o elfach. Nastoletnia Rue stara się nie przejmować dziwnymi rzeczami, które dzieją się wokół niej. Od kiedy jej matka zniknęła, wszystko zaczęło się sypać. Rue widuje na ulicach dziwaczne postacie, miasto zaczyna zarastać bluszczem, a kiedy policja znajduje ciało młodej dziewczyny, ojciec Rue zostaje oskarżony o morderstwo. Nastolatka obawia się, że powoli traci zmysły, ale mimo tego chce też rozwiązać zagadki, które piętrzą się wokół niej.

Rue zaczyna więc zadawać sobie pytania, z których powoli wyłania się coraz bardziej niepokojący obraz. Uświadamia sobie, że jej matka zawsze była oderwana od rzeczywistości, zupełnie jakby pochodziła z innego świata. Do Rue dociera prawda – jej matka to elfka i wróciła do swojej ojczyzny. Teraz zaś ten świat zaczyna wkraczać do życia Rue i nie wyjdzie z tego nic dobrego, jeżeli dziewczyna nie stanie na drodze mrocznym sąsiadom.

Cała recenzja dostępna pod linkiem: https://popkulturowcy.pl/2023/02/18/mroczne-sasiedztwo-zew-recenzja-ksiazki-uwaga-na-odkrycia/

Totalnie nie podoba mi się ten komiks pod względem wizualnym, a i historia jakoś specjalnie mnie nie porwała... Raczej nie sięgnę po kolejną część.

Uwielbiam twórczość Holly Black więc musiałam sięgnąć po te nowość. Mowa oczywiście o Mrocznym sąsiedztwie - Zew. Jest to powieść graficzną, opowiadająca o losach Rue.

Dziewczynie nagle zaginęła matka. Potem jej ojciec oskarżony jest o zabójstwo, a Rue widzi dziwne istoty. Bohaterka dowiaduje się kim jest jej matki i w zasadzie kim jest sama. Czy pomoże to w uratowaniu miasta?

Co mogę powiedzieć o tej książce?
Ciekawa, nietuzinkowa, wciągająca, ale... krótka. Po jej przeczytaniu czułam się jakbym obejrzała 20 minutowy odcinek serialu. Z tego co widziałam, będą 3 tomy. Jak dla mnie trochę mało.

Sama powieść graficzną jest bardzo estetyczna, kreska przejemna dla oka. Dużo ilustracji. Opowiadana historia wciąga i zachwyca. Ludzie kontra Mały Ludek to coś, co bardzo lubię i przyjmuje z otwartymi ramionami.

Chętnie sięgnę po więcej. Szkoda tylko że to tak krótka forma.

"Mroczne sąsiedztwo:Zew" to moja pierwsza styczność z autorką i myślę, że była udana, sprawiająca że mam apetyt na więcej.

🧝🏻‍♀️ Jeśli o komiksy chodzi, to czytam ich umiarkowanie dużo, jednak z rzadka jest to fantastyka, dlatego sięgnięcie po Zew było podwójnym doznaniem.

📚 Cały komiks utrzymany jest w czarnobiałej tonacji, która dodaje jeszcze głębszego klimatu już i tak mrocznej historii. Towarzyszymy w niej Rue, której matka zaginęła, a ojciec został oskarżony o morderstwo. Od tego czasu Rue zaczyna widzieć dziwne istoty, a kiedy podąża tropem matki do jej życia wkracza mrok.

Całość jest dosyć enigmatyczna, a ostra kreska rysownika podkręca mrocznie przedstawione sceny, które mówią więcej niż dialogi, przez co atmosfera staje się jeszcze bardziej gęsta i wciąga czytelnika, by kroczyć razem z Rue w ten świat.

Zdecydowanie nie mogę doczekać się drugiego tomu oraz pozostałych książek autorki!

Jak dla mnie to... takie sobie. Jak będą kolejne części na empik go, to przeczytam, jeśl nie, to nie. Pozycja moim zdaniem nie jest warta kupienia. Do przeczytania w pół godziny.

• Komiksy
  • Komiks